Vážení členové a příznivci Spolku pro efektivní altruismus,

jak jste pravděpodobně zaznamenali, spolek byl v posledních měsících v koronavirové hibernaci. Někteří členové se potřebovali postarat o sebe a své blízké, jiní se vrhli na práci na projektech, které s koronavirem aktivně bojují. Karanténa byla pro některé příležitostí ke zklidnění, změně rytmu a životního stylu, pro mnohé ale také znamenala notnou dávku stresu a nejistoty. Pro nás to bylo trochu od obojího – uvolnila se nám kapacita, protože letos nemůžeme pořádat naše pravidelné akce (CFAR, HAAISS, AISRP) a v současné době usilovně pracujeme na plánu aktivit pro zbytek roku. Prozkoumáváme také nové oblasti, kterým se nedostávalo dost pozornosti v konkurenci už ověřených a zaběhnutých projektů.
Se stabilizací situace v ČR a na Slovensku také postupně vylézáme ze svých nor a obnovujeme některé z našich pravidelných komunitních aktivit, které najdete v tomto newsletteru. Máme za sebou první setkání EA Dinner a další nás čeká už 14. července a předtím můžete o víkendu vyrazit na EA Procházku. Setkání zatím probíhají venku, ale situaci v Praze sledujeme a budeme jí přizpůsobovat velikost a styl akcí, které pořádáme. 

S přáním klidného léta,

Irena Kotíková
Předsedkyně Spolku pro efektivní altruismus


 

Co se událo 

Na začátku dubna se někteří z našich členů přidali do projektu Epidemic Forecasting. Tento projekt byl založen hlavně z iniciativy našeho bývalého předsedy Honzy Kulveita. Úspěšně se podařilo vytvořit kvalitní prediktivní a kompetitivní modely vývoje pandemie, které byly využity při rozhodování v mnoha státech jako například Kazachstán a další. Webovou prezentaci výsledků pak navštívili statisíce uživatelů z celého světa. Projekt se podařilo stabilizovat, sehnat finance a zajistit tak jistou kontinuitu na následující měsíce.

V polovině června se několik z nás zúčastnilo mezinárodní konference EAGxVirtual. Na akci bylo přihlášeno cca 1400 účastníků a jednalo se tedy o největší setkání efektivních altruistů vůbec! Celý online program probíhal ve formě přednášek, Q&As s odborníky a součástí byly také krátké speed-meetingy s náhodně vybranými účastníky. Všechny přednášky z EAGxVirtual jsou dostupné na YouTube – vřele je doporučujeme! Na programu byly například Q&A s Prof. Will MacAskillem nebo Toby Ordem. Na konferenci v následujícím týdnu navazovala EAGxVirtual Unconference, která dala další prostor pro propojení účastníků. Zde najdete všechny přednášky z EAGxUnconference.

Červen je také měsícem, kdy opět probouzíme EA Dinners. První setkání proběhlo 30. 6. 2020 v limitované počtu dvaceti lidí v parku na Karlínském náměstí. Na další večeře se můžete těšit už 14. 7. 2020. Jelikož se jedná o akci s limitovaným počtem účastníku, prosíme vás o přihlášení skrze událost na facebooku.

Plánujeme

  • EA Procházka – Co je podnětnějšího než povídání si se zajímavými lidmi o zajímavých věcech a navíc v krásné přírodě? Po delší odmlce přicházíme s další EA Procházkou. Tentokrát se vydáme jenom těsně k jihozápadnímu kraji Prahy. Společně se projdeme lesem z Radotína do Černošic.
  • EA Dinner – další EA Dinner proběhne ve stejném formátu jako ta poslední. Setkáme se 14.7.2020 opět na Karlínském náměstí.
  • Akce v Brně – pokud Vás zajímá co se děje v Brně, přihlaste se k odběru novinek zde, nebo sledujte FB stránky EA Brno.
    Pokud si nechcete nechat ujít žádné akce spolku – přidejte si náš Google Kalendář.

Zapojte se!

V následujících měsících proběhnou úpravy našeho coworkovacího prostoru Epistea, aby se nám v něm všem dobře pracovalo, přemýšlelo a spolubylo. Pokud k tomuto tématu máte co říct, případně jste se zúčastnili coworkingů a máte nápady na zlepšení, vyplňte prosím anketu zde.

Deadline pro vyplnění ankety je 13. 7. 2020

Odkazy, další čtení

Knižní tip: Toby Ord – The Precipice

If all goes well, human history is just beginning. Our species could survive for billions of years – enough time to end disease, poverty, and injustice, and to flourish in ways unimaginable today. But this vast future is at risk. With the advent of nuclear weapons, humanity entered a new age, where we face existential catastrophes – those from which we could never come back. Since then, these dangers have only multiplied, from climate change to engineered pathogens and artificial intelligence. If we do not act fast to reach a place of safety, it will soon be too late.
Odkaz ke koupi


Effective Altruism Newsletter – Měsíční přehled dění ve světovém hnutí, odkazy na články a aktuální informace.
EA Groups – Čtvrtletní newsletter s informacemi z jiných EA skupin.
Odkazy na další newslettery najdete také v tomto článku.


Key Ideas – Toto shrnutí klíčových myšlenek se snaží se odpovědět na otázku, jak využít svoji kariéru k co největšímu dopadu, kde hledat nejlepší příležitosti a nabízí strategické rady použitelné při budování jakékoli kariéry.
Podcast – Nabízí nejrůznější témata a osobnosti efektivního altruismu a do hloubky se věnuje každému z nich.
Newsletter – Měsíčník s aktualitami z výzkumu i informacemi o akcích a nových pracovních příležitostech.
Job Board – Pravidleně aktualizované nabídky práce v oblastech s největším dopadem (aktuálně cca 500 z celého světa).


Strategie – Pokud vás zajímá, kam chceme se spolkem směřovat do budoucna a hlavně proč, určitě si přečtěte naši strategii.
Co číst? – Na našem webu také najdete doporučené zdroje na další čtení, přehledně rozdělené podle oblastí.


Spolek pro efektivní altruismus
červenec 2020