Spolek pro efektivní altruismus

Hana Kalivodová

Předsedkyně

Spolek pro efektivní altruismus

Vojta Brynych

Místopředseda

Spolek pro efektivní altruismus

Jiří Nádvorník

Co-founder, radní

Spolek pro efektivní altruismus

Pája Mutinská

Spolek pro efektivní altruismus

David Janků

Radní

Spolek pro efektivní altruismus

Daniel Hnyk

Co-founder, radní

Spolek pro efektivní altruismus

Přemek Paška

Radní

Spolek pro efektivní altruismus

Terezie Kosíková

Radní

Spolek pro efektivní altruismus

Michal Keda

Radní

Spolek pro efektivní altruismus

Jan Votava

Radní

Spolek pro efektivní altruismus

Jan Michelfeit

Radní

Spolek pro efektivní altruismus

Kristina Němcová

Bývalá místopředsedkyně (do 2021)

Irena Kotíková

Irena Kotíková

Bývalá předsedkyně (2018-2021)

Spolek pro efektivní altruismus

Anna Gajdová

Spolek pro efektivní altruismus

Tomáš Gavenčiak

Spolek pro efektivní altruismus

Jan Kulveit

Bývalý předseda (2018)

Spolek pro efektivní altruismus

Viktorie Havlíčková

Spolek pro efektivní altruismus

Matej Vrzala

Hana Kalivodová

Předsedkyně

Jak ses poprvé dostala do spolku? Do českého spolku mě přivedl jeden z jejích někdejších zakladatelů - Michael Pokorný. Obecněji to byl hlavně zájem o racionalitu, kritické myšlení a optimální chování jednotlivců ve světě.

Na jakých projektech pracuješ? Každoročně se věnuji organizaci Human-aligned AI Summer School a nyní spolupracuji s Janem Kulveitem ještě na projektu Epidemic Forecasting. Výhledově je mým cílem dostávat do spolkových diskuzí témata filozofická a podporovat s ostatními živé dění kolem aplikované racionality.

Čemu se věnuješ mimo EA? Donedávna jsem vedla datový tým v Etneteře Activate, kde jsem své šestileté působení završila a vydala jsem se na volnou nohu. Datům a jejich interpretaci se chci věnovat i nadále a v rozumném poměru pomáhat s daty komerčnímu a neziskovému sektoru. Nyní mi zabírá kapacitu plně Epidemic Forecasting, a jak se to bude vyvíjet v následujích měsících, můžete sledovat zde: https://www.heulwen.net A také se letos věnuji studiu filozofie na FFUK.

Čemu se věnuješ ve filozofii? Moje téma je manipulace a morální odpovědnost. Filozofové často intuitivně chápou, že manipulovaný člověk není morálně odpovědný za své činy, a tuto svou intuici se snaží různou argumentací obhájit. Jiní filozofové zase tvrdí, že manipulace není odlišná od dalších událostí, kterými je člověk determinován. Manipulace by tak neměla mít výjimku. Já si myslím, že spory pramení z toho, že jsme si špatně vyjasnili, co je to morální odpovědnost, a nerozlišujeme její druhy.

Co tě na tvé práci baví nejvíc? Nejvděčnější jsou různé aha momenty, když pochopím nějaké nové souvislosti, nebo když je pomůžu pochopit někomu jinému. Také mi dělá radost, že kolem analytiky, pythonu a dalších specializací existují skvělé komunity, které si vzájemně sdílí zkušenosti. Těší mě přispívat a učit se, co si pro mě připravili druzí.

Podělíš se s námi o nějaký vyzkoušený "lifehack"? Když děláte hodně věcí, zásadní je nějaký level sebeorganizace. Tady jsem dlouho hledala, jaký způsob by mi vyhovoval. Většina kolegů si plánovala vše v Google Kalendáři, já jsem ale před pěti lety objevila Bulletjournaling. Jedná se o tečkovaný blok, který plním měsíčními rozvrhy i denními úkolníčky. A je velmi příjemné občas koukat mimo monitor 🙂

Máš nějaký tip, který ti pomohl při přežívání pandemie? Homeoffice pro mě znamená změnu hlavně v tom, že nechodím s kolegy nikam na oběd, ale pravidelně vařím. Nejradši poslouchám k vaření podcasty. Doporučit mohu hlavně Classic příspěvky ze Slate Star Codexu a Replacing Guilt Series, která se z točí kolem toho, jak se zbavit špatných druhů motivace.

Vojta Brynych

Místopředseda

Jak jsi se dostal k EA? Vždycky jsem se zajímal o to, jak lidé a svět fungují a zároveň jsem měl pocit, že by človek měl nějak sám přispět, aby byl svět o trochu lepší. Už nevím, kdy přesně jsem narazil na koncept EA jako takový, ale vím, že to bylo přes Petera Singera. Když byl Singer v Praze, tak jsem se podíval na diskuzi v České Televizi a to mě vedlo k tomu, abych se podival na internet, jestli u nás taky neexistuje nějaka skupina efektivních altruistů. V té době jsem ještě spolek nijak nekontaktoval, ale zmínil jsem se o tom svojí kamarádce Hance Kalivodové, a ta mi řekla, že už je členem a že bych se měl rozhodně taky přihlásit. Vidite, že moje cesta byla dost oklikou 🙂

Na jakých projektech pracuješ? Minulý rok jsem pomáhal na několika ruzných akcích, jako ESPR, AI Safety Research program, víkendovka a dalších. Letos na jaře jsem se stal dobrovolníkem pro Allfed, kde mám na starosti počítáni ideálního jídelníčku v případě katastrofy, která by vedla k omezení dopadu slunečního světla na povrch Země. V tuhle chvíli už mám dost dat na článek, doufejme že do konce roku bude hotový.

Jaké jsou zatím tvoje závěry? Vypadá to, že pokud se na to dívame čistě technicky, tak je možné lidstvo nasytit poměrně levně i v případě, že dostatek slunečního světla dopadá jen do rovníkových oblastí. Samozřejmě by se podstatné části lidstva naprosto změnil jídelníček. Kromě některých běžných potravin by v něm podstatnou roli začaly hrát potraviny, které jsou v současné době používány pouze na výkrm hospodářských zvířat, nebo které se v našem jídelníčku objevují jen minimálně.

Co tě na tvé práci baví nejvíce? Moje vzdělání je sice chemické, ale ne chemie jídla. Takže spousta věcí pro mě bylo nových. Nejvíce mě překvapilo, jak málo toho vlastně o výživě lidí víme. Co mě na tom hodně baví je, že já sám se zabývám čistě technickými výpočty, ale odborníci z Allfed se na to dívají z mnoha dalších úhlů pohledu. Projekt je připravený tak, aby bylo možné v případě potřeby vše převést do praxe.

Jiří Nádvorník

Co-founder, radní

Co tě přivedlo k EA? Přišlo mi, že je na světě spousta důležitých problémů, kterými se nikdo nezabývá. Také jsem si musel přiznat, že dokážu světu pomoc mnohem více. Musel jsem si připustit větší zodpovědnost za svět a to kam se ubírá. Esenciálnímy hodnotami je pro mě žít v pravdě a zachovat si vnitřní integritu. Proto pro mě bylo založení spolku a následná práce v něm ohromně uspokojující. To vše mohu navíc sdílet díky komunitě lidí pro kterou je život v pravdě důležitější než jen být cool

Co ti na tvé práci přijde nejdůležitější? Záleží mi na tom, aby věci, které děláme, byly opravdu dobré a správné a nejen samolibé. Proto je zásadní samotná rozvaha jaké projekty uskutečnit.

Čemu se věnuješ mimo EA? Poznávám sám sebe pomocí racionality a meditace. Poznávám svět pomocí čtení knih a setkávání se s inspirativními lidmi.

Co tě na tvé práci baví nejvíc? Pocit smysluplnosti, který nalézám v odvedené práci.

 

Pája Mutinská

Na čem ve spolku pracuješ? Zaštiťuji komunikaci od newsletteru, FB po web. Aktuálně se chystám rozhýbávat diskuzi o EA na vybraných vysokých školách a pomáhám s organizací podzimního semináře. Na podzim 2020 jsem organizovala CFAR Reunion, pomáhala na retreatech a v létě jsem testovala ZažEAt, což byl program pro EAs založený na zážitkové pedagogice. Během roku také organizuji setkávání, diskuze nebo social eventy (nejen) pro členy.

Čemu se věnuješ mimo EA? Mám ráda hudbu - často hraju na klavír, miluju volnou improvizaci 🎶🎵. Druhá velká vášeň je keramika. Mám doma (v koupelně) hrnčířský kruh a už dlouho si pohrávám s myšlenkou vlastního plnohotnotného keramického ateliéru. Mimo to mě baví selfdevelopement a meditace.

Co tě na tvé práci baví nejvíc? Máme skvělý kolektiv. Odvádíme práci, která má dopad. To mě těší.

David Janků

Radní

Co tě přivedlo k EA? Zjištění, že existují způsoby, jak lze zlepšovat svět opravdu efektivně. O Efektivním altruismu jsem se dozvěděl nejdříve od kamaráda studujícího tou dobou na Harvardu, a poté i z konference EAGxPrague v roce 2016. Tato konference mi ukázala, že v ČR existuje komunita zajímavých lidí, kteří se o způsoby, jak zlepšit svět co nejefektivněji, opravdu hluboce zajímají a pečlivě nad nimi přemýšlí.

Jaká je tvoje role ve spolku? Jsem člen rady, založil jsem skupinu EA v Brně, občas se snažím vypomáhat s projekty Spolku a vedu svůj projekt Effective Thesis inspirovaný efektivním altruismem.

Čemu se věnuješ mimo EA? Zajímá mne sociologie vědy, tedy jak fungují procesy, kterými vzniká nové poznání. Věřím, že díky zvýšenému poznaní si teď můžeme užívat blohobytu, který je bezprecedentní, a že poznání nám i v budoucnu umožní zajistit vzkvétající budoucnost pro lidstvo. Kromě toho rád hraji deskovky, na kytaru, volejbal a běhám. Co se týče pracovního života, tak kromě projektu Effective Thesis, který mne nějaký čas živil, jsem součástí i několika výzkumných týmů a pracuji v Grantové Agentuře ČR v týmu rozvoje a analýz.

Co tě na tvé práci baví nejvíc? Možnost objevovat nové věci o světě a pocit smysluplnosti pramenící z kritického přemýšlení nad tím, jak tyto nové znalosti mohou co nejvíce zlepšit svět.

Máš nějaký tip na dobrou knihu? Sapiens od Harariho mne dost oslovilo, z více EA laděných knih pak Doing Good Better od Willa MacAskilla a Precipice od Toby Orda.

Daniel Hnyk

Co-founder, radní

Co tě přivedlo k EA? Původně racionalita - tak nám nějak na setkáních LessWrong Prague stále vylézaly ty samé morální otázky. No a pak se pár odvážlivců dalo dohromady a vytvořili spolek. No a já se k tomu nějak nachomejtnul a vydržel se spolkem až dodnes. A tehdy bych vůbec neřekl, jak daleko se spolek dostane.

Na čem ve spolku pracuješ? Snažím se zajistit dlouhodobou kontinuitu spolku a pomoci tam, kde je zrovna potřeba od organizací akcí po vytváření strategie. Někdy se snažím pomoci se zapojením nových členů, jindy zase trochu pomoci pošoupnout věci, které trochu stojí.

Čemu se věnuješ mimo EA? Jako zaměstnání vedu vývojářský tým v oblasti zpracování dat. Kromě toho dělám také productivity/life coaching pod organizací CFAR. Snažím se také být fajn rodičem pro mou čtyřletou dceru. Občas doma kutím nějakou elektronickou hloupůstku, většinou abych si ošahal něco nového. Jinak si rád přemýšlím jak vylepšit sebe a svět kolem mě (a někdy to dokonce i aplikuju!).

Co tě na tvé práci baví nevíc? Že rostu a učím se nové věci. To platí skoro u všeho. Nejvíce mě také baví výzvy různého typu, přesně tak na hranici, kdy je ještě můžu zvládnout, ale zároveň nejsou úplně triviální.

Co by se ti líbilo, kdyby se spolku podařilo? Určitě bych byl rád, kdyby se nám podařilo trochu prorazit mezi širší populaci a třeba i pozitivním způsobem ovlivňit to, jak lidé a stát u nás přemýšlí o altruismu. Zároveň bych byl rád, kdybychom udrželi stávající skvělou komunitu skutečně zajímavých lidí a přátel a neztratili "lidskost". A také zůstat skvělým vzorem pro ostatní lokální organizace efektivního altruismu. "

Přemek Paška

Radní

Co tě přivedlo k EA? Chodil jsem na schůzky komunity LessWrong před tím, než byl český spolek založen (právě členy komunity LW). První půlrok jsem měl o některých myšlenkách EA pochybnosti a fandil jsem tomu z dálky. Z dnešního pohledu mi připadá, že ty pochybnosti byly způsobené především tím, že jsem si představoval nějakou naivní verzi efektivního altruismu. Do spolku jsem se přidal v roce 2017, kdy spolupořádal workshopy aplikované racionality CFAR.

Čemu se ve spolku věnuješ? Zajímá mě mnoho témat a je pro mě docela těžké zaměřit pozornost. Nejvíc se věnuju tématu systematického vylepšování institucí. Zejména v kombinaci se zaměřením na dalekou budoucnost (tzv. longtermismus). S tím souvisí i téma bezpečnosti umělé inteligence. Zajímám se o fungování spolku a snažím se přispívat k formování jeho strategie. Také vyhledávám dobré příležitosti k darování, na které přispívám nějaké malé (a proměnlivé) procento svých příjmů.

Čemu se věnuješ mimo EA? Zajímám se o biohacking a dlouhověkost. Také o business a investování. Pracuju jako Research Engineer v jednom nadějném českém AI startupu.

Máš nějaký tip na přežívání lock-downu? Myslím, že se vyplatí mít doma nějaké vybavení na cvičení, které ani nemusí být drahé. Já používám pár kettlebelů a činek (a "jogamatku"). Docela jsem si oblíbil svoje plastové činky - byly levné, nepoškrábou parkety a jsou objemnější, takže to vypadá, že zvedáte hodně 🙂

Terezie Kosíková

Radní

Co tě přivedlo k EA? Myšlenky EA souzní s mými vnitřními hodnotami. Chci, aby můj život měl pozitivní dopad na svět. A jsem přesvědčena, že pomáhat se musí efektivně a rozumně.

Čemu se ve spolku věnuješ? Zajímá mě Community Building, tedy spolvytváření komunity, která je pro své členy a pro společnost přínosem.

Čemu se věnuješ mimo EA? Jsem vystudovaná právnička, při studiu jsem jako šéfredaktorka The Student Times načerpala zkušenosti v žurnalistice a managmentu. V současnosti zastávám pozici vedoucí komunikace v Milion chvilek pro demokracii. Ve volném čase lektoruji mindfulness.

Co tě na tvé práci baví nejvíc?  Chci dělat práci, v které vidím smysl i s odstupem času. Vyhýbám se zahlcení a pěně dní. Snažím se prioritizovat, neustále se rozvíjet a obklopovat se inspirativními lidmi.

Existuje podle tebe řešení všech životních problémů? Ledová koupel 1x denně 20 min. Zkuste!

Michal Keda

Radní

Co tě přivedlo k EA? První naladění proběhlo už hodně dávno. Sledoval jsem HydePark, kde hlavní host Peter Singer představoval EA myšlenky. Všechno mi dávalo smysl a říkal jsem si, jak pěkné to celé je. Nicméně dlouho mi stačilo nebýt aktivně "zlý". Měl jsem za to, že dostatečné morální minimum je nepáchat zlo, respektive nezpůsobovat utrpení, takže jsem se to snažil aplikovat ať už veganstvím, tak relativně ekologickým stylem života a tak podobně. Pořád si myslím, že to je morální minimum. Ale spoustu velkých problémů světa tento přístup nevyřeší, takže je potřeba se do toho opřít, a trochu něco začít dělat. A když už chceme nějak pomoci, tak jak jinak, než efektivně.

Na čem ve spolku pracuješ? Identifikuju se jako běžný člen. V Brně občas pomáhám s vymýšlením a organizováním meetupů. Na začátku roku jsme se hromadně zkoušeli zlepšovat se ve forecastování. Když přišel covid, tak se někteří z nás včetně mne zapojili do studie forecastování dopadů covidu organizované Good Judgment Project. Také jsem se zavázal dávat 15 % svého příjmu na charitu v rámci Giving What We Can giving pledge.

Čemu se věnuješ mimo EA? Klišé na začátek - zajímá mne, jaký je smysl života. A rád si o tom povídám s co nejrůznějšími lidmi (takže mi klidně napiš). Můj hlavní aktivní koníček je žonglování a v poslední době bouldering. Společné mají to, že to jsou hodně technické věci, kde se jde donekonečna učit nové "triky" a zlepšovat se. Kromě toho mne často najdete na nějaké šifrovací hře. Ale nejčastěji mne nenajdete nikde, protože si doma budu číst nějakou knihu. A můj dayjob je programování.

Co tě na tvé práci baví nejvíce? Baví mne řešit problémy. Často zpočátku ani nevím jak začít, ale postupně začnu přicházet na to, jak něco udělat.

Máš nějaký tip na dobrou knihu? Skeptics Guide to the Universe

Jaký je podle tebe smysl života?

Pravděpodobně žádný, z čehož podle mne nelze nic moc užitečného vyvozovat.

Ale nejde to říct jistě. Takže život smysl může mít.

Ale myslím, že moc není podle čeho rozhodnout, jaké váhy potenciálním smyslům života přiřadit.

Ale může na to jít přijít.

Ale myslím, že já na to nepřijdu.

Ale tak aspoň můžu pomoci snižovat existenční hrozby, aby na to měl někdo šanci přijít v budoucnosti.

Jan Votava

Radní

Co tě přivedlo k EA? Snažím se promýšlet věci co nejvíce od základů, což podle mě obnáší i to, že člověk by pak měl podle výsledků svého uvažování i jednat. Má snaha o postupné vylepšování vlastního myšlenkového systému vedla k tomu, že jsem několikrát za život změnil své směřování. Poslední zásadní změna... No, nebudu to komplikovat, k efektivnímu altruismu mě zkrátka přivedly nějaké abstraktní spekulativní filozofické úvahy 🙂

Čemu se ve spolku věnuješ? Starám se o EA Brno a snažím se přijít na to, jak co nejsmysluplněji hranice Brna překročit.

Čemu se věnuješ mimo EA? Filozofii a rodině, svému čtyřletému synovi Samovi.

Co tě na tvé práci baví nejvíc? Práce mě baví tehdy, pokud v rámci ní můžu směřovat k tomu, co aktuálně považuji za nejpodstatnější.

Je nějaká kniha, kterou by si měl podle tebe přečíst každý? Superinteligence

Jaká je tvoje oblíbená postava z literatury? Superinteligence

Kdo je tvůj životní vzor? Superinteligence

Jan Michelfeit

Radní

Co tě přivedlo k EA? Občas člověku něco vrtá hlavou, ale nikdy se nad tím opravdu nepozastaví. A pak to někdo pojmenuje a najednou je to jasné - proč mě to dřív nenapadlo? Přesně takové bylo moje první setkání s myšlenkami EA. Ukázaly mi, že se nemusím v dobročinnosti stydět používat rozum, i když radí věci dělat jinak než je obvyklé. Jo a taky skvělí lidé ve Spolku.

Na jakých projektech pracuješ? Občas pomáhám s organizováním akcí jako EA meetupy nebo Mental Health Reading Group. Také se snažím lépe porozumět efektivnímu dárcovství a pravidelně na něj věnovat část svého příjmu.

Čemu se věnuješ mimo EA? V zaměstnání se věnuji vývoji software v oblasti počítačové bezpečnosti a služeb pro neziskové organizace. Ve volném čase se rád učím o racionalitě a investování, občas vyučuji vývoj software a koukám se na obskurní filmy.

Co tě na tvé práci baví nejvíce? Příležitost spolupracovat se skvělými lidmi a vidět, jak nám výsledky rostou pod rukama.

Máš nějakou univerzální radu na libovolný problém? Prostě to zkoušejte, dokud to nepovolí...

aneb slovy M. Angelou: "Do the best you can, until you know better. Then when you know better, do better."

Kristina Němcová

Bývalá místopředsedkyně (do 2021)

Irena Kotíková

Bývalá předsedkyně (2018-2021)

Co tě přivedlo k efektivnímu altruismu? K efektivnímu altruismu jsem se dostala dvěma poměrně nezávislými cestami - jednak přes kamarády a známé, kteří studovali v Oxfordu nebo v USA. Druhou cestou bylo skeptické hnutí a komunita, kde jsem byla jednu dobu poměrně aktivní. Žila jsem v té době v USA, takže u založení spolku jsem osobně nebyla, ale když jsem v roce 2016 organizovala fundraiser pro Deworm the World Initiative, tak se naše cesty zkřížily, a když jsem se v roce 2018 stěhovala zpátky, oslovil mě Honza Kulveit, jestli bych neměla zájem spolek vést.

Co tvoje role předsedkyně obnáší?  Moje role má několik částí - jednak dohlížím na chod spolku, aby všechno fungovalo jak má, hlavně administrativně a finančně. Je mojí zopovědností zajistit dostatek financí na naše aktivity, což znamená psaní grantů a reportů. Druhou částí je koordinace konkrétních projektů, třeba CFAR workshopů nebo CFAR Alumni rEUnion. Nakonec jsem hlavně člen komunity - baví mě přemýslet a diskutovat o principech efektivního altruismu a hledat odpovědi na složité otázky.

Čemu se věnuješ mimo EA? Od roku 2012 se podílím na spoluorganizaci Letní Akademie Discover, což je naše spřátelená organizace. Ve volném čase ráda zvedám železo a tancuju.

Co tě na tvé práci baví nejvíc? Nejvíc mě baví práce s naší komunitou - máme tu spoustu schopných a talentovaných lidí, kteří každý rok odvádí obrovský kus práce. Mám radost, když naši práci oceňují jiné organizace a daří se nám budovat si pozitivní reputaci ve světě.

Máš nějaký oblíbený dokument? Ostatní ze spolku si ze mě kvůli tomu už dělají legraci, ale hodně mě ovlivnil dokumentární film "Free Solo", viděla jsem ho dohromady možná 20x. Jednak mě fascinuje hlavní postava Alexe Honolda, který žije svůj život hodně jako efektivní altruista, i když se k hnutí oficiálně nehlásí. Ale kromě toho mě ten film vždycky nabudí energií a dá mi motivaci pracovat na velkých a zdánlivě nemožných projektech.

Anna Gajdová

TBD

Tomáš Gavenčiak

Co tě přivedlo k EA? Zájem o to, jak můžu přispět ke zlepšení světa (ať už to znamená cokoliv), vědecký mindset a všudypřítomná zvědavost v EA obecně, u nás zajímavé projekty a komunita, která se jim aktivně věnuje.

Čemu se ve spolku věnuješ? Snažím se podporovat projekty v oblasti AI a existenčních rizik mentoringem a organizováním akcí a sám na nich pracuji. Též se věnuji aplikované racionalitě, užitečným mindsetům a jejich učení.

Čemu se věnuješ mimo EA? Computer science a AI teoreticky i prakticky, zážitkové pedagogice, pár řemeslům a volnočasové aplikované filozofii.

Co tě na tvé práci baví nejvíce? Průnik hluboké fascinace problémem a nadhledu nad oblastí - které otázky by mohly pomoci nejvíce ke vzdáleným cílům za horizontem?

Jaké jsou tvé oblíbené netechnické knihy? Bohaté, zručně a nápaditě vystavěné světy s kouskem poezie či vhledu: Rothfuss, Gaiman, Adams, Sapkowski, ale i "racionalistická fikce" jakon HPMoR, Mother of Learning a "hard" sci-fi - Egan, Lem, ... Knihy, které inspirují vizí, čím vším bychom ještě mohli být jako jednotlivci i jako civilizace.

Jan Kulveit

Bývalý předseda (2018)

TBD

Viktorie Havlíčková

Co tě přivedlo k EA? Už nějaký čas předtím, než jsem se přidala do spolku, jsem se zabývala myšlenkou, jak jde dělat dobro co nejefektivněji a s co největším dopadem. Shodou náhod jsem se v té době taky rozhodovala, na jaké téma psát bakalářku, aby nebyla jen “do šuplíku” ale něco mi i dala. Díky školnímu předmětu kritické myšlení jsem narazila na projekt Effective Thesis, skrze něj pak na EA a už to bylo!

Na jakých projektech ve spolku pracuješ? Zatím jsem pomáhala s organizací akcí jako je víkendovka nebo AI Safety Reseach Program. Zajímají mě témata vylepšování rozhodování institucí a forecasting.

Čemu se věnuješ mimo EA? Poslední měsíce trávím čas hlavně studiem ekonomie a prací v organizaci České priority, kde pracujeme s dalšími EAs na projektu o forecastingu. Jinak ve volném čase ráda chodím na dlouhé procházky, vařím a obdivuju architekturu.

Co tě na tvé práci baví nejvíce? Nejvíc mě baví to, že mám možnost pracovat na něčem, čemu věřím, že může mít pozitivní dopad na společnost. A už jsem říkala o tom, jak skvělí a inspirativní lidé se kolem EA pohybují?

Jaká knížka tě v poslední době nejvíce ovlivnila? Sice by se podle mých odpovědí mohlo zdát, že to bude Superforecasting od Philipa Tetlocka (který je super a dávám ho na druhé místo), ale první místo patří knížce Elephant in the Brain od Robina Hansona. Jen doporučuju nečíst ji v době, kdy vás čekají důležitá životní rozhodnutí, může s váma pěkně zamávat!

Matej Vrzala

Co tě přivedlo k EA? Záujem o robenie dobra, prieskum efektivity charít, vegánstvo, Peter Singer, zaujímavý ľudia

Na jakých projektech pracuješ? Som programátor komunitného portálu na pravdepodobnostné predpovedanie budúcnosti. Inak pomáham v neziskovke GFI Europe.

Čemu se věnuješ mimo EA? Meditaci, Pohybu, Kamarátom, Knihám

Co tě na tvé práci baví nejvíc? Baví ma keď to funguje 🙂 Baví ma riešiť problémy.

Příklady kam darujeme.