Milí členové a příznivci Spolku pro efektivní altruismus,

prosincový newsletter přináší aktuality ze spolku i světového hnutí efektivních altruistů. Pokud hledáte způsoby jak se aktivně zapojit, doporučujeme nepřehlédnout sekci Příležitosti!

Blíží se konec roku, reflektování toho starého a plánování nového. Dříve než se do toho ale kdokoli pustí, chtěla bych poděkovat všem, kteří se aktivně snaží změnit svět k lepšímu. Děkuji za úsilí, které jste v roce 2021 věnovali do plnění tohoto ctnostného cíle.

V neposlední řadě chci poděkovat naší odcházející předsedkyni Ireně Kotíkové a místopředsedkyni Kristině Němcové, které v posledních třech letech věnovaly velké úsilí, času i energie do chodu spoklu. Díky.

Přeji všem klidné svátky a do nového roku hlavně zdraví!
Za Community building team,
Pája Mutinská.

Aktuality

Aktuality o spolku

Pro zájemce o spolkové aktuality community building team připravil Kroniku, což je dokument, který nabízí přehled událostí za poslední 3 měsíce. Připravujeme také interní měsíční newsletter pro ty, kteří chtějí dostávat Kroniku mailem. Můžete se přihlásit k odběru vyplněním krátkého formuláře už teď.

Dobré úmysly nestačí

S radostí oznamujeme, že vyšel český překlad knihy Doing good better s názvem Dobré úmysly nestačí. Pokud Vás publikace zaujala, srdečně Vás zveme na reading groups, které začnou probíhat v průběhu ledna. Přihlásit se můžete už dnes!

A pokud budete mít cestu kolem Epistey, můžete si (jak českou, tak anglickou) verzi vypůjčit z naší spolkové knihovny.

Příležitosti

Propojení dobrovolníků z různých projektů

Impact CoLabs je mezinárodní projekt, který se soustředí na nové i zavedené projekty se sociálním dopadem. Hlavním cílem je propojit dobrovolníky a ukázat aktuální možnosti zapojení. Pokud máte zájem, přihlaste se.

Navázání spolupráce s VŠ 

Od nového roku bude spolek nabízet vysokým školám přednášku, která bude klást důraz na společenskou odpovědnost z pohledu efektivního altruismu. Zatím máme kontakty na MU v Brně a MATFYZ v Praze. Pokud jste student, který by byl ochoten pomoci s navázáním kontaktu s Vaší vysokou školou, prosím napište Páje Mutinské, nebo nás kontaktujte na našem FB. Hlavním úkolem by bylo najít prostory a termín na Vaší škole, o přednášku se postarají samotní řečníci.

Přihlaste se do reading groupy ke knize Dobré úmysly nestačí

Pro čtenářské skupiny knihy Dobré úmysly nestačí hledáme jak facilitátory, tak stále nabízíme volná místa pro účastníky. 🙂Pokud například plánujete darovat knihu Vašim známým, je dobrý nápad nabídnout jim i možnost účasti na reading group. Pokud máte zájem facilitovat skupinku (cca 3 čtenářů), napište Vojtovi Brynychovi

EA Writing group

Chcete šířit osvětu o EA, ale nevíte jak na to? Přihlaste se do české “Writing support group”, kterou od ledna povedou Hanka Kalivodová a Vojta Brynych. Přijďte ať už je pro Vás psaní koníček, živí Vás, nebo chcete feedback na Vaše texty. Vyplňte přihlašovací formulář a až se bude plánovat první schůzka příštího roku, pošleme Vám pozvánku.

WikiProjekt efektivního altruismu

WikiProject on effective altruism je nový projekt, jehož cílem je zlepšit články na Wikipedii týkající se témat souvisejících s EA. Hledají se spolupracovníci! Je to skvělá příležitost pro ty, stejně jako předchozí příležitost je i toto příležitost pro ty, které baví psát nebo kteří chtějí pracovat na svých spisovatelských dovednostech, potenciálně se jedná o velmi přínosnou věc. Pokud Vás projekt zaujal, zjistěte víc.

Příležitosti se vzdělávat

Online semináře

V EA Cambridge začali ve spolupráci s místními experty nabízet tématické semináře. Prohlédněte si jakými tématy se zabývají:
  Alternative Protein
  Animal Welfare
  AI safety
  Biosecurity
  Climatic change
  Global Health & Poverty
  Nuclear Weapons Risk

Online reading groupy

  China & Global Cooperation
  Global Priorities Research
Většina ze seminářů a reading group začíná v lednu. Pokud Vás některé z témat zaujalo, pravděpodobně se jedná o nejrychlejší způsob, jak získat základní znalosti, na kterých můžete stavět v budoucnu.

Summer and Winter Fellowship GovAI 2022

Přihlášky na Summer and Winter Fellowship GovAI 2022 jsou otevřeny! Letní stipendia poskytují příležitost začínajícím výzkumníkům strávit tři měsíce prací na výzkumném projektu v oblasti správy umělé inteligence, poznáváním oboru a navazováním kontaktů s dalšími výzkumníky a odborníky z praxe. Uzávěrka leden 2022.

Jak vytěžit z nového roku co nejvíc?

Lidský mozek není optimalizován pro dosahování dlouhodobých cílů. Potřebujeme konkrétní cíle, konkrétní kroky a konkrétní plán. Kdy je lepší čas na plánování než na nový rok?

Rádi bychom Vás proto opúzvali na online akce:

👉 Plánování a efektivita 2022 (1.část – Lightning talks) 4.1.2022
👉 Plánování a efektivita 2022 (2.část workshop) 11.12.2022.
Více info v kalendáři, již brzy i na facebooku.

Zajímá Vás, jaké kdo jsou a jaké akce organizují další EA skupiny? Na EA Foru najdete vše potřebné. 🙂

Vánoční speciál

Blíží se Vánoce a s nimi i radosti a starosti s obdarováváním. Je každého osobním rozhodnutím, jak k Vánocům přistupuje, zda se rozhodne darovat nebo přijímat dary a rozhodně netvrdíme, že jediný “správný” způsob je skrze dárky efektivně altruistické. Pokud ale váháte, co by takovým dárkem mohlo být, připravili jsme pro Vás skromnou inspiraci.

Dar efektivní charitě

Pokud stejně jako Vy i Vaši blízcí ocení dar efektivní charitě, existuje několik možností, jak přispět. Některé organizace každoročně vytváří doporučené seznamy. Letos můžete vybírat například ze seznamů od GiveWellAnimal Charity Evaluators nebo Giving What We Can. Jestli i přesto nevíte jakou organizaci podpořit, můžete svůj příspěvek vložit do fondu, který pak dary přerozdělí dle uvážení správců. Takovou možnost nabízí Maximum Impact Hub od GiveWell nebo EA Funds. Můžete se zapojit do diskuze na EA foru o možnosti “gift card”.

Knižní tip

V listopadu vyšel český překlad knihy Doing good Better od W. MacAskilla, přeloženo Janem Prokešem pod názvem Dobré úmysly nestačíMůžete ji zakoupit, nebo vypůjčit ve spolkové knihovně v Epistea Space.

👉 Pokud Vás baví diskutovat o knihách, které čtete, spolek bude od ledna nabízet reading groups, budeme rádi za sdílení Vašich podnětů a postřehů.

Pokud Vás zajímají další nápady na dárky, doporučujeme přečíst si inspiraci z minulého roku.

Spolek pro efektivní altruismus Vám přeje krásné Vánoce,
prosinec 2021.