aneb co se děje ve spolku pro efektivní altruismus 

Milí příznivci efektivního altruismu,

listopadový newsletter je plný zajímavých příležitostí a podnětných zdrojů, které vřele doporučujeme! Jedním takovým jsou například záznamy přednášek z EA Global.

Také Vás chci upozornit na blížící se EAGx Prague, které se bude konat 3.-5.12.2021. Nepřehlédněte doprovodný program nazvaný Social Mingling, který využívá toho, že v Praze bude velká koncentrace efektivních altruistůl z celého světa. Nicméně akce nejsou určené jen pro účastníky EAGx. Případně pokud Vás láká stát se dobrovolníkem, můžete stále ještě vyplnit přihlášku

S přáním klidných dní,
Pája Mutinská

Příležitosti

Hledáme předsedu 

Jak jsme zmiňovali již v minulém newsletteru, náš spolek hledá předsedu. Pokud máte jakékoliv dotazy, nebo byste chtěli někoho doporučit, kontaktní osobou je Dan Hnyk.

Chcete se stát dobrovolníkem pro EAGx Prague? 

V prosinci se v Praze uskuteční EAGx Prague, celosvětová konference efektivních altruistů. Hledáme dobrovolníky, kteří by se zapojili do přípravy, a to jak před začátkem konference, tak přímo na místě. Konference je možností jak poznat spoustu inspirativních lidí a vyzkoušet si práci v zapáleném kolektivu. Pokud se chcete stát dobrovolníkem, vyplňte tento formulář.

ACX Grant Scotta Alexandera

Známý racionalista Scott Alexander vypisuje drobné granty v celkové hodnotě minimálně 250 tisíc dolarů. Kromě hlavních EA cause areas jako je například AI nebo animal welfare, hodlá podpořit třeba i technologie s šancí na pozitivní impakt pro lidstvo, nebo zstím méně probádané oblasti. Pokud máte nápad, neváhejte se na nás obrátit o radu, podobných příležitostí je v EA více a my Vám rádi pomůžeme abyste na ně dosáhli. 

Doporučené zdroje – EA

Přednášky z EA Global

Všechny hlavní přednášky z EA Global jsou nyní k dispozici v YouTube playlistu. Třeba na Fireside chatu s Willem MacAskillem se dozvíte, proč by nemusel být špatný nápad koupit uhelný důl.

Další kolo Effective Altruism Virtual Programs

Effective Altruism Virtual Program nabízí nové kolo virtuálních programů na 8 týdnů, od 6. prosince do 30. ledna. Můžete si vybrat ze tří variant:

 • Introductory EA Program jehož cílem je představit základní myšlenky efektivního altruismu.
 • In-Depth EA Program, který si dává za cíl zapojit účastníky do řešení složitějších EA otázek a pomoci jim zjistit, jak mohou mít pozitivní vliv na svět. 
 • The Precipice Reading Group se zabývá vědeckými poznatky o existenčních rizicích, kterým čelíme.

Pokud jste se již dříve účastnili nějakého semináře, programu nebo reading groupy a přišlo Vám to užitečné, zvažte možnost přihlásit se do jednoho z programů jako facilitátor (deadline 21. listopadu).

Probably Good

Probably Good Vám pomůže vybrat kariéru s pozitivním dopadem, v porovnání s 80,000 Hours jsou méně zaměření na téma longtermismu. Podívejte se na jejich stránky, kam právě přidali nové kapitoly kariérního průvodce, další kariérní profily a sekci základních pojmů.

Effective Thesis

Chcete, aby Vaše diplomka měla smysl? Effective Thesis nabízí free coaching and guidance studentům, kteří chtějí začít pracovat ve výzkumu, který zlepšuje svět.

Doporučené zdroje – racionalita 

Racionalita je pevně spjata s efektivním altruismem. Pokud neznáte web ClearerThinking, doporučujeme prostudovat. Obsahuje celou řadu volně dostuoných mini kurzů, které pokrývají oblasti jako rozpoznávání chyb v logickém uvažování, dělání lepších rozhodnutí, dosahování stanovených cílů, porozumění světu a sobě samým.
ClearerThinking má také svůj podcast. Autorem je Spencer Greenberg, pustit si můžete i jeho přednášku o effective behavior change z EA Global San Francisco. 

Pozvánky na akce

 • English EA meetup (18.11.2021, 18h, Epistea Space)
  Teaching circle.
 • Ochutnávka apokalyptického menu (25.11.2021, 19h, Epistea Space)
  přednáška spoluautora článku “Nutrition in abrupt sunlight reduction scenarios: envisioning feasible balanced diets on resilient foods” a ochutnávka “resilient foods”. 
 • Social mingling 2.-7.12.2021
  Social Mingling je zastřešující název pro 6 akcí, které se budou konat okolo EAGx Prague. Všechny jsou určené jak pro účastníky EAGx, tak i pro lidi, kteří se konference účastnit nebudou. Můžete se těšit na 1on1s, Walking Lecture, Game night nebo Sdílení toho nejlepšího z EAGx. 
 • Diskuze s Lukášem Tothem
  Lukáš je behaviorální ekonom a zajímá se o efektivitu intervencí na úrovni státních politik. Chtěl by se bavit o chvále i kritice EA. 

Více informací ve spolkovém kalendáři

Seznamte se: Tomáš Dulka 

Tomášův první kontakt se spolkem na EA Dinner minulý rok . Aktuálně patří mezi aktivní členy, dobrovolničí jako facilitátor na 8 týdenním Semináři, letos byl na EA coworkové chatě, kde pomohl v rámci obsahové korekce překladu Doing good better (přeloženo do češtiny pod názvem Dobré úmysly nestačí). Tomáše můžete potkat buď spolkových akcích, nebo přemítat u spolkové knihovny.

Co tě přivedlo k efektivnímu altruismu?
Dvě poměrně nezávislé cesty. Jedna vedla přes zjištění, jak velké štěstí jsem měl v tom do jaké rodiny v jaké krajině jsem se narodil. Uvědomění, že ve světovém měřítku patřím do vrchního 1% bohatých jenom díky náhodě mě přivedlo k myšlence nějakého sdílení. Tak jsem přišel ke GiveWell a později k Giving What We Can závazku věnovat 10% svého příjmu po zbytek života. Druhá, paralelní cesta byla přes těžko ukojitelnou touhu po smysluplné práci. Skrze článek o volbě kariéry na Wait But Why jsem se dostal na stránku 80000hours.org a tam se setkal s myšlenkami efektivního altruismu v plné míře. 

Čemu se věnuješ mimo EA?
Velkým koníčkem je pro mě larp, kterému jsem se věnoval dlouho jako účastník i organizátor, i když v poslední době už méně aktivně. Mimo to mám hrozně rád tanec ve všech podobách, nejvíc blízká je mi kubánská salsa.

Na jakých projektech pracuješ?
Aktuálně mám pauzu s prací a připravuji se na studium Data, Economics and Development Policy na MIT, které mi začíná v lednu. Snažím se zlepšit v matematice a načíst si dopředu studie. K tomu ještě dělám kurz na strojové učení, se kterým bych se chtěl také víc seznámit.

Co tě na tom baví nejvíc?
Je skvělé vidět, že se člověk v něčem zlepšuje a jsem rád, že můžu mít chvíli svobodu se na něco hluboce soustředit. Zároveň mi ale pomalu začíná chybět práce a možnost využít dovednosti v praxi, takže se hodně těším na stáž, kterou budeme mít příští rok v rámci studia a pak na další kariérní kroky.

Jaká je tvá nejbizarnější dovednost/vědomost?
Umím zpaměti přibližně všechny kartičky v deskové hře Proroctví.