Milí příznivci efektivního altruismu,

velmi nás těší zájem o náš jarní Seminář o efektivním altruismu, pokud jste se nestihli přihlásit, nevěšte hlavu, plánujeme na podzim další kolo! I nadále pokračujeme v plánování velkých letních a podzimních akcí, ke kterým přibyla i letní Víkendovka. Těšíme se snad již brzy na viděnou!

S přáním klidných dní,
Irena Kotíková.

Novinky

Víkendovka
Rozhodli jsme se, že zorganizujeme letní Víkendovku. Zatím hledáme vhodný termín a prostory, ale už v dalším newsletteru se dozvíte více. Věříme, že letos v létě to vyjde a budeme se moci setkat na intenzivním víkendu, kde bude prostor pro sdílení zajímavých myšlenek, vymýšlení projektů a hluboké konverzace nerušené září monitoru!

Dobré zprávy z Česka
Možná jste zaznamenali, že v listopadu minulého roku byla v České republice schválena novela zákona na ochranu zvířat proti týrání, který vejde v platnost v roce 2027, kdy klecové chovy slepic budou v ČR zakázané zákonem. Rada hlavního města Prahy na to 19.4.2021 reagovala schválením programu, který zajistí, že vejce v pražských středních školách budou už jen z bezklecových chovů! Více se můžete dočíst na facebooku pražského radního pro bydlení a transparentnost a mimo jiné bojovníka za práva zvířat a efektivního altruisty Adama Zábranského, kterého vyzpovídáme v příští rubrice “Seznamte se”.

Pomáhej kariérou
Ladíme pro Vás program “Pomáhej kariérou”. Je určený všem, kteří svou cestu k povolání s největším pozitivním dopadem stále hledají. Pokud se chcete do programu zapojit a začít hledat kariéru více systematicky, vyplňte tento formulář a my se Vám ozveme.

Stále hledáme pomoc na podzimních mezinárodních akcích
Děkujeme všem dobrovolníkům, kteří se už přihlásili! Moc si Vaší pomoci vážíme a těšíme se na viděnou na některé z akcí. Pokud jste se zatím nepřihlásili, ale chtěli byste přiložit ruku k dílu, vyplňte přihláškový formulář, kde můžete nastínit Vaše časové možnosti, nebo kontaktujte přímo Kristý Němcovou.

Spolkový Metaculus
Metaculus je komunita, která se věnuje vytváření předpovědí o budoucích událostech v reálném světě. Pokud Vás forecasting zajímá, přidejte se do spolkové komunity a zkuste společně hledat odpovědi na otázky spojené nejen s budoucností spolku. Odhadnete například kolik lidí se do Spolkového Metaculu přidá díky přečetení tohoto newsletteru?

Letní akademie Discover
Discover nabízí pět turnusů letní akademie, ten první z nich přímo organizuje naše předsedkyně Irena Kotíková a bude mít téma “Život a svět po roce 2020”. Program je vhodný pro studenty středních škol a je v mnoha ohledech blízký principům efektivního altruismu, zahrnuje například i workshop o EA. Poslední kolo přihlášek se uzavírá už 31. 5!

Seznamte se – David Janků

Co tě přivedlo k EA?
Zjištění, že existují způsoby, jak lze zlepšovat svět opravdu efektivně. O efektivním altruismu jsem se dozvěděl nejdříve od kamaráda studujícího tou dobou na Harvardu, a poté i z konference EAGxPrague v roce 2016. Tato konference mi ukázala, že v ČR existuje komunita zajímavých lidí, kteří se o způsoby, jak zlepšit svět co nejefektivněji, opravdu hluboce zajímají a pečlivě nad nimi přemýšlí.

Na jakých projektech pracuješ?
V současnosti pracuji v Grantové Agentuře ČR v týmu rozvoje a analýz a řídím projekt Effective Thesis inspirovaný efektivním altruismem, který jsem před několika lety založil a nyní postupně předávám svým nástupcům. V minulosti jsem také založil EA skupinu v Brně a sem tam pomáhal s nějakými spolkovými projekty.

Co je pointou projektu Effective Thesis?
Je to projekt, který se snaží studentům pomoci s volbou témat na bakalářské, diplomové a disertační práce a nasměrovat je do oblastí, které mají velký potenciál výrazně zlepšit svět. Přijímáme přihlášky od studentů z celého světa, takže pokud by toto mohlo být relevantní pro vás nebo vaše známe, určitě se přihlaste.

Čemu se věnuješ mimo EA?
Zajímá mne sociologie vědy, tedy jak fungují procesy, kterými vzniká nové poznání. Věřím, že díky zvýšenému poznání si teď můžeme užívat blahobytu, který je bezprecedentní, a že poznání nám i v budoucnu umožní zajistit vzkvétající budoucnost pro lidstvo. Kromě toho rád hraji deskovky, na kytaru, volejbal a běhám.

Co tě na tvé práci baví nejvíc?
Možnost objevovat nové věci o světě a pocit smysluplnosti pramenící z kritického přemýšlení nad tím, jak tyto nové znalosti mohou co nejvíce zlepšit svět.