Polemické středy: Přeháníme existenční rizika biotechnologií? (Brno)

Středa, 1. května
19:30 - 22:00
KDE
klubovna Vnitrozem, Pekařská 18
JAZYK
Česky
organizátor

Michal Keda

KDE:
klubovna Vnitrozem, Pekařská 18
v případě potřeby můžete volat na 777 236 536

Diskuze, kvalitní polemika, čtení různých názorů je důležité. Proto pojďme probrat články Davida Thorstada, jejichž tezí je, že efektivní altruismus v mnoha oblastech přehání reálné riziko hrozeb, na které upozornňuje.

Články vychází na jeho blogu:
https://ineffectivealtruismblog.com/category/exaggerating-the-risks/ články 9 a dál. Je v pořádku, pokud například přečtete jen první, nebo první a poslední, nebo všechny.

Posledním tématem cyklu budou biotechnologie a jak moc hrozí, že pomocí nich sami sebe vyhladíme (případně, že nastane katastrofická pandemie přírodního původu). Efektivní altruisté tuto hrozbu považují za reálnou a zanedbanou, nicméně pojďme primárně skrze Davida Thorstada prozkoumat protinázor, tedy že tyto obavy přeháníme.

První setkání bylo o existenčních rizicích změny klimatu, zejména odhadů Tobyho Orda. Druhé setkání bylo o umelé inteligenci.

Témata:
28. 2. Změna klimatu (prvních 5 článků)
3. 4. AI (článek 6, 7 a 8)
1. 5.? Biorizika (dálších 6 článků)

Formát:
Můžete přečíst jeden nebo i více ze zmíněných článků ze série na dané téma (většina jde číst do značné míry samostatně).
Můžete přijít, i pokud články nestíháte přečíst, ale téma vás zajímá. Není problém vždy představit obě teze.

Doporučuji si před jejich čtením ujasnit, jaká je vaše aktuální pozice na dané téma. Například můj názor na změnu klimatu a biorizika zejména vychází z Ordova The Precipice.

Setkáme se. Budeme diskutovat koho argumenty se zdají lepší a podloženější. Na závěr zreflektujeme, nakolik se náš názor změnil.