S prosincem je svázaná spousta oslav a rituálů a ať už slavíte cokoliv – vítáte světlo se sv. Lucií, zapalujete osmiramenný svícen při Chanuce, užíváte si cukrovím provoněný advent a hezké české Vánoce nebo po Slunovratu čekáte na východ Slunce, může se stát, že si lámete hlavu nad tím, co by potěšilo takového efektivního altruistu. Věříme, že seznam, který jsme spolu s našimi členy připravili, vás inspiruje a možná v něm najdete i něco pro sebe.


Dar efektivní charitě
Pokud stejně jako Vy i Vaši blízcí ocení dar efektivní charitě, existuje několik možností, jak přispět. Některé organizace každoročně vytváří doporučené seznamy. Letos můžete vybírat například ze seznamů od GiveWell, Animal Charity Evaluators nebo Giving What We Can.
Pokud si i přesto nejste jisti, které organizaci peníze poslat, můžete svůj příspěvek vložit do fondu, který pak dary přerozdělí dle uvážení správců. Takovou možnost nabízí Maximum Impact Hub od GiveWell nebo EA Funds.

Jednou z méně tradičních možností může být každoroční EA lottery. Zapojit se můžete tak, že do loterie vložíte příspěvek – čím větší, tím vyšší šance na výhru. Výherce loterie se pak stane správcem celého balíku, který může darovat dle svého uvážení. Vstup do loterie se uzavírá 15. ledna 2021.

Budeme moc rádi, když se letos rozhodnete podpořit i naše aktivity. Proč děláme to, co děláme, si můžete přečíst v tomto článku nebo si prolistujte naši výroční zprávu. Odezva na naše aktivity je globálně pozitivní a ukazuje nám, že naše práce má smysl, a že jsme na správné cestě. Pokud nás v tomto směru chcete v roce 2021 podpořit, peníze nám můžete poslat přes platební bránu, nebo převodem na účet. Pro potvrzení o zaslání daru pro účely daňového přiznání kontaktujte Kristinu Němcovou. Pokud chcete z vašeho příspěvku udělat dárek pro někoho jiného, vystavíme vám krásný dárkový certifikát.

Knižní dary
Letos v březnu vyšla dlouho očekávaná kniha The Precipice od Tobyho Orda. Pokud ji ještě nemáte v knihovně, velmi doporučujeme. Dále jsme pro vás připravili seznam knih, ze kterého si alespoň jednu vybere každý efektivní atruista.

Vylepšení domova a kanceláře
Doma trávíme v poslední době více času, než dříve. A Vánoce mohou být skvělou příležitostí vylepšit váš domov tak, aby se vám v něm hezky bydlelo, pracovalo nebo studovalo.

» Pokud v zimě trpíte nedostatkem Slunce, nechte se osvítit! S tím vám pomůže tzv. lumenátor. V tomto článku si můžete přečíst, jak může mít množství světla vliv na lidskou psychiku a jak si ho v zimě můžeme dopřát díky lumenátorům.

» Někteří z nás si také oblíbili Philips Hue žárovky umožňující změnu intenzity a odstínu bílé. Večer vám pomohou s tvorbou melatoninu a ráno vás jemně probudí.

» Pokud máte hlučné sousedy, nebo nejhlučnější soused v domě je vaše dítě – možná si, stejně jako Pája, přejete pod stromeček jedinou věc – odhlučněná sluchátka. Plno členů má dobré zkušenosti s modelem Sony WH1000XM3, pokud si přejete jen odstínit veškerý hluk z vašeho okolí, mohly by pro vás být vhodné chrániče sluchu.

» Vaši domácí kancelář může zásadně proměnit i taková maličkost jako popisovatelná fólie (případně její vylepšená pokovená verze), která pomůže snížit váš stesk po velkých whiteboardech ve sdílených kancelářích.

» Chcete-li si připomenout hřejivou atmosféru našich workshopů, dovolujeme si doporučit Seal of approval, nebo měkké deky.

» Se startem zimy a topné sezony se snižuje vlhkost vzduchu v našich domovech. S tím může pomoci zvlhčovač vzduchu.

Fyzické a duševní zdraví

» Meditační aplikace – Brightmind vytvořena Shinzenem Youngem, který je populární v naší komunitě pro svůj systematický a racionální a přitom hluboký přístup k meditaci.

» Vitamin D3 + K2
Vitamin D je nezbytný pro správnou funkci imunitního systému a reguluje funkci mnoha genů. Vhodná dávka je pro většinu lidí 1000 až 3000 I.U. denně.
Vitamin K2 pracuje v tandemu s vitaminem D, přispívá ke zdravým kostem, zubům i cévám tím, že reguluje využití vápníku v těle. Vitamin K2 také snižuje srážlivost krve, což může být pro některé lidi kontraindikace. Ve stravě je K2 obsažen zejména v živočišných a některých fermentovaných produktech, takže je extra důležitý pro vegany a vegetariány.

» Kvalitní doplněk s omega 3 mastnými kyselinami DHA a EPA, které přispívají ke zdravému oběhovému systému i mozku. Dle studií doplněk s Omega 3 může vylepšit paměť a učení a je pravděpodobné, že také snižuje pozdější riziko Alzheimerovy choroby. Hlavním přirozeným zdrojem jsou mastné ryby jako je losos, makrela nebo sardinky, proto je tento doplněk velmi důležitý pro vegany a vegetariány – existuje veganská varianta vyrobená z mořských řas. U doplňků s omega 3 extrémně záleží na kvalitě. Doporučujeme doplněk od renomovaného výrobce s dostatečnou dávkou 1 až 3 g denně. Zde se moc nevyplatí šetřit. Příliš se nedoporučuje olej z tresčích jater kvůli příliš vysokému obsahu vitaminu A.

Ostatní

» Pro milovníky deskovek naši členové doporučili Irrational Game, ve které se snažíte uhodnout reakce a chování účastníků studií při různých experimentech. Pokud se chcete pocvičit v morální filozofii zábavnou formou, mohla by vás zaujmout deskovka Trial by Trolley.

» Vegani jistě ocení poukázku do EtikButiku.

» K příjemné atmosféře mohou také pomoct čaje, konvičky nebo ručně dělaná deka z Tibetu, které jsou k dostání v Dharmasale. Můžete využít jejich online obchod.

» Pro EA mrňata, rodiče, tetičky i strýčky – kuličková dráha Gravitrax, ke které si můžete zdarma stáhnout aplikaci, která vám pomůže se stavbou dráhy. – odzkoušeno Danem Hnykem.

» Chvíle laboratorní zábavy u vás doma si můžete dopřát při experimentech se suchým ledem. Seznam experimentů najdete zde. – odzkoušeno Pájou Mutinskou


Pokud se chcete i v karanténě pravidelně hýbat, doporučuju jóga aplikaci Down Dog. Není třeba být zkušený jogín – i pokud jste jógu nikdy necvičili, můžete si nastavit úroveň na úplného začátečníka, vybrat typ jógy (třeba Vinyasa flow, Hatha, ale taky “Restorative”, což je jenom takové lehké protahování), délku cvičení, tempo instrukcí a spoustu dalších parametrů a umělá inteligence v aplikaci vám vygeneruje cvičení přesně podle vašich představ. Takže každý den máte cvičení přesně podle vašich možností (krátké, dlouhé, intenzivní, protahovací atd.) a přímo ve vašem obýváku. Aplikace vás nechá párkrát cvičit zadarmo, potom budete muset zaplatit. Buď měsíčně za 7 EUR, nebo na celý rok za 35 EUR. Mimochodem, pokud jóģa není váš šálek čaje v ceně předplatného jsou i další sesterské aplikace: Down Dog, HIIT, Barre, 7 Minute Workout a Prenatal Yoga. Jejich princip je stejný – vygenerují vám cvičení na míru podle vašich možností.

Asi každý občas neví, jaký vhodný dárek někomu vybrat a uchýlí se k nejuniverzálnějšímu zdroji hodnoty – hotovosti. Osobně na tom nevidím nic špatného, prakticky je to mnohem užitečnější, než dárek, kterým se netrefíte a aspoň dáváte příjemci flexibilitu, použít ho na co zrovna nejvíc potřebuje. Zároveň ale chápu, že dárci chybí pocit, že daruje něco konkrétního a dobrý pocit z toho, že se dárek využil. Letos budu tento problém řešit tak, že všechny peněžní dary od členů rodiny půjdou explicitně na můj “Terapie fond” – hotovost, která mi platí pravidelná sezení s mojí terapeutkou, která výrazně přispívají k mojí psychické pohodě. Rodina tak bude vědět, že mi jejich dárek opravdu pomáhá, a já ho na 100 % využiju, protože terapie není nikdy dost. Dokonce zvažuju, že jim k tomu vyrobím nějaké pěkné poukazy… Můžete se inspirovat a založit podobný fond pro podporu duševního nebo fyzického zdraví nebo něčeho


Za celý spolek pro efektivní altruismus Vám přejeme krásný a poklidný zbytek roku 2020.