Mílí členové a příznivci Spolku pro efektivní altruismus,

doufáme, že jste prožili klidné Vánoce a úspěšně vykročili do nového roku 2021. Nejaktivnější členové spolku si přes svátky dovolili dopřát tak potřebný odpočinek. Ano, narážím tím na velké množství materiálů, které jsme ke konci roku 2020 sepsali. A proto pokud jste to doteď odkládali, pořád si můžete přečíst naši aktuální strategii, ultimátní report za minulé roky, důvody proč nás podpořit nebo článek o tom, kam přispívají naši členové

Tímto chci také poděkovat všem, kteří loni spolku věnovali svůj čas, energii nebo i své peníze. Neberu to jako samozřejmost a je pro mě velký závazek abychom všechno, čím nás podporujete, maximálně využili. Společně s Radou spolku se zamýšlíme nad jeho budoucností a dalšími projekty, které bychom chtěli rozjet a podpořit. Více detailů už v příštím newsletteru!

Mám radost, že naše online akce mají velkou návštěvnost a že vás přítomnost obrazovky neodrazuje od společně stráveného času. V únoru bude takových příležitostí opět hodně. Těším se, že se při některé z nich potkáme!

Irena Kotíková
Předsedkyně Spolku pro efektivní altruismus


Co plánujeme

Plánování a efektivita 2021 (2. část – Focus time) – v úterý 26.1. se setkáme v 19h na spolkovém zoomu, abychom si společně vyhradili prostor pro zamyšlení se nad vlastní produktivitou, plány a cíli na další rok. Zájemcům také nabídneme možnost vytvoření „tria“. V těchto skupinách po třech se budou moci zájemci o plánování a produktivitu pravidelně scházet, sdílet své pokroky a vzájemně se motivovat k dalším dílčím úspěchům.

Forecastingové turnaje OPTIONS – České priority nabízejí možnost zúčastnit se Forecastingového turnaje. Jedná se o historicky první sérii forecastingových turnajů v ČR, kde máte možnost vyhrát finanční odměny a získat možnost být součástí vznikajícího Odborného predikčního týmu. V každém ze 4 turnajů bude zveřejněno 6 otázek. Uzávěrka přihlášek je už 31.1.2021.

Herní večer – Krycí jména – ve čtvrtek 4.2. od 19h se sejdeme na spolkovém zoomu a zahrajeme si online hru Krycí jména.

Reading group Radical Markets – v úterý 9.2. od 20h se uskuteční první schůzka této reading group, zaujme každého, koho zajímá ekonomie, politologie a systematické vylepšování institucí. Ve čtenářské skupině chceme prozkoumat především první dva nápady z knihy. Prvním je “Property is Monopoly”, druhým pak “Radical Democracy”. Pokud stále váháte – Rob Wiblin z 80 000 hours o knize prohlásil, že už dlouho nečetl knihu, která by obsahovala tolik zajímavých a originálních nápadů! (Podcast)

Podnětový middtermismus – ve středu 3.2. se potkáme na akci, kde zapneme problem solving mode a nasdílíme si podněty, nápady a zlepšováky pro chod našeho spolku. Zváni jsou všichni, kteří si chtějí poslechnout podněty ostatních nebo sami ti, kteří chtějí přispět svým dílem do utváření podoby spolku. Podnětový midtermismus najde místo ve spolkovém kalendáři každý měsíc. Další je naplánovaný na 3.3. 2021.

EA Sdílna – v úterý 17.2. se můžeme setkat v online EA Sdílně. Jedná se o nový formát akce, který přináší porozumění do toho jak se cítíme v komunitě efektivních altruistů. Bavíme se o našich aktuálních pocitech a potřebách a učíme se naslouchat jeden druhému.

Online Coffee Breaks – každou středu od 14h se scházíme na 30 minut na spolkovém zoomu a dopřáváme si kapku tak potřebného lidského kontaktu.

EA Virtual Programs: (apply soon!)

Mnoho efektivně altruistických organizací v době covidu pořádá online fellowshipy, kde se účastníci systematicky seznamují s klíčovými tématy EA. Jsou to například:

  1. Introductory Fellowship – pokud máte zájem o důkladné a kvalitní uvedení do EA a nebojíte se diskutovat v angličtině, můžete se zúčastnit osmitýdenního kurzu organizovaného efektivními altruisty ze Stanfordu. Registrace končí naplněním kapacity nebo 7. února.
  2. Legal Topics in Effective Altruism – Effective Altruism – tato Reading group spojí studenty právnických oborů, právníky z praxe a právní výzkumníky, aby diskutovali o nových myšlenkách a dlouhodobých právních doktrínách o tom, jak zákon vytváří (a omezuje) příležitosti potenciální intervence EA. Mezi hlavní témata patří: zastupování zájmů budoucích generací, regulace umělé inteligence a řešení problémů institucionálního designu a jiné.

EA Global: Reconnect – 20.-21.3. proběhne mezinárodní online setkání členů EA komunity. Akce bude zaměřená na společné diskuse a propojování lidí, přednášek bude menší množství. Během akce budete mít možnost seznámit se s novými lidmi nebo navázat nová přátelství. Přihlášky se otevřou v půlce února.

EA Global: London 2021 – 29.-31. října. Mezinárodní konference pro ty, kteří jsou již s efektivním altruismem relativně dobře obeznámeni a chtějí se posunout dále. Doufejme bude moci již proběhnout klasicky offline. Máte-li zájem, poznačte si termín.

Všechny akce najdete v našem kalendáři.

Foto: Plánování a produktivita, 1. část 2021

Co se stalo

Díky většímu zapojení všech členů do dění spolku výrazně narostlo množství společenských (prozatím online) akcí. Doporučujeme pravidelně kontrolovat spolkový kalendář, ať Vám nic neuteče.

Plánování a efektivita 2021 (1.část “Lightning talks”) – ve čtvrtek 21.1 jsme se v hojném počtu sešli na spolkovém zoomu a poslechli si 3-5 min “lightning talky” o tématech souvisejících s plánováním a efektivitou. Druhá část akce Plánování a efektivita 2021 proběhne už dnes (v úterý 26.1 od 19h na zoomu, více informací naleznete v našem FB eventu).

EA Sdílna – 20.1. jsme se poprvé potkali v online EA Sdílně, kde jsme si pomocí NVC sdíleli jak se momentálně cítíme ať už v osobním životě, tak jako členové komunity.. Povídali jsme si a učili se aktivně naslouchat ostatním.

Čtení EA Fora – četli jsme vybrané články z EA fóra a následně je společně diskutovali. Probrali jsme například témata bolesti ve světě či automních zbraní – více k EA fóru i samotným článkům viz sekce Doporučené odkazy.

Diskuzní večer #4 na téma: Data, bezpečnost, ML, AI Safety – ve středu 13.1. proběhl už čtvrtý diskuzní večer. Tentokrát jsme se zaměřili na téma umělé inteligence. Zvolili jsme dostatečně široké téma s incentivou “vše, na co jste se báli zeptat a vrtalo vám hlavou”. Večerem nás provedla Hanka Kalivodová – datová analytička, filosofka a aktivní členka spolku pro efektivní altruismus.

Zhodnocení roku 2020 – v pátek 8.1. jsme společně reflektivali rok 2020 a v menších skupinách jsme sdíleli co se nám podařilo, co nešlo úplně podle plánu a co chceme v dalším roku zlepšit. Akci připravil a moderoval Matěj Vrzala.

Herní večer – v úterý 5.1. a ve čtvrtek 17.12. jsme si už poněkolikáté společně zahráli online hru Krycí jména. Další herní večery připravujeme, sledujte náš kalendář.

EA Coffee Breaks – už od října se pravidelně každou středu od 14h scházíme na spolkovém Zoomu a dopřáváme si kapku tak potřebného kontaktu s ostatními. Meetupy probíhají formou desetiminutových náhodně rozložených 1-on-1s. Ať už jste ve spolkový matadoři, nebo úplní nováčci, přijďte! Rádi vás uvidíme.

Proběhlo zasedání valné hromady spolku – 10.12. proběhla valná hromada, na které byly schváleny nové stanovy. Podle čerstvě schválených stanov odstoupily místopředsedkyně a předsedkyně ze svých pozic v radě. Záměrem je větší kontrola demokratických principů spolku.


Seznamte se – Terezie Kosíková

Co tě přivedlo k EA?
Myšlenky EA souzní s mými vnitřními hodnotami. Chci, aby můj život měl pozitivní dopad na svět- objektivně a ne jen v mé hlavě :). A do spolku a k EA mě přivedl Jiří Nádvorník, respektive bizarní konverzace s ním 10. den na intenzivním meditačním retreatu.

Čemu se ve spolku věnuješ?
Zajímá mě Community Building, tedy spoluvytváření komunity, která je pro své členy a pro společnost přínosem. Od ledna 2021 ve spolku na této pozici působím na zkrácený úvazek.

Čemu se věnuješ mimo EA?
Jsem vystudovaná právnička, při studiu jsem jako šéfredaktorka The Student Times načerpala zkušenosti v žurnalistice a managementu. Též jsem zastávala pozici vedoucí komunikace v Milion chvilek pro demokracii. Ve volném čase medituji a lektoruji mindfulness a učím se věci, které ve mně vzbuzují nadšení (teď to je NVC, racionalita nebo třeba základy matematiky).

Co tě na tvé práci baví nejvíc?
Chci dělat práci, ve které vidím smysl i s odstupem času. Je pro mě důležité, abych se v práci cítila sama sebou a aby mi pomáhala být lepší verzí sama sebe. Nepostradatelnou součástí pak je, že tohle vše můžu posílat dál a obohacovat životy jiných lidí (ať už v jakékoli formě a podobě). A když mám u toho kolem sebe inspirativní a skvělí lidi, tak to vše jde o mnoho lehčeji!

Existuje podle tebe řešení všech životních problémů?
Hledat!


Doporučené odkazy

EA Forum je hlavní místo, kde můžete sledovat aktuální diskusi o nových myšlenkách a poznatcích v oblasti efektivního altruismu. Lze tu najít spoustu kvalitních článků a podnětné bývají i komentáře.Pokud byste chtěli začít od základních myšlenek, fórum obsahuje sérii článků tvořících úvod do efektivního altruismu.Pro hledání podle témat lze použít seznam tagů EA fóra. (Najdete zde přes 100 hesel, od 80,000 Hours až po Workplace Activism). Při výběru textů Vám může pomoci např. i karma (skóre oblíbenosti) zobrazená před každým příspěvkem.Zde jsou odkazy na dva články, které v poslední době získaly cenu moderátorů za zvlášť hodnotný příspěvek:Problem area report: Pain
Jaké zdravotní problémy způsobují největší množství bolesti ve světě? Jak lze toto utrpení redukovat a proč se to často neděje? Věci, které text velmi informativním a zároveň působivým způsobem řeší: bolesti zad, migréna, konečné stadium rakoviny, dostupnost analgetik atd.Why those who care about catastrophic and existential risk should care about autonomous weapons 
Autonomní zbraně (v praxi především drony) a jejich důležitost v kontextu prevence existenční či globální katastrofy.

Key Ideas – Shrnutí klíčových myšlenek se snaží se odpovědět na otázku, jak využít svoji kariéru k co největšímu dopadu, kde hledat nejlepší příležitosti a nabízí strategické rady použitelné při budování jakékoli kariéry.
Podcast – Nabízí nejrůznější témata a osobnosti efektivního altruismu a do hloubky se věnuje každému z nich.
Newsletter – Měsíčník s aktualitami z výzkumu i informacemi o akcích a nových pracovních příležitostech.
Job Board – Pravidleně aktualizované nabídky práce v oblastech s největším dopadem.

Effective Altruism Newsletter – Měsíční přehled dění ve světovém hnutí, odkazy na články a aktuální informace.
EA Groups – Čtvrtletní newsletter s informacemi z jiných EA skupin.
Odkazy na další newslettery najdete také v tomto článku

Podívejte se na pěkný seznam zajímavých doporučených videí, podcastů, článků i knih, který nedávno zveřejnila organizace Giving What We Can.


Spolek pro efektivní altruismus
leden 2021

přihlásit odběr