Biosafety seminář

Pondělí, 7. října
KDE
Praha, Brno, nebo online
JAZYK
Česky
Biorisk Biosafety existenční rizika
organizátor

Jan Votava

I přes vážné humanitární a hospodářské důsledky pandemie COVID-19 zůstává svět „nebezpečně nepřipraven“ na možné budoucí pandemie. Zároveň se zvyšuje rychlost šíření zoonotických patogenů a s rychlým pokrokem v syntetické biologii existuje možnost mnohem smrtelnějších pandemií v důsledku neúmyslného nebo úmyslného uvolnění laboratorně vytvořených patogenů.

Pochopení a příprava na pandemie v kontextu technologického pokroku 21. století má zásadní význam pro globální bezpečnost. V našem osmitýdenním semináři se zaměřujeme na technické a politické úsilí o prevenci, odhalování a reakci na katastrofické pandemie.

Pro koho je seminář určen?

Seminář pro vás vhodný zejména pokud:

 • Máte technické vzdělání (zejména v oblasti biologických věd, inženýrství, materiálů nebo datových věd) a chcete se dozvědět, jak můžete své dovednosti využít ke zmírnění pandemických rizik.
 • Máte zkušenosti s politikou a rádi byste své dovednosti využili při snižování rizika pandemií.
 • Jste na začátku své kariéry nebo jste student, který má zájem prozkoumat budoucí kariéru v technických nebo politických oblastech s cílem snížit rizika pandemií.

Pokud se na vás nic z toho nevztahuje, zvažte přihlášku i přesto. Existuje mnoho dovedností, zkušeností a přístupů, které výše popsány nejsou, ale mohou být pro snížení rizika přínosné.

💡 Co si odnesete?

 • Seznámíte se s klíčovými myšlenkami pandemické připravenosti díky odborně sestavenému učebnímu plánu.
 • Odborný facilitátor vám pomůže zorientovat se v obsahu a sociálních aspektech oboru, například jaké organizace existují nebo kteří výzkumníci dělají jakou práci.
 • Stanete se součástí komunity lidí, kteří přemýšlí nad stejnými věcmi. Pořádáme pravidelné akce, monitorujeme příležitosti v oboru a spojujeme lidi se stejným zájmem.

V jednotlivých týdnech budeme probírat:

 • Intro do biologické bezpečnosti a zdroje pandemických rizik
 • Zlovolní aktéři a pokroky v biotechnologiích
 • Rámce pro hodnocení opatření v oblasti biologické bezpečnosti
 • Preventivní opatření proti vypuknutí pandemie
 • Pandemická detekce
 • Reakce na pandemie
 • Cvičení: simulace pandemie
 • Jak lze přispět ke zmírnění rizika

Celý sylabus semináře naleznete zde.

🎓 Jak seminář probíhá?

Každý týden budete číst texty z různých zdrojů v angličtině. Příprava vám zabere zhruba 3 hodiny týdně. 

Budete rozděleni do menších skupin o 3 až 6 lidech, které se budou setkávat jednou týdně na hodinu až hodinu a půl dlouhou diskuzi, kde budete probírat přečtené texty pro daný týden. Diskuze samotná probíhá v češtině. 

Diskuze vám pomůže lépe pochopit a utřídit si myšlenky a také poznat zajímavé lidi, kteří se zajímají o pandemická rizika. Diskuzi bude moderovat zkušený facilitátor, který pomáhá pečovat o její kvalitu a zajišťuje bezpečné a podnětné prostředí.

⏳ Kdy? Konkrétní pravidelné termíny setkávání budou domluveny podle časových možností účastníků v jednotlivých skupinách. Setkání bude celkem 8 – každý týden jedno.

🗺️ Kde? Setkání budou probíhat osobně v Praze či v Brně, nebo online. (Osobní setkávání může být i v jiném městě, pokud se zde sejde skupinka zájemců.)

🏷️ Cena: Zdarma

👉 Přihlásit se (přihlášky jsou otevřeny do naplnění kapacity)

Nemáte čas?

Pokud vás biologická bezpečnost zajímá, ale například z časových důvodů se nemůžete semináře zúčastnit, nechte nám na sebe kontakt a my se vám ozveme s jinými příležitostmi k zapojení (události, diskuze, přednášky, projekty).

 

Chci být kontaktován/a

 

Nechcete, aby vám unikly další podobné příležitosti? O novinkách se dozvíte na našem webu, nebo na facebookových stránkách, případně se můžete přihlásit k odběru měsíčního newsletteru.

Bonus: navazující víkendová akce

Na seminář navazuje víkendovka, které se absolventi semináře mohou volitelně zúčastnit. Jde o skvělou příležitost seznámit se v příjemném prostředí i s účastníky z jiných skupin a s dalšími lidmi z České republiky, kteří se zajímají o témata probíraná v semináři.