Milí přátelé a podporovatelé Spolku pro efektivní altruismus,

s neskrývanou radostí Vám oznamujeme, že věci se opět dávají do pohybu. Spouštíme seminář, na který se můžete přihlásit, pokud se chcete dozvědět víc o efektivním altruismu, přemýšlet, diskutovat, a poznat další spřízněné duše. Další novinkou je začátek plánování podzimních akcí. Na základě současných trendů předpokládáme, že epidemická situace nám umožní se setkat buď na jednom z dvou běhů CFAR workshopu během léta 2021, na CFAR rEUnionu v září, nebo na dlouho očekávaném EAGx Prague 2021!

Samozřejmě dál probíhají spolkové akce, které jsou prozatím stále online, ale postupně začínáme uvažovat o tom, kdy a v jaké podobě se budeme moci setkat osobně.

S přáním klidných dní,
Irena Kotíková.

Novinky

Zveme Vás na Seminář o EA 💪
Od 3. května do 4. července pořádáme veřejný osmitýdenní seminář zaměřený na hlavní myšlenky a poznatky efektivního altruismu.

Každý týden na účastníky čeká:

  • připravené studijní materiály v angličtině (cca 2,5h domácího čtení a drobných cvičení. Plus další dobrovolné rozšiřující zdroje.)
  • hodinové (online) setkání, na kterém se v bude češtině diskutovat o nastudovaných materiálech. Účastníci budou rozděleni do malých 3-5 členných skupin. V každé skupince bude jeden zkušený facilitátor, jehož úkolem bude pečovat o kvalitu diskuze.
  • Seminář je zdarma a je vhodný pro všechny bez ohledu na věk či předcházející zkušenosti s EA.

Pokud si jste jistí už teď, že si Seminář nechcete nechat ujít, vyplňte přihlášku už dnes!

Plánujeme akce na konec léta a září 2021 💪

Pořádání mezinárodních akcí byla jedna z hlavních aktivit spolku, než nám to překazila globální pandemie. S ohledem na ohromný pokrok v očkování začínáme opatrně uvažovat o tom, že bychom už na konci léta a na podzim mohli opět uspořádat nějaké akce. Na to ale potřebujeme lidi, kteří nám je pomůžou uskutečnit. Předběžně bychom rádi zorganizovali:

EAGxPrague – víkendová konference pro cca 250 lidí v druhé půlce srpna.
CFAR workshopy – dva běhy v první půlce září (obvykle středa-pondělí s jedním až dvěma dny příprav na místě předem).
CFAR Alumni rEUnion – víkendová unconference v druhé půlce září.

Koho hledáme?
1) lidi, kteří se mohou chopit větší části celku a vzít za ně odpovědnost (např. komunikace s účastníky, marketing akce…)
2) lidi, kteří rádi vypomůžou tu a tam s něčím konkrétnějším podle zadání (např. vytisknutí brožury, nákupy na internetu…)
3) kohokoli, kdo nám pomůže na místě – převážně fyzická výpomoc nejrůznějšího charakteru a obtížnosti (řidiči obzvlášť vítáni!)

Můžete se také upsat jen jako konzultant – tj. úkol nebudete exekuovat, ale budete k dispozici jako rádce. Pro lepší představu o náročnosti projektu a velikosti úkolů/rolí, ze kterých můžete vybírat, mrkněte do této tabulky a vyplňte tento formulář, podle kterého zjistíme Vaši kapacitu, zájem a dovednosti.

V pondělí 19. dubna v 19:00 se na spolkovém zoomu uskuteční call se zájemci, kde se nás můžete ptát na nejrůznější otázky a ujasnit si tak svá očekávání. Poté finalizujeme týmy a na příštím zasedání rady (28.4.) projekty odstartujeme.

Career coaching 💪
Díky aktivním členům se začínají rozjíždět různorodé altruistické projekty.
Jedním takovým je Career coaching, který vede Honza Michelfeit. Proč právě career coaching? Protože náš čas je jedním z nejcennějších zdrojů, který můžeme věnovat pro pomoc druhým. A čas v podobě našeho povolání obzvlášť. Mnoho z nás si hledáním povolání s velkým pozitivním dopadem už prošlo, nebo prochází, a podle nedávného průzkumu v české EA komunitě by pomoc s kariérním poradenstvím uvítala pětina respondentů.
Pro ty z Vás, kteří hledají svou cestu k povolání s největším pozitivním dopadem, připravujeme program, ve kterém s Vámi tuto cestu projdeme a pomůžeme Vám. Pokud se chcete do programu zapojit a začít hledat kariéru více systematicky, vyplňte krátký dotazník.

Letní akademie Discover 💪
Pokud máte kamarády a příbuzné středoškoláky, nebo Vy sami studujete střední školu, doporučeme přihlásit se na spřátelenou akci Letní akademie Discover. Letos nabízí pět turnusů, ten první z nich přímo organizuje naše předsedkyně Irena Kotíková a bude mít téma “Život a svět po roce 2020”. Na dalších turnusech budou také učit členové naší komunity, například Eliška Selinger, Ondřej Bajgar, Kristýna Šťastná nebo Adam Zábranský. Program letní akademie je v mnoha ohledech blízký principům efektivního altruismu a zahrnuje i workshop o efektivním altruismu. Další kolo přihlášek se uzavírá už 30. dubna.

Seznamte se

Honza je dlouholetý aktivní člen spolku a tak jsme se ho rozhodli představit v naší rubrice Seznamte se. 

Jak ses dostal ke spolku?
Snažím se promýšlet věci od základů a tento přístup mě dovedl k bostromovským tématům jako infinite ethics a superinteligence.
Efektivní altruismus jsem měl nejprve zařazený jako velmi správný způsob, jak přistupovat například k pomoci chudým lidem.

O možnosti zúčastnit se v Česku aktivit tohoto hnutí jsem věděl (díky pozvánce od kamaráda Vlasty Vohánky) už od roku 2016, kdy se v Praze chystala konference EAGx Prague, na tu jsem však ještě nejel.Byla v tom jistá dávka fascinace a překvapení, když jsem postupně zjišťoval, že v EA zdaleka nejde jen o relativně běžnou dobročinnost, ale že velká část tohoto hnutí je inspirována idejemi Nicka Bostroma a že efektivní altruisté naprosto vážně řeší a rozvíjejí podobné nezvyklé myšlenky, k jakým mě vedlo moje filozofické pátrání. Tím do sebe věci velmi dobře zapadly a moje pozornost už byla na EA upnuta dost silně. Problém trochu byl, že spolek byl v Praze a já v Brně. Mě však stačilo trpělivě studovat (rok 2017) a jakmile se začalo něco dít i v Brně, stal jsem se členem (rok 2018). Když pak do Brna přijel David Janků, věci nabraly větší spád já jsem od března 2019 začal EA setkání i organizovat.

Na jakých projektech pracuješ?
Na community-buildingu s důrazem na vzdělávání v EA myšlenkách a diskuzi.

Čemu se věnuješ mimo EA?
Uspořádávání své mysli, rodině, svému čtyřletému synovi, filozofii.

Co by sis přál?
Přál bych si, aby superinteligence, až vznikne, měla nastavené pokud možno ty nejlepší cíle. Nikoliv cíle, které by reprezentovaly jen nějaké partikulární, lokální či krátkozraké zájmy lidí či institucí, které se shodou okolností ocitnou v centru dění, až bude strojová inteligence předhánět tu biologickou. 

Doporučené odkazy

Hlavní místo, kde můžete sledovat aktuální diskusi o nových myšlenkách a poznatcích v oblasti efektivního altruismu. Lze tu najít spoustu kvalitních článků a podnětné bývají i komentáře.

Pokud byste chtěli začít od základních myšlenek, fórum obsahuje sérii článků tvořících úvod do efektivního altruismu.

Pro hledání podle témat lze použít seznam tagů EA fóra. (Najdete zde přes 100 hesel, od 80,000 Hours až po Workplace Activism). Při výběru textů Vám může pomoci např. i karma (skóre oblíbenosti) zobrazená před každým příspěvkem.

Key Ideas – Shrnutí klíčových myšlenek se snaží se odpovědět na otázku, jak využít svoji kariéru k co největšímu dopadu, kde hledat nejlepší příležitosti a nabízí strategické rady použitelné při budování jakékoli kariéry.
Podcast – Nabízí nejrůznější témata a osobnosti efektivního altruismu a do hloubky se věnuje každému z nich.

Newsletter – Měsíčník s aktualitami z výzkumu i informacemi o akcích a nových pracovních příležitostech.
Job Board – Pravidleně aktualizované nabídky práce v oblastech s největším dopadem.

Effective Altruism Newsletter – Měsíční přehled dění ve světovém hnutí, odkazy na články a aktuální informace.
EA Groups – Čtvrtletní newsletter s informacemi z jiných EA skupin.
Odkazy na další newslettery najdete také v tomto článku

Podívejte se na pěkný seznam zajímavých doporučených videí, podcastů, článků i knih, který nedávno zveřejnila organizace Giving What We Can.