Honza Michelfeit

Kam jsem letos daroval a proč? 

Tento rok jsem peníze odložené stranou na dobročinnost rozdělil takto:

 • 15% na různou dobročinnost v Česku, většinou na projekty, ke kterým mám osobní vztah a přispívám dlouhodobě, nebo na různé fundraisery organizované přáteli.
 • 40% jsem v průběhu roku daroval Spolku pro EA, protože jsem chtěl podpořit jeho aktuálně probíhající profesionalizaci. Věřím, že je to krok správným směrem a zároveň investice, která pomůže pozitivní dopad daru znásobit v budoucnu.
 • Zbývající část jsem po svém každoročním prosincovém průzkumu příležitostí k darování rozdělil z jedné třetiny (15%) na Strong Minds a ze dvou třetin (30%) na The Center for Election Science.
  • Strong Minds přispívám dlouhodobě ze dvou důvodů: jednak mě argumenty Michaela Planta přesvědčily, že přímé řešení duševních problémů je jeden z nejlepších způsobů jak zlepšit lidem život, jednak je program Strong Minds velmi efektivní, dobře škáluje a dokázali rychle reagovat na situaci kolem koronaviru. 
  • Zlepšování volebního systému a institucí obecně může mít velmi dlouhodobý pozitivní dopad a The Center for Election Science byla nejlepší možnost, jakou jsem našel. Tento rok se navíc po vypjatých amerických volbách zdá jako správný okamžik, který mohou využít pro úspěšnou mobilizaci ke změně.

Jak přemýšlím o darování?

První otázka je kam přispět. Začínal jsem jednoduše s GiveWell a EA fondy, ale protože mě hledání nových příležitostí baví, dělám to takhle:

 • Menší část prostředků posílám pro radost a dobrý pocit na různé projekty po Česku. Větší část si dávám každý měsíc stranou a jednou za rok v prosinci si rozmyslím, kam je poslat. Proč v prosinci? Protože to bývá nejvíc příležitostí dar zdvojnásobit. Navíc mi rozhodování jednou za rok pomáhá zachovat chladnou hlavu místo přispívání na to, co mě zrovna dnes nadchlo.
 • Prosincové rozdělování je vždycky fajn příležitost ujasnit si, jaké oblasti jsou nejdůležitější a třeba si o tom popovídat s přáteli ze Spolku. Aktuálně se mi nejslibnější zdá pomoc s duševním zdravím a intervence s dlouhodobým dopadem.
 • Základem pro finální rozhodnutí je pro mě plán z předchozího roku. K tomu se podívám na zajímavé odkazy o nových příležitostech, které si celý rok schovávám, jak můžu svoje “darovací portfolio” vylepšit. Taky rád mrknu, kam darují lidé z GiveWell, Open Philantropy nebo EA fóra.
 • Nakonec vyberu 2-3 nejslibnější možnosti o kterých si myslím, že aktuálně dar dokáží využít a kasičku naspořenou během roku mezi ně rozdělím. Celé je to tak na dvě víkendová odpoledne.

Druhá otázka je kolik prostředků darovat teď a kolik investovat a darovat později. Zdá se mi, že pro mě osobně je lepší spíš investovat a darovat, až se prostředky znásobí a já budu lépe rozumět nejlepším příležitostem, jak pomoci. Na druhou stranu chci darovat už teď, protože mi to pomáhá naučit se takové příležitosti hledat (když do něčeho dáte větší obnos, dost vám to změní perspektivu) a vytvořit si návyk k pravidelnému darování (ze začátku to byl docela nezvyk a pomohlo začít s málem). Taky věřím, že EA komunita by měla umět ukázat, že umí opravdu pomoci i teď, nejenom mluvit o budoucnosti. Ve výsledku si každý měsíc dávám stranou něco mezi pěti a deseti procenty toho, co zbyde po splátkách hypotéky, a zbytek investuji.

Moje tipy

 • Vřele doporučuji dát o darování s někým řeč (pokud nemáte s kým, tak třeba napište někomu ze spolku). Hodně to pomůže si věci rozmyslet i udržet motivaci pomáhat.
 • Využijte příležitosti pro donation matching, kdy někdo dorovná váš dar. Občas to nabízí zaměstnavatelé, občas se dají najít příležitosti na internetu (Giving Tuesday). Někdy to dá trochu práce zařídit, ale za dvojnásobek daru to stojí. Jenom je lepší si napřed rozmyslet, kam chcete darovat a až potom hledat match, abyste se zbytečně nenechali ovlivnit ve výběru nejlepších příležitostí.

Jiří Nádvorník

V roce 2020 jsem daroval 80 tisíc korun Spolku pro EA (který snad bude později dorovnaný na 160 tisíc). Přijde mi, že zima 2020/2021 je obzvlášť dobrá příležitost pro dar spolku, protože se dostal do situace, kdy je připraven začít rychleji růst a rozšířit své aktivity. Ale je potřeba na to získat více peněz. Ty je těžší získat přes granty, protože se často vyhodnocují podle stávajícího dopadu. Takže mi přijde, že nyní dar spolku udělá obzvlášť velký rozdíl.

(Mimochodem já sám nejsem zaměstnancem spolku. Dostávám zaplaceno od Centre for Effective Altruism prostřednictvím osobního grantu. Přesto pracuji hlavně na projektech spolku.)

K tomu jsem věnoval něco přes 20 tisíc korun mým EA známým, aby se mohli věnovat užitečným projektům namísto shánění obživy (například psaní článků o covidu na wikipedii apod.). Nadšení efektivní altruisté jsou často ochotni udělat skvělou práci za stravu a nájem :-D.

Před lety jsem dal slib, že budu dávat alespoň 10 % svých příjmů Giving What We Can. V budoucnu bych chtěl dávat systematičtěji a s jasnějším rozpočtem. Částka, kterou za rok daruji, hodně kolísá a je jednoduché na delší čas zapomenout dávat. Ale to mi moc nevadí. Nepravidelné dary si užívám více než koukání na trvalý příkaz v bance.
Pak jsem pro radost udělal několik menších darů. Pravidelně posílám peníze gwern.net, mému oblíbenému bloggerovi, či jsem věnoval spolku knihy za pár tisíc korun (které jsem si předtím přečetl :-)).

Přemek Paška

Mám tendence věci překomplikovávat a dělám to i s finančními dary. Přesto doufám, že může být někomu užitečné, když popíšu, jak o darování přemýšlím. Zatím v tom nemám tak jasno, jak bych chtěl, ale každoroční darování relativně drobných částek je příležitostí uspořádat si svoje myšlenky o něco lépe než minulý rok.

Jedním z hlavních kritérií je pro mě to, jaké budou mít moje dary dopad v dlouhodobém horizontu. Jsem totiž docela přesvědčený o myšlenkách longtermismu (pokus o definici). Kdybych měl popsat lontermismus ve třech větách, znělo by to asi takto: Jde o to, předat naši civilizaci budoucím generacím v dobrém stavu a na dobré trajektorii, a hlavně neudělat nějakou blbost, která by překazila potenciál lidstva. Příkladem hrozeb může být třetí světová válka nebo umělá inteligence, které se nepodařilo předat naše hodnoty a cíle. Vychází to z předpokladu, že i budoucí lidé mají morální váhu a že jich může být nepředstavitelně mnoho – a právě proto je to důležité, v sázce je opravdu hodně. Dobře o tom píše např. Toby Ord v knize The Precipice (recenze Michala Kašpárka).

Zároveň mi připadá, že cílené intervence, jako je např. výzkum existenčních rizik spojených s pokročilou umělou inteligencí, je omezený spíš talentem než penězi. Proto hledám příležitosti, které mohou být o něco méně cílené, ale pořád mají velkou šanci mít pozitivní vliv na budoucnost, včetně té daleké. Nalézám je ve dvou oblastech: jednou z nich je změna klimatu a druhou je systematické vylepšování institucí. Možná bych přidal ještě třetí oblast, která je víc “meta”, a to rozvoj efektivního altruismu a jeho komunity.

Zatím si neumím úplně vybrat jednu věc, takže podle různých aktuálních vlivů přispívám na všechny tři zmíněné oblasti. Letos jsem zatím rozdělil asi 60% svého “rozpočtu”, a to takto:

 • ~40 % na Clean Air Task Force (CATF) – Kromě běžně uvažovaných dopadů beru změnu klimatu i jako podstatný rizikový faktor mnoha existenčních rizik. Také se obávám možných extrémních scénářů (např. oteplení o několik dalších stupňů nad střední predikce), které jsou sice méně pravděpodobné, ale současné modely je ani zdaleka nevylučují. Organizaci doporučuje Founder’s Pledge a zmínil ji v nedávném rozhovoru také Will MacAskill.
 • ~25 % The Center for Election Science – Myslím, že v politických systémech je obrovský prostor pro zlepšení, volební systémy jsou jen jeden z aspektů. Election Science prosazuje approval voting (zatím ve Spojených státech), který by měl mít lepší vlastnosti než běžně používané systémy. Mně se na tom líbí, že to otevírá debatu o volebních systémech obecně a zvyšuje to šance, že se budeme časem bavit třeba i o kvadratickém hlasování.
 • ~20 % StrongMinds – To je jedna z mála organizací, kterým přispívám, co není zaměřená na dalekou budoucnost. Uspokojuje to moji potřebu mít nějaký dopad i v krátkém horizontu (i třeba z důvodu nejistot kolem longtermismu). Nicméně trochu doufám, že tato intervence má pozitivní dopad i ve střednědobém horizontu (např. větší produktivitu, která podporuje ekonomický růst). Dávám tomu přednost před organizacemi doporučenými srovnávačem GiveWell, protože mám dojem, že GiveWell zatím moc nezohledňuje mentální zdraví, a je šance že StrongMinds by byly ještě o něco efektivnější než jejich top charity. 
 • Zbytek (~15 %) byly drobnější dary při různých příležitostech jako jsou např. Facebook fundraisery kamarádů, spíš tak pro radost a pro podporu kultury darování. Nicméně pořád jen na organizace, které považuji za relativně efektivní, např. 80k Hours, GiveWell (Max. Impact Fund), AMF a podobné.
 • Poznámka k matchingu (“dorovnávání”): Dary pro CATF a StrongMinds výše byly zdvojnásobeny iniciativou Double Up Drive, což je fajn, ale nepovažuju to za až tak zásadní. Matching má největší smysl tam, kde se rozdělují peníze na velmi rozdílně efektivní charity (např. Facebook Giving Tuesday), nebo v případech, kdy by jinak ty peníze vůbec nebyly darovány, třeba matching od zaměstnavatelů. V případě Double Up Drive jsou všechny ty charity relativně efektivní, takže je to převážně hra s nulovým součtem (za předpokladu, že se matching vyčerpá). Takový matching je nejlepší nechat těm, kteří by jinak vůbec nedarovali. Nicméně i tak mě baví to rozdělení posouvat směrem k longtermismu a k organizacím, které považuji za relativně efektivnější.
 • Tu část rozpočtu, kterou jsem ještě nerozdělil, bych rád využil na další longtermistické příležitosti (nebo na rozvoj komunity), případně ji přeliju do dalšího roku. Zvažuji dar našemu Spolku pro EA, nebo EA Long-Term Future Fund, případně i něco “divočejšího“ v oblasti vylepšování institucí.

Také je pro mě živá otázka, kolik darovat teď a kolik investovat a darovat později. Moje aktuální vize je taková, že bych se chtěl pomalu propracovávat k finanční nezávislosti (v horizontu třeba 10 let) a postupně zvyšovat % příjmů, které daruji, a/nebo podíl času, který věnuji na pozitivní dopad (přímo pracovat na projektech). Zatím daruji přibližně 1 až 2 % příjmů včetně příjmů z investic a o něco víc (asi 5 %) z mimořádných příjmů jako byly třeba bitcoiny v roce 2017. Pro bližší představu, letos byl můj darovací rozpočet mezi 10 a 30 tisíci korun. V současné fázi je pro mě podstatné to, že se o tom učím přemýšlet a získávat informace.