Aneb co se děje ve Spolku pro efektivní altruismus

Milí členové a příznivci Spolku pro efektivní altruismus,

únor je pro nás ve znamení příprav na 3. běh semináře o efektivním altruismu. Čekají nás ale i úvodní přednášky o EA na vysokých školách nebo české vydání The Precipice, které se nevyhnutelně blíží. Přihlášky na seminář jsou otevřené do konce února a budeme rádi, pokud se sami zúčastníte, doporučíte ho svým známým nebo nám pomůžete seminář dále propagovat v relevantních zájmových skupinách. Rádi bychom tento běh zvládli poskytnout místa dvojnásobku zájemců a je to pro nás významná náborová aktivita, protože navazující programy a meetupy budou určené převážně lidem, co tímto nebo minulými semináři již prošli.

Děkuji všem, kteří se přidali na víkendový EA Hackathon. Mimo jiného se nám podařilo nastartovat pracovní skupinku nazvanou Tvorba EA otázek pro forecasting, nebo projekt EA Inkubace. První verzi EA inkubace budeme testovat na víkendovce, na kterou bych Vás tímto chtěla pozvat. Víkendovka je ideálním místem k osobnímu seznámení se s podporovateli EA v Čechách, vzájemnému sdílení znalostí a zapojení se do existujících projektů. Také se můžete na víkendovce seznámit s lidmi kteří budou v březnu kandidovat do rady spolku, abyste věděli, komu dáváte hlas. Nebo chcete sami kandidovat? 🙂 Mimo kvalitního obsazení poradních pozic hledáme dále “spolkového proces optimalizátora” a nového community buildera, o kterých se více dozvíte níže v hiring okénku.

Ráda se se všemi uvidím na víkendovce!
Hana Kalivodová,
hana.kalivodova@efektivni-altruismus.cz | Calendly
Předsedkyně Spolku pro efektivní altruismus

Novinky pro veřejnost z pražské EA

Rozjížďíme další kolo Semináře o efektivním altruismu

Seminář o efektivním altruisu je skvělá příležitost, jak se obohatit o nové poznatky ze světa EA. Budeme diskutovat nad aktuálními výzvami pro lidstvo, morálních hodnotách a důležitých EA oblastech a seznámíme se s přístupy a metodami efektivního altruismu. Seminář je určený pro všechny bez ohledu na věk nebo znalosti. Více o semináři zde.

Brzy budou spuštěny přihlášky pro EAGx Prague!
13.-15.5. proběhne dlouho očekávaná mezinárodní konference EAGx Prague, která musela být minulý rok odložena kvůli covid19. Konference je určena hlavně pro členy EA komunity, kteří již mají znalosti efektivního altruismu a rádi by navázali nové kontakty, diskutovali o nápadech a rozvíjeli se dále v EA myšlenkách.

Spouštíme přihlášky na letošní Víkendovku
Víkendovka je pravidelné setkání většiny české EA komunity, bude se konat 11.-13.03.2022 už tradičně v Loutí. Jedná se o skvělou příležitost seznámit se s ostatními EAs, něco se dozvědět, nebo dokonce naskočit na projekt. Přihlásit se můžete už teď!

Na čem jsme pracovali na EA Hackathonu?
Nastartovali jsme dva potenciálně významné projekty. Tím prvním je Tvorba EA otázek a navázání spolupráce s Metaculem (více o Metaculu). O spolupráci se zasadila nejvíce Blanka Havlíčková a Michal Keda, kterým tímto velmi děkujeme! Dalším projektem je EA Inkubace, za který vděčíme především Jakubovi Sechterovi. EA inkubátor má za cíl přivést do EA více podnikavých lidí, kteří by se chopili ambiciózních projektů.

Co se vlastně děje uvnitř spolku? Co řešíme a na co se připravujeme?
Pokud Vás zajímají tyhle otázky, přihlaste se do měsíčního interního newletteru a už Vám nic neuteče. Nebo se koukněte se do naší Kroniky, kterou Hanka Kalivodová pravidelně doplňuje.

Hiring okénko

👀 Hledáme community buildera k doplnění týmu
Spolek hledá community buildera na půl úvazku do stávajícího teamu. Pokud máte zájem odešlete Vaše CV na adresu hana.kalivodova@efektivni-altruismus.cz, vyplňte přihlašovací formulář a Hanka (v čele výběrové komise) si s Vámi domluví call a zodpoví Vaše případné dotazy. 

👀 Hledáme proces optimalizátora, který by nám pomohl s administrativou
Spolek také hledá “Automatizátora” administrativy a marketingu. Co obnáší taková práce? Cca 10hodin týdně, průběžné kontrolování finančních záležitostí spolku a automatizování spolkového účetnictví. Více zde

👀 Efektivní diplomka hledá manažera komunikace
Projekt Effective thesis je rychle roztoucí, plně vzdálená česká nezisková organizace, která hledá komunikativního, zkušeného člověka na pozici manažer komunikace. Bližší informace zde

Pozvánky na mezinárodní konference

Týmy EA Global a EAGx s potěšením oznamují, že je možné podávat přihlášky na následující akce: 

 • EA Global: London (15.-17. 4.) EA Global spojí širokou síť lidí, pro které se pomoc druhým stala hlavní součástí jejich života. Přednášející a účastníci se podělí o nové myšlenky a výzkum v oblasti EA a budou koordinovat globální projekty. Na tuto akci se můžete registrovat přímo. Kvůli velkému zájmu doporučujeme přihlásit se co nejdříve.
 • EAGxOxford (26.-27. 3.) Tato akce je zaměřená na studenty a lidi na začátku kariéry se zájmem o EA. Těšit se můžete na víkend plný networkingu, workshopů, přednášek a kariérního veletrhu. Přihlásit se můžete zde.
 • EAGxBoston (1.-3. 4.) Akce zaměřením podobná EAGxOxford. Pokud máte cestu přes USA, zde se můžete přihlásit.

Pokud si chcete přidat všechny budoucí EAG konference do svého kalendáře, klikněte tady. Nebo se pro inspiraci koukněte na přednášky z uplynulých konferencí.

Stanford Existential Risk Conference
Mezi řečníky jsou Will MacAskill, Paul Christiano, Stuart Russell a Sam Bankman-Fried. Konference bude virtuální a proběhne ve dnech 26.-27. února. Přihlásit se můžete zde, uzávěrka už zítra – 22. února! Akci pořádá SERI.

Nápady na kvalitní EA obsah, který lze odebírat

Níže je uveden seznam blogů, podcastů, skupin atd., které byste mohli odebírat. Je to skvělý způsob, jak objevit další zajímavé myšlenky a začlenit EA do svého každodenního života. 

 1. The 80,000 Hours podcast (SpotifyApple Podcastsonline).
  1. In-depth rozhovory s odborníky z různých oblastí.
 2. The Future Perfect podcast (SpotifyApple Podcastsonline).
  1. Projekt internetového média Vox inspirovaný myšlenkami EA, 30-60minutové diskuse.
 3. Blog Cold Takes
  1. Napsal Holden Karnofsky (výkonný ředitel Open Philanthropy Project). Zaměřuje se zejména na velké historické trendy.
 4. Weekly Forum Digest, nebo Facebook page EA Forum Karma +20.
  1. EA Forum je společný blog pro EA komunitu. Týdenní přehled fóra upozorňuje vždy na několik příspěvků v týdenním e-mailu. Stránka EA Forum Karma +20 připomíná nejoblíbenější příspěvky z fóra.
 5. Facebook skupiny: Spolek pro efektivní altruismus, Effective AltruismEA HangoutEA Job PostingsEA Volunteering a trochu s nadsázkou také Dank EA Memes.
 6. 80,000 Hours LinkedIn group.

Pozvánky na akce

🔹 ThinkDEEP: ThinkDEEP je nový formát akce, kdy zveme zajímavé hosty a v rámci panelových diskuzí řešíme efektivně altruistická a racionalistická témata. (Nashova equilibria 22.2., Connections between EA and behavioral insights 8.3., X-risks 28.3.)
🔹 Seznámení s českým spolkem pro efektivní altruismus – 24.2.
🔹 Život s pozitivním dopadem – 28.2Přednáška a diskuze na FSS Brno o tom, jaké jsou cesty k tomu mít pozitivní impakt.
🔹 Murder she bet – 1.3. Murder she bet je stolní hra, která simuluje predikční trh při sledování detektivky. Setkání bude hybridní – bude probíhat jak osobně v Epistee, tak online.
🔹 Volcanic eruptions as an X-risk by Mike Cassidy – 10.3. Naše pozvání přijal Mike Cassidy, který se s námi bude bavit o vulkanických erupcích jako jednom z potenciálně důležitých x-risks.
 akce pro všechny, kteří se ve spolku teprve rozkoukávají více zde.
🔹 Giving game – 17.3. – ​​Ve spolupráci s organizací Giving what we can s radostí oznamujeme, že se uskuteční první Giving Game v České Republice.
🔹 Velké setkání k racionalitě – 22.3. Společný EAs a Rationality Prague meetup. Jak prezentovat racionalitu? Ať už jste fanoušky CFARu, LessWrong, nebo něčeho úplně jiného, pojďte se s námi zamyslet, co je na těchto přístupech zásadní a užitečné.

Seznamte se: Radek Matěj

Radek je absolvent spolkového Úvodního semináře, co dělá mimo EA a co ho k nám přivedlo?

Co tě přivedlo k EA?

Cesta to byla dlouhá a trnitá. Nedávno jsem otevřel moje poznámky z roku 2010 a zjistil, že už tehdy jsem přemýšlel o tom, jak společnosti přinášet co největší užitek. Vydal jsem se na cestu user experience a product managementu, s cílem tvořit smysluplné produkty. V roce 2020 mě pandemie nasměrovala k hlubšímu zkoumání racionality a hledal jsem, kdo je v této oblasti aktivní. Chvíli jsem bloudil, ale pak mi na Facebooku přistála nabídka EA semináře. Po prvním setkání mi bylo jasné, že jsem našel víc, než jsem hledal: nejen samotnou racionalitu, ale i upřímnou snahu o pozitivní dopad na svět.

Čemu se ve spolku věnuješ, nebo jak s ním intereaguješ?

Po semináři jsem se přihlásil do career coachingu ke Kristýně (Šťastné) a Honzovi (Michelfeitovi). Ti mi pomáhají v hledání práce, kde bych mohl zúročit svých 17 let zkušeností s tvorbou digitálních produktů. Rok 2022 je pro mě přelomový hned ve dvou bodech: Od ledna jsem se zavázal ke Giving What We Can a v první půlce roku přepínám na EA-aligned kariéru. Hledám v oblasti Improving Individual Reasoning or Coginition, ale mám i další záložní.

Co děláš mimo EA?

Moje dvě dcery mi spolehlivě naplňují volný čas. Snažím se to skloubit s kiteboardingem, takže každé léto je naložíme do obytné dodávky a cestujeme tam, kde zrovna fouká.

Co by sis přál?

Spokojený život pro moje děti. K tomu bych jim rád nadělil svět, který se bude řídit více racionalitou a laskavostí než emocemi a soupeřením.