Mílí členové a příznivci Spolku pro efektivní altruismus,

bohužel se potvrdily naše obavy z konce srpna, a proto s ohledem na neustále se zhoršující epidemiologickou situaci opět upravujeme program našich akcí. Budeme dále pořádat setkání online a doporučujeme zúčastnit se také široké nabídky akcí, které organizují jiné EA skupiny po celém světě. Doporučuji sledovat nás na Facebooku, kde je vždy aktuální přehled všech akcí, které pořádáme.

Máme před sebou opět několik náročných měsíců a je pravděpodobné, že v tomto režimu budeme fungovat celý podzim i zimu. Budeme se maximálně snažit v činnosti spolku pokračovat a využít toto období k přípravě nových aktivit a projektů. Pokud byste se chtěli v budoucnu zapojit nebo máte nápad na aktivitu nebo projekt, ozvěte se nám na info@efektivni-altruismus.cz.

Všem vám doporučujeme udělat si plán, který vám umožní toto období překonat v dobrém fyzickém i psychickém zdraví. Při té příležitosti připomínám článek o stresu a duševní pohodě během pandemie, který připravili naši členové už v březnu a na aktuálnosti rozhodně neztratil. 

S přáním zdraví a duševního klidu,

Irena Kotíková
Předsedkyně Spolku pro efektivní altruismus


Co se stalo

Program letních fellows – přes léto jsme se rozhodli nabídnout třem členům krátkou výzkumnou stáž pod vedením zkušenějších členů. Každý z nich pracoval na jednom z těchto témat: Implikace filosofie longtermismu pro politiku. Přehled sociálních forem implementujících principy EA. Lokalizace efektivního altruismu.

Cílem stáže bylo pomoct fellows odvést užitečný kus práce na tématu, které je může posunout v jejich budoucí EA kariéře. Témata mohou dávat tušit jaké projekty se chystají v příštím roce.

Spolková strategie – léto bez pořádání velkých mezinárodních akcí jsme využilil na rozmýšlení strategie pro následující období. V dalším newsletteru budete mít možnost nahlédnout do toho, co jsme vymysleli.

EA Dinners – během prázdnin jsme se pravidelně scházeli na Karlínském náměstí při velmi oblíbených EA Dinners. Kvůli epidemiologické situaci jsme se rozhodli další EA dinners pro letošek zrušit. Až se situace zlepší, máme v plánu ve společných večeřích pokračovat. 

EA Procházky – do odvolání rušíme také EA procházky, nicméně Vám doporučujeme chodit ven a organizovat pro sebe osobní setkání (podle toho s jakou mírou rizika jste komfortní). Nicméně nabádáme k dodržování aktuálních vládní nařízení spojených s šířením COVID-19.

V úterý 6.10 proběhla online Přednáška o finanční gramotnosti podle Michala Kedy. Pokud vás zajímá obsah, přečtěte si více na naši FB stránkách. Také jsme pro vás připravili nahrávku z přednášky. 

EA procházka, 22.8.2020, Šárecké údolí

EA unconference Berlín – koncem srpna proběhla v Německu poblíž Hannoveru EA Unconference. Obsah byl generován účastníky a zahrnoval témata jako např. longermismu v politice, bezpečnosti umělé inteligence, kognitivně behaviorální terapie a další. Významnou součástí programu byly také neformální rozhovory ve dvojicích. Akce se účastnilo přibližně 50 lidí. Za účelem prevence COVID-19 byli účastníci rozdělení do 5 skupin a interakce napříč skupinami byly omezeny na minimum. Celou akci provázela velmi přátelská komunitní atmosféra.

Důležité

COVID-19 Guidelines pro Episteu
vytvořeno 9.9. 2020

Vzhledem ke změně epidemiologické situace jsme se rozhodli sepsat základní pravidla pobytu v našem coworkovacím prostoru Epistea.

Pro začátek shrnutí základních opatření – mytí rukou, nošení roušek, odstupy a pobyt venku jsou stále důležité.
Epistea zůstává přístupná, nicméně jedná se o uzavřený prostor a chceme se vyhnout tomu, že se v ní bude scházet větší skupiny lidí. Proto jsme sepsali tato pravidla.

1) Pokud můžete, zůstaňte doma.

2) Chápeme, že v některých případech přináší osobní setkání velký benefit. Vstup do Epistey je tak i nadále možný.

3) Rozhodnete-li se pro osobní setkání – vždy doporučujeme setkat se venku.

4) Pokud už se rozhodnete pro schůzku uvnitř, dodržujte odstupy, noste roušky a nechte otevřená okna. Zároveň vás prosíme o zapsání vaší přítomnosti. U vstupu bude k dispozici tabulka. 

Pokud se chystáte na společenskou akci a nejste si jistí mírou rizika nakažení, doporučujeme použít kalkulátor rizika www.microcovid.org

 

Plánujeme

The Precipice Reading Group: Part One připravujeme pro Vás online reading group, jejíž první část proběhne 27.10 od 19h. Akce je vhodná jak pro ty, kteří knihu ještě nečetli, tak pro ty, kteří by si ji rádi připomenuli a prodiskutovali její obsah. Více informací najdete na našem facebooku

EA Anywhere spolu s Amandou Ngo z Ought (ought.org) budou 19.10 pořádat online workshop Forecasting Questions You Care About o tom, jak pomocí prognóz činit rozhodnutí relevantní pro váš každodenní život. 

Effective Altruism Global pořádá online Student Summit 2020 . Summit není určen jen pro studenty, ačkoli jeho obsah bude přizpůsoben hlavně jejich potřebám. Uskuteční se 24.-25.10.2020. 

Effective Altruism Globapořádá EAGxAsia-Pacific 2020. Není možné, aby se EAGxAustralia a EAGxSingapore letos konaly osobně, organizační týmy místo toho spolupracují na pořádání virtuální konference pro celý asijsko-pacifický region, která proběhne 21.-22.11

Zapojte se

1) Good Food Institute – GFI nabízí příležitost pro dobrovolníky, momentálně hlavě pomoc s náborem nových lidí. Pokud máte alespoň 5h/týdně a chcete zjistit víc, kontaktujte Matěje Vrzalu

2) EA Kamerun – hledá pomoc s analýzou dat (souhrnná statistika, key findings, vizualizace) – více informcí najdete zde.

 

Seznamte se – Vojta Brynych

Poprvé v tomto newsletteru jsme pro vás připravili medailonek jednoho z našich aktivních členů. První, s kým se seznámíme, je Vojta Brynych.

Jak jsi se dostal k EA?
Vždycky jsem se zajímal o to, jak lidé a svět fungují a zároveň jsem měl pocit, že by človek měl nějak sám přispět, aby byl svět o trochu lepší. Už nevím, kdy přesně jsem narazil na koncept EA jako takový, ale vím, že to bylo přes Petera Singera.
Když byl Singer v Praze, tak jsem se podíval na diskuzi v České Televizi a to mě vedlo k tomu, abych se podival na internet, jestli u nás taky neexistuje nějaka skupina efektivních altruistů. V té době jsem ještě spolek nijak nekontaktoval, ale zmínil jsem se o tom svojí kamarádce Hance Kalivodové, a ta mi řekla, že už je členem a že bych se měl rozhodně taky přihlásit. Takže vidite, že moje cesta byla dost oklikou 🙂

Na jakých projektech pracuješ?
Minulý rok jsem pomáhal na několika ruzných akcích, jako ESPR, AI Research program, víkendovka a dalších. Letos na jaře jsem se stal dobrovolníkem pro Allfed, kde mám na starosti počítani ideálního jídelníčku v případě katastrofy, která by vedla k omezení dopadu slunečního světla na povrch Země. V tuhle chvíli už mám dost dat na článek, doufejme že do konce roku bude hotový.

Jaké jsou zatím tvoje závěry?
Vypadá to, že pokud se na to dívame čistě technicky, tak je možné lidstvo nasytit poměrně levně i v případě, že dostatek slunečního světla dopadá jen do rovníkových oblastí. Samozřejmě by se podstatné části lidstva naprosto změnil jídelníček. Kromě některých běžných potravin by v něm podstatnou roli začaly hrát potraviny, které jsou v současné době používány pouze na výkrm hospodářských zvířat, nebo které se v našem jídelníčku objevují jen minimálně.

Co tě na tom baví nejvíce?
Moje vzdělání je sice chemické, ale ne chemie jídla. Takže spousta věcí pro mě bylo nových. Nejvíce mě překvapilo, jak málo toho vlastně o výživě lidí víme. Co mě na tom hodně baví je, že já sám se zabývám čistě technickými výpočty, ale odborníci z Allfed se na to dívají z mnoha dalších úhlů pohledu. Projekt je připravený tak, aby bylo možné v případě potřeby vše převést do praxe.

 

Odkazy, další čtení

Nové knihy
Do spolkové knihovny přibylo mnoho nových knih. Jejich seznam najdete zde. Pokud si chcete některou zapůjčit domů, kontaktujte Jirku Nádvorníka.

Focusmate – online coworking
Díky Focusmate se můžete propojit na 50 minutový coworking s náhodným efektivním altruistou. Více o focusmate a jak funguje najdete zde.
K EA skupince na Focusmate se připojíte zde.


Effective Altruism Newsletter – Měsíční přehled dění ve světovém hnutí, odkazy na články a aktuální informace.
EA Groups – Čtvrtletní newsletter s informacemi z jiných EA skupin.
Odkazy na další newslettery najdete také v tomto článku.


Key Ideas – Toto shrnutí klíčových myšlenek se snaží se odpovědět na otázku, jak využít svoji kariéru k co největšímu dopadu, kde hledat nejlepší příležitosti a nabízí strategické rady použitelné při budování jakékoli kariéry.
Podcast – Nabízí nejrůznější témata a osobnosti efektivního altruismu a do hloubky se věnuje každému z nich.
Newsletter – Měsíčník s aktualitami z výzkumu i informacemi o akcích a nových pracovních příležitostech.
Job Board – Pravidleně aktualizované nabídky práce v oblastech s největším dopadem (aktuálně cca 500 z celého světa).


Strategie – Pokud vás zajímá, kam chceme se spolkem směřovat do budoucna a hlavně proč, určitě si přečtěte naši strategii.
Co číst? – Na našem webu také najdete doporučené zdroje na další čtení, přehledně rozdělené podle oblastí.

Spolek pro efektivní altruismus
říjen 2020