S prosincem je svázaná spousta oslav a rituálů a ať už slavíte cokoliv – vítáte světlo se sv. Lucií, zapalujete osmiramenný svícen při Chanuce, užíváte si cukrovím provoněný advent a hezké české Vánoce nebo po Slunovratu čekáte na východ Slunce, může se stát, že si lámete hlavu nad tím, jaký dar by potěšil takového efektivního altruistu. Věříme, že seznam, který jsme spolu s našimi členy připravili, Vás inspiruje a možná v něm najdete i něco pro sebe.


Dar efektivní charitě
Pokud stejně jako Vy i Vaši blízcí ocení dar efektivní charitě, existuje několik možností, jak přispět. Některé organizace každoročně vytváří doporučené seznamy. Letos můžete vybírat například ze seznamů od GiveWell, Animal Charity Evaluators nebo Giving What We Can.
Pokud si i přesto nejste jisti, které organizaci peníze poslat, můžete svůj příspěvek vložit do fondu, který pak dary přerozdělí dle uvážení správců. Takovou možnost nabízí Maximum Impact Hub od GiveWell nebo EA Funds.

Jednou z méně tradičních možností může být každoroční EA lottery. Zapojit se můžete tak, že do loterie vložíte příspěvek – čím větší, tím vyšší šance na výhru. Výherce loterie se pak stane správcem celého balíku, který může darovat dle svého uvážení. Vstup do loterie se uzavírá 15. ledna 2021.

Budeme moc rádi, když se letos rozhodnete podpořit i naše aktivity. Proč děláme to, co děláme, si můžete přečíst v tomto článku nebo si prolistujte naší výroční zprávu. Odezva na naše aktivity je globálně pozitivní a ukazuje nám, že naše práce má smysl a že jsme na správné cestě. Pokud nás v tomto směru chcete v roce 2021 podpořit, peníze nám můžete poslat přes platební bránu, nebo převodem na účet. Pro potvrzení o zaslání daru pro účely daňového přiznání kontaktujte Kristinu Němcovou. Pokud chcete z Vašeho příspěvku udělat dárek, vystavíme Vám krásný dárkový certifikát.

Knižní dary
Letos v březnu vyšla dlouho očekávaná kniha The Precipice od Tobyho Orda. Pokud ji ještě nemáte v knihovně, velmi doporučujeme. Dále jsme pro Vás připravili seznam knih, ze kterého si alespoň jednu vybere každý efektivní atruista.

Vylepšení domova a kanceláře
Doma trávíme v poslední době více času než dříve. A Vánoce mohou být skvělou příležitostí vylepšit Váš domov tak, aby se Vám v něm hezky bydlelo, pracovalo nebo studovalo.

» Pokud v zimě trpíte nedostatkem slunce, nechte se osvítit! S tím Vám pomůže tzv. lumenátor. V tomto článku si můžete přečíst, jak může mít množství světla vliv na lidskou psychiku a jak si ho v zimě můžeme dopřát právě díky lumenátorům.

» Někteří z nás si také oblíbili Philips Hue žárovky umožňující změnu intenzity a odstínu bílé. Večer Vám pomohou s tvorbou melatoninu a ráno Vás jemně probudí.

» Pokud máte hlučné sousedy, nebo nejhlučnější soused v domě je Vaše dítě, možná si, stejně jako Pája, přejete pod stromeček jedinou věc – odhlučněná sluchátka! Plno členů má dobré zkušenosti s modelem Sony WH1000XM3, pokud si při práci či studiu přejete jen odstínit hluk, mohly by pro Vás být vhodné chrániče sluchu.

» Vaši domácí kancelář může zásadně proměnit i taková maličkost jako popisovatelná fólie (nebo její pokovená verze), která pomůže snížit Váš stesk po velkých whiteboardech ve sdílených kancelářích. 

» Pokud si chcete připomenout hřejivou atmosféru našich workshopů, dovolujeme si doporučit Seal of approval, nebo měkké deky.

» Se začátkem zimy a topné sezony se snižuje vlhkost vzduchu v našich domovech. S tím může pomoci zvlhčovač vzduchu.

Fyzické a duševní zdraví

» Pro udržení duševní pohody můžete vyzkoušet meditační aplikaci Brightmind vytvořenou Shinzenem Youngem, který je populární v naší komunitě pro svůj systematický, racionální a zároveň hluboký přístup k meditaci.

» Kvalitní doplněk s omega 3 mastnými kyselinami DHA a EPA, které přispívají ke zdraví oběhového systému a mozku. Dle studií může doplněk s omega 3 může vylepšit paměť a učení a je pravděpodobné, že také snižuje riziko Alzheimerovy choroby. Hlavním přirozeným zdrojem jsou mastné ryby jako je losos, makrela nebo sardinky. Proto je tento doplněk velmi důležitý pro vegany a vegetariány. Existuje veganská varianta vyrobená z mořských řas. U doplňků s omega 3 extrémně záleží na kvalitě. Doporučujeme doplněk od renomovaného výrobce s dostatečnou denní dávkou 1 až 3 g. Zde se moc nevyplatí šetřit. Nedoporučujeme olej z tresčích jater kvůli příliš vysokému obsahu vitaminu A.

» Vitamin D3 + K2
Doplněk s vitaminem D3 by měl v našich zeměpisných šířkách zvážit každý, zejména ti, co pracují v kanceláři. Vitamin D je nezbytný pro správnou funkci imunitního systém. Také reguluje funkci mnoha genů. Vhodná dávka je pro většinu lidí 1000 až 3000 I.U. denně.
Vitamín K2 pracuje v tandemu s vitaminem D. Přispívá ke zdraví kostí, zubů i cév tím, že reguluje využití vápníku v těle. Vitamin K2 ovšem zvyšuje srážlivost krve, což může být pro některé lidi kontraindikace. Ve stravě je K2 obsažen zejména v živočišných a některých fermentovaných produktech, takže je zvláště důležitý pro vegany a vegetariány.

Ostatní

» Pro milovníky deskovek naši členové doporučili Irrational Game, ve které se snažíte uhodnout reakce a chování účastníků studií při různých experimentech. Pokud se chcete pocvičit v morální filozofii zábavnou formou, mohla by Vás zaujmout deskovka Trial by Trolley.

» Vegani jistě ocení poukázku do EtikButiku.

» K příjemné atmosféře mohou také pomoci čaje, konvičky nebo ručně vyrobená deka z Tibetu. Toto vše a mnoho dalšího je dostání v Dharmasale. Můžete využít jejich online obchod.

» Pro EA mrňata, rodiče, tetičky i strýčky je skvělou formou zábavy kuličková dráha Gravitrax, ke které si můžete zdarma stáhnout tuto aplikaci, která Vám pomůže se stavbou dráhy. Odzkoušeno Danem Hnykem! 

» Chvíle laboratorní zábavy u Vás doma si můžete dopřát při experimentech se suchým ledem. Seznam experimentů najdete zde. Odzkoušeno Pájou Mutinskou.


 

Pokud se chcete i v karanténě pravidelně hýbat, doporučuji jóga aplikaci Down Dog. Není třeba být zkušený jogín. Aplikace nabízí nastavení úrovně od úplného začátečníka až po jogínského mistra. Můžete si vybrat typ jógy třeba Vinyasa flow, Hatha, ale taky “Restorative”, což je jen takové lehké protahování. Dále lze nastavit délka cvičení, tempo instrukcí a spousta dalších parametrů. Umělá inteligence v aplikaci Vám vygeneruje cvičení přesně podle Vašich představ. Krátké, dlouhé, intenzivní, protahovací atd., a to přímo z pohodlí Vašeho obýváku. Aplikace Vás nechá vyzkoušet pár lekcí cvičení zdarma, po zkušební době stojí měsíčně 7 EUR, nebo na celý rok 35 EUR. Mimochodem, pokud jóģa není Váš šálek čaje, v ceně předplatného jsou i další sesterské aplikace: HIIT, Barre, 7 Minute Workout a Prenatal Yoga. Jejich princip je stejný, vygenerují Vám cvičení na míru podle Vašich představ.

Občas bývá těžké vybrat vhodný dárek, a tak se často uchýlíme k  nejuniverzálnějšímu zdroji hodnoty – hotovosti. Osobně na tom nevidím nic špatného. Může být užitečnější, než dárek, který nepotěší. S pěnezi dáváte příjemci i možnost použít hotovost právě na to, co je pro něj důležité. Často ale v takovém případě může mít dárce pocit, že nedaruje nic konkrétního, nebo že dárek nebyl využit správně. Letos budu tento problém řešit tak, že všechny peněžní dary od členů rodiny vložím do mého “Fondu na terapie”. Hotovost použiji pouze a jen na pravidelná sezení s mojí terapeutkou, která výrazně přispívají k mé psychické pohodě. Rodina tak bude vědět, že mi jejich dárek opravdu pomáhá a já ho na 100 % využiji. Protože terapie není nikdy dost! Dokonce zvažuji, že jim k tomuto účelu vyrobím nějaké pěkné poukazy… Nechcete se inspirovat a založit si podobný fond právě třeba pro podporu duševního, nebo fyzického zdraví?


Za celý Spolek pro efektivní altruismus Vám přejeme krásný a poklidný zbytek roku 2020.