Jak mít lepší instituce (Brno)

Úterý, 7. března 2023
17:00 - 19:00
KDE
Skautský Institut
JAZYK
Česky
organizátor
Hana Kalivodová - předsedkyně

Hana Kalivodová

Rozhodování institucí (například ústředních orgánů státní správy) má velký dopad, protože se týká každého z nás. I přesto jsme často svědky, špatných rozhodnutí, chabé občanské kontroly a téměř neexistující veřejné diskuze konkrétních problémů. Zde je velký prostor pro změnu.

Během přednášky zabrousíme do následujících témat:
– Jak zlepšením rozhodování institucí a volebních procesů ochránit demokratické systémy před sklouznutím k autoritářským režimům.
– Jak přispět odolnosti civilizace skrze mezinárodní spolupráci a mír.
– Jak skrze regulace snížit extrémní rizika vyplývající například ze změny klimatu.
– Proč je potřeba zajistit ve vládách větší zastoupení zájmů budoucích generací
– Jak jsou nastavené incentivy ve společnosti a proč žádní konkrétní aktéři nejsou náležitě motivováni k řešení problémů

Existuje mnoho způsobů, jak státní správu zlepšit. Můžete zkoumat, které návrhy regulací dávají největší smysl pro dlouhodobou budoucnost, obhajovat konkrétní návrhy nebo regulace uvádět v život. Dosáhnout pokroku se dá ale i bez práce přímo ve státních institucích: Dá se očekávat, že pokud se budou zmíněná témata rezonovat ve společnosti, vytvoří se tlak na to, aby se veřejné statky spravovaly lépe a lépe spravované věci veřejné umožní lidem pokročit ve vícero dalších společenských výzvách najednou.

Přednášející:
👉 Hana Kalivodová, předsedkyně českého Spolku pro efektivní altruismus
Efektivní altruismus je filozofie a prakticky orientovaná komunita, která si klade otázku, jak mít s omezenými zdroji co největší pozitivní dopad. Více: www.efektivni-altruismus.cz

Zobrazit událost na Facebooku