Aneb co se děje ve Spolku pro efektivní altruismus

Milí členové a příznivci Spolku pro efektivní altruismus,

začíná nový rok a s ním i nové období pro spolek, neboť se pomalu loučíme s naší dlouholetou předsedkyní Irenou Kotíkovou a ještě o něco dlouhodobější místopředsedkyní Kristinou Němcovou. Obě věnovaly rozvoji spolku nemalou část svého života. Irena byla poprvé zvolena předsedkyní na podzim 2018 po svém návratu z USA a první rok se věnovala práci ve spolku zcela dobrovolnicky při svém zaměstnání na ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy. Mimo předsednické role se angažovala také jako organizátorka mnoha místních i mezinárodních akcí. Můžeme jí především poděkovat za to, že Česká republika se stala vedle Kalifornie další zemí, kde se pořádají pravidelně kurzy aplikované racionality CFAR. Kristina byla ve spolku od jeho počátku v roce 2016. Chrabře podporovala z místopředsednické pozice vzniklé na jaře 2018 Jana Kulveita i nyní dosluhující předsedkyni a po celou tu dobu se zvládala starat jak o všechny ty neviditelné finanční a administrativní záležitosti, tak sama spolehlivě vést organizaci většiny výjezdů i spousty akcí pro světovou EA komunitu.

Chtěla bych jim na tomto místě moc poděkovat za jejich úsilí a podporu společné věci a popřát, ať se daří s jejich dalšími projekty i v životě! I když obě končí ve svých formálních rolích ve spolku, kontakt s nimi neztrácíme a v efektivně-altruisticko-racionalistickém ekosystému zůstanou i nadále. Budeme se těšit na další spolupráci.

Dále bych chtěla poděkovat za důvěru členům spolku, kteří mě na prosincové valné hromadě zvolili novou předsedkyní, a krátce se představit. Ve spolku jsem od přelomu let 2017/2018 a projekty, kde se angažuji, si můžete prohlédnout na mojí stránce. Loni jsem udělala velký kariérní skok od datových analýz k filozofickému výzkumu a ten chci nakombinovat s intenzivní prací pro spolek, abych ho probrala ze stávající post-covidové unavenosti. Mám k tomu skvělého místopředsedu Vojtěcha Brynycha, který byl vybrán na podzim do community building týmu a představen v říjnovém newsletteru. Také mám podporu všech dalších současných tahounů spolku, díky kterým mé plány získávají lákavé obrysy. Můžete se tedy těšit na příští newsletter, kde představím, co se bude dít v roce 2022, případně se přihlásit ještě k internímu newsletteru, kde budeme zasílat podrobnější report o tom, co se událo v komunitě, především pro ty, kdo nemají čas sledovat spolkový Slack. Mým cílem je budovat spolek jako přívětivé místo pro skvělé motivované lidi, kteří chtějí zlepšovat svět. Místo, kde se mohou naučit, jaké strategie fungují, a vyzkoušet si, jak na to. Ale není to jen o mé snaze, spolek tvoříme všichni, a tak se budu těšit na spolupráci!

V neposlední řadě bych chtěla zmínit, že jsem byla také členkou rady spolku a se zvolením na pozici předsedkyně se mé místo uvolnilo hned dvěma novým radním, kteří získali v jarních volbách stejně hlasů: Přemyslu Paškovi a Michalu Kedovi. Novým radním tímto gratuluji a do třetice se těším na spolupráci!

Přeji všem hodně energie a spokojenosti s Vašimi efektivně-altruistickými činy v roce 2022.

Hana Kalivodová,
hana.kalivodova@efektivni-altruismus.cz | Calendly
Předsedkyně Spolku pro efektivní altruismus

Novinky

EA Writing group

Writing group je podpůrná skupina pro EAs, kteří budou chtít v následujícím roce aktivně psát na EA forum (popřípadě LW nebo své osobní blogy či žurnály). Setkávat se budeme online každou třetí středu v měsíci v 19 h. Na skupinách si budeme rozdělovat komentování článků a dělat review. Budeme rádi, když se přidáte na libovolný časový úsek, velice však oceníme, když budete writing group navštěvovat pravidelně. Jedním ze způsobů jak pozitivně ovlivnit svět okolo sebe může být i šíření důležitých myšlenek, proto má writing group smysl. Vede Hana Kalivodová, nová předsedkyně.

Čtenářská skupina Dobré úmysly nestačí

Pokud naopak od psaní preferujete čtení, nabízíme možnost přihlásit se do čtenářské skupiny knihy Dobré úmysly nestačí (v originálě Doing good better), která pokrývá některá ze základních témat efektivního altruismu. Sukpina se začne scházet už v horizontu 2 týdnů! Vhodné zvláště pro ty, pro které je 8mi týdenní seminář moc velký časový závazek.
Nabízíme vypůjčení knih ze spolkové knihovny.

Hledáme odborníky do veřejných diskuzí

Od února 2022 připravujeme řadu panelových diskuzí s odborníky v tématech jako globální chudoba, welfare zvířat, životní prostředí, longtermismus, umělá inteligence, nanotechnologie, ekonomie i další mezioborová témata spojená s EA. Pokud máte zájem zúčastnit se diskuzí jako odborník na některé z témat, kontaktujte Páju Mutinskou.

Debugging sessions

Každé třetí pondělí se bude scházet skupina, která se zabývá tzv. “debuggováním”. Debuggování je proces, kdy se koukáme na své životy tak trochu z ptačí perspektivy a pak naopak pod drobnohledem. Všímáme si věcí, které fungují, ale také těch, které by se daly ještě vylepšit a vzájemně se motivujeme v dodržení cílů, které jsme si stanovili. Pokud byste se chtěli zapojit, napište Páje Mutinské

Pracovní pozice

Summer research fellowship

Principles of Intelligent Behavior in Biological and Social Systems (PIBBSS) si kladou za cíl usnadnit přenos znalostí do tvorby systému umělé inteligence. V létě 2022 se v rámci letního výzkumného stipendijního programu PIBBSS sejdou výzkumní pracovníci z oborů, které se zabývají studiem komplexního chování v přírodních a sociálních systémech (evoluční biologie, neurověda, lingvistika, sociologie a další) a v horizontu 10-12 týdnů budou spolu se stipendisty pracovat na projektu na pomezí svého oboru a bezpečnosti AI, to vše za supervize AI odborníků. Uzávěrka přihlášek: 16.1.2022, 20 h!

Online vzdělávací zdroje

Effective altruism by Peter Singer

Online kurz Effective altruism uznávaného odborníka Petera Singera absolvovalo již přes 48 000 lidí a kurz se také těší skvělému hodnocení 4,8/5. Obsahuje povinné čtení, videa i kvízy a vše naleznete bezplatně na vzdělávacím portálu Coursera.

The Economics of AI

Šestitýdenní kurz The Economics of AI je nově dostupný na portálu Coursera. Kurz se zabývá tím, jak transformativní umělá inteligence ovlivní naši ekonomiku, společnost, trhy práce, nerovnost, růst a hospodářskou politiku.

Jak být produktivnější v novém roce

Lednový newsletter je zaměřený na studium (a implementování🙂) znalostí o produktivitě a efektivitě, a proto velmi doporučujeme tyto zdroje:

Pokud Vás trápí nedostatečná motivace, doporučujeme pročíst si článek, který napsal Alex Vermer (MIRI researcher) s názvem “How to Get Motivated: A Guide for Defeating Procrastination”. 

Doporučujeme také dokument, který napsal Daniel Kestenholz a popsal v něm detailně různá odvětví, kterým se věnovat při zvyšování produktivity. Článek obsahuje také konkrétní techniky, kterými je možné dosáhnout vyšší produktivitu.

Ohlédnutí se za rokem 2021

Rok 2021 byl velmi bohatý a ve spolku se udála spousta změn. Největší změnou bylo zvolení nové předsedkyně Hany Kalivodové a zvolení nového komunity building teamu v zastoupení: Vojta Brynych, Pája Mutinská a Tonda Kanát.

Bezpochyby nejambicióznější akcí mělo být EAGxPrague, které bohužel muselo být zrušeno kvůli pandemii. Udělalo se hodně práce a těšíme se, že navážeme na EAGx na jaře 2022. V roce 2021 se členové zasloužili o konání ESPR, CFAR reunion, EA chata, EA víkendovka a další. Úspěšně jsme zakončili dva běhy úvodního semináře pro více jak 50 účastníků, organizovali nemalou řadu veřejných akcí a diskuzí, zútulnili jsme coworkingový prostor Epistea Space, upravili webové stránky, nastartovali jsme projekty Pomáhej kariérou a Mental health projekt.

Velice bychom Vám chtěli poděkovat za Vaši aktivitu. I v příštím roce uděláme vše pro to, abychom Vám pomohli najít Vaší cestu k pozitivnímu dopadu na svět, i nadále budeme poskytovat individuální podporu, přineseme další možnosti k dobrovolnické činnosti, budeme doporučovat příležitosti, které stojí za to, a vytvoříme další příležitosti k navázání kontaktu mezi Vámi, členy komunity. Věříme, že Spolek pro efektivní altruismus byl a nadále bude místem, kde se potkávají zajímaví ambiciózní lidé se společným záměrem: přispět i svou kapkou ke zlepšení světa.

Spolek pro efektivní altruismus
leden 2022