Polemické středy: Přeháníme existenční rizika umělé inteligence? (Brno)

Středa, 3. dubna
19:30 - 22:00
KDE
Friends teahouse Brno
JAZYK
Česky
organizátor

Michal Keda

!! POZOR, KVŮLI NEMOCI ORGANIZÁTORA PŘESOUVÁME NA STŘEDU 3.4. !!

Diskuze, kvalitní polemika, čtení různých názorů je důležité. Proto pojďme probrat články Davida Thorstada, jejichž tezí je, že efektivní altruismus v mnoha oblastech přehání reálné riziko hrozeb, na které upozornňuje.

Články vychází na jeho blogu:
https://ineffectivealtruismblog.com/category/exaggerating-the-risks/
a druhým tématem bude umělá inteligence a jak moc hrozí, že nás vyhladí. Efektivní altruisté tuto hrozbu považují za reálnou a zanedbanou, nicméně pojďme primárně skrze Davida Thorstada prozkoumat protinázor, tedy že tyto obavy přeháníme.
Uvítáme diskuzi o jiných polemických zdrojích.

První setkání bylo o existenčních rizicích změny klimatu, zejména odhadů Tobyho Orda. Další články se pak věnují biorizikům a mají širší záběr autorů, s kterými polemizují.

Témata:
28. 2. Změna klimatu (prvních 5 článků)
20. 3. AI (článek 6, 7 a 8)
17. 4. Biorizika (dálších 6 článků)

Formát:
Můžete přečíst jeden nebo i více ze zmíněných článků ze série na dané téma (většina jde číst do značné míry samostatně).
Můžete přijít, i pokud články nestíháte přečíst, ale téma vás zajímá. Není problém vždy představit obě teze.

Doporučuji si před jejich čtením ujasnit, jaká je vaše aktuální pozice na dané téma. Například můj názor na změnu klimatu a biorizika zejména vychází z Ordova The Precipice.

Setkáme se. Budeme diskutovat koho argumenty se zdají lepší a podloženější. Na závěr zreflektujeme, nakolik se náš názor změnil.