Aneb co se děje ve Spolku pro efektivní altruismus

Milí členové a příznivci Spolku pro efektivní altruismus,

epidemiologická situace se v Česku nelepší, a tak dál pokračujeme v online aktivitách. Na tento měsíc je jich naplánováno opravdu hodně, a další ještě přibudou, tak nezapomeňte sledovat náš kalendář a Facebook. Obzvlášť doporučuji zahraniční akce, při kterých se můžete setkat s efektivními altruisty z jiných organizací a procvičit si angličtinu. 

Přeji vám v rámci možností hladce zvládnutý lockdown a těším se naviděnou na Zoomu!

Irena Kotíková
Předsedkyně Spolku pro efektivní altruismus.

Co plánujeme?

Pokud si chcete trochu zpříjemnit lockdown, nabízíme několik vlastních a několik celosvětových EA akcí, které se budou konat v nejbližších týdnech:

Podnětový midtermismus – dnes večer 3. 3. od 19h s námi můžete sdílet podněty, nápady či zlepšováky pro chod spolku. Ať už máte jasno, čím byste chtěli přispět, nebo si jen chcete poslechnout s jakými nápady přijdou ostatní, rádi Vás uvidíme. Sraz je na spolkovém zoomu.

Myšlenková cesta k EA – aneb co nás utvořilo lidmi, kterými jsme dnes. Přijďte si zítra 4. 3. od 19h na spolkový zoom poslechnout, kudy vedla myšlenková cesta ostatních členů k efektivnímu altruismu. Během jedné hodiny si poslechneme myšlenkové cesty tří řečníků a zbyde i chvíle na dotazy.

Life Changing Tea Breaks – pokud jste připraveni na dávku introspekce, přijďte ve středu od 14h na půl hodinky na zoom. Oblíbené online Coffee Breaky povýšily na Life Changing Tea Breaks! Formát zůstává stejný jako u Coffee breaku až na to, že si ve dvojicích budeme klást „life changing questions“ inspirované webem clearerthinking.org. Tea Breaky se konají a budou konat pravidelně každou středu od 14h.

Reading group Radical Markets – 11. 3. a 25. 3. vždy od 20h na zoomu se sejdeme nad knihou Radical Markets. Obsah knihy se převážně zabývá ekonomií, politologií a systematickým vylepšováním institucí. Sbírka pěti nápadů představuje, jak reformovat politické a majetkové uspořádání světa. Některé myšlenky jsou sice poměrně radikální, ale zároveň dobře podepřené argumenty a v některých případech i matematickými modely.

Easy EA #2 – jak nahlédnout pod pokličku základních témat EA? Přijďte v pondělí 15. 3. od 19h na spolkový zoom. Easy EA je hodinový meeting, kde se nebojíme sdílet jakékoli, i zdánlivě začátečnické, úvahy o EA a příbuzných tématech. Chtěli byste vědět (nebo si připomenout), jaká je budoucnost strojového učení? Podívejte se na TED talk Nicka Bostroma – What happens when our computers get smarter than we are? Bližší informace najdete ve FB události. Setkání bude moderovat Honza Votava. 
Máte známé, které by mohla akce zajímat? Nebojte se sdílet, dávat Like, zvát přátelé a také sami přijít.

Herní večery – pandemie je a bude dlouhá, proto organizujeme i akce, na kterých je prostor čistě pro pobavení se, odpočinek a neformální povídání s ostatními. Na večery 13. 3 a 26. 3. plánujeme opět hru Krycí jména. Přijďte si s námi tentokrát zahrát i Vy. Nic není potřeba, pravidla jsou jednoduchá, vše si vysvětlíme na callu. Těšíme se, sraz na spolkovém zoomu.

Mezinárodní akce, které je dobré mít v hledáčku:

EA Global: Reconnect – 20.-21. 3. proběhne mezinárodní online setkání členů celosvětové EA komunity. Akce bude zaměřená na společné diskuse a propojování lidí, přednášek bude jen menší množství. Během akce budete mít možnost seznámit se s novými lidmi a navázat nová přátelství. Pokud jste se rozhodli zůčastnit, nezapomeňte vyplnit přihlášku.

LSE Future of Humanity Summit – v sobotu 27. 3. od 10h proběhne LSE Future of Humanity Summit, který se bude věnovat různým formám existenčních rizik. Od těch známějších jako je například klimatická změna a riziko nukleárních zbraní, tak i těch méně diskutovaných, jako umělá inteligence nebo syntetická biologie. Mluvit bude mimo jiné Toby Ord, Stuart Russell, Hilary Greaves a Jaan Tallinn.

EA Fellowship Weekend – o víkendu 26.-28. 3. proběhne EA Fellowship Weekend. Nová virtuální networkovací akce pro efektivní altruisty z celého světa. Pozornost bude zaměřená hlavně na vzájemná propojení s dalšími účastníky. Akce cílí na účastníky fellowshipů, EA reading groups, workshopů a dalších EA eventů. Link na preregistraci zde. Deadline pro přihlášky je už 8. 3!

AISU 2021 – Artificial Intelligence Safety Unconference – 23. 4. se uskuteční třetí ročník AI safety unconference, jejíž obsah tvoří sami účastníci. Uzávěrka přihlášek je 13. 4. Více o akci najdete ve FB události.

Všechny akce najdete v našem spolkovém kalendáři.

Co se stalo

Díky většímu zapojení členů do dění spolku výrazně narostlo množství společenských (prozatím online) akcí. Doporučujeme pravidelně kontrolovat spolkový kalendář, ať Vám nic neuteče.

Vysvětlování konceptů – včera jsme se sešli a poslechli si několik zajímavých konceptů. Hanka Kalivodová povídala o Rationality quotient, Honza Votava představil koncept Personal fit a Blanka Havlíčková vysvětlila koncept údivu ze světa/smysl překvapení.

Retrospektiva CZEA – děkujeme všem, kteří se 28. 2. zapojili do retrospektivy, kterou vedla Hanka Kalivodová. Cílem bylo dostat podrobný feedback na fungování spolku, což se povedlo. Výsledky už zpracováváme.

Easy EA – je nový typ akce pro nováčky, kteří ocení úvod do EA témat a prostor, kde můžou o tématech diskutovat. Sešli jsme se 25. 2. a popovídali si o myšlenkách, které William MacAskill prezentuje ve své TEDx přednáčce “What are the most important moral problems of our time?”. Další setkání plánujeme na 15. 3. od 19h a budeme se bavit o myšlenkách Nicka Bostroma.

Online EA Coworking – 23. 2. jsme začali s pravidelným společným coworkingem, který bude každé úterý od 13-18:45h. Pracuje se v pomodoro rytmu: každou celou a půl se začne pracovat. Každých x:25 a x:55 začne přestávka. Je mírně preferováno, když účastníci dělají na něčem EA-related, ale není to nijak vyžadováno. Můžete přijít i jen na kus řeči o přestávce. Sraz na zoomu

EA Sdílna – 17. 2. jsme sdíleli své pocity a potřeby, které jsou vázané na chod spolku.

Akce 1on1s – Výměna poznatků a zkušeností – v úterý 16. 2. jsme společně zapřemýšleli nad otázkami, jak se (nejen) v rámci EA posouvat rychle kupředu. Jak získat co nejvíc z 1on1s? Co se komu osvědčilo? Na co se zaměřit? Jakou roli hrají či by měly hrát 1on1s v naší komunitě? Honza pro nás připravil prezentaci plnou zajímavých nápadů a informací. 

Reading group Radical Markets – v úterý 9. 2. od 20h se uskutečnila první schůzka nad knihou Radical Markets. Další setkání jsou plánována na 11. 3. a 25. 3. Pokud máte zájem o ekonomii, politologii a systematické vylepšování institucí, nenechte si ujít další schůzky. Bližší informace najdete v našem spolkovém kalendáři, nebo na FB stránce.

Podnětový midtermismus – ve středu 3. 2. jsme zapnuli problem solving mode a nasdíleli si podněty, nápady a zlepšováky pro chod našeho spolku. Další je naplánovaný na (dnešek) 3. 3. od 19h.

Plánování a efektivita 2021 (2. část – Focus time) – v úterý 26. 1. jsme se setkali a společně se zamysleli nad vlastní produktivitou, plány a cíli na další rok.

„Effective altruism is changing the way we do good.“ (https://www.effectivealtruism….)

Novinky

Náš čas je jeden z nejcennějších zdrojů, který můžeme věnovat pro pomoc druhým, a čas v podobě našeho povolání obzvlášť. Mnoho z nás si hledáním povolání s velkým pozitivním dopadem už prošlo nebo prochází a podle nedávného průzkumu v české EA komunitě by pomoc s kariérním poradenstvím určitě uvítala pětina respondentů. 

Pro ty z Vás, kteří hledají svou cestu k povolání s největším pozitivním dopadem, připravujeme program, ve kterém s Vámi tuto cestu projdeme a pomůžeme Vám na ní. Pokud se chcete do programu zapojit a začít hledat kariéru více systematicky, předobjednejte se zde.

Seznamte se – Jan Michelfeit

Honza je dlouholetý aktivní člen spolku a tak jsme se rozhodli hopředstavit v naší rubrice Seznamte se.

Jak ses poprvé dostal do spolku?

Občas člověku něco vrtá hlavou, aniž by si toho opravdu všiml a pozastavil se. A pak to někdo pojmenuje a najednou je to jasné – proč mě to dřív nenapadlo? Přesně takové bylo moje první setkání s myšlenkami EA. Ukázaly mi, že se nemusím v dobročinnosti stydět používat rozum, i když mi říká dělat věci jinak než je obvyklé. Přímo ke spolku jsem se dostal skrz pozvánku na jeden meetup. Byli na něm super lidi, tak jsem přišel na další a už mi to zůstalo.

Proč jsem ve spolku zůstal je možná ještě zajímavější otázka. Strašně moc mi dává – dozvěděl jsem se tolik nového okolo racionality, dobročinnosti, etiky, behaviorální psychologie, … Jsou tu zajímaví a chytří lidé, od kterých se dá hodně naučit a má to přesah i do mého pracovního života. A v altruistické rovině vnímám EA komunitu jako perspektivní místo pro příležitosti najít jak opravdu můžu pomoct ostatním.

Na jakých projektech pracuješ?

Aktuálně jsme začali nový projekt zaměřený na pomoc lidem, kteří chtějí mít velký pozitivní dopad, s hledáním kariéry a zapojení. Sám jsem si podobným hledáním v posledních letech prošel. Dřív jsem pomáhal s akcemi jako byla setkání „EA trochu hlouběji“ nebo „Mental Health Reading Group“. Zároveň se na pozadí snažím trochu víc proniknout do oblasti duševního zdraví, lépe porozumět efektivnímu dárcovství a pravidelně věnovat část příjmu a poohlížet se po zajímavých pracovních výzvách.

Čemu se věnuješ mimo EA?

V zaměstnání vývoji software v oblasti počítačové bezpečnosti a služeb pro neziskové organizace. Potom ke dvěma zajímavým tématům mi otevřeli dveře přátelé z EA komunity – investování a startupy. Snažím se o tom něco naučit a taky pokukuji, jak dělají projekty třeba v Česko.Digital.

A taky se rád koukám na obskurní filmy. 😋

Co by sis přál?

Kromě toho, aby už bylo lépe ve světě s pandemií a jejími následky, bych si v osobní rovině přál najít nějaký opravdu zajímavý problém nebo pracovní příležitost, která by byla dostatečně velká výzva a nadchla mě, a nějakého parťáka, se kterým bych se do toho mohl pustit. Kdyby někdo věděl, může mi napsat. 😛

Doporučené odkazy

Hlavní místo, kde můžete sledovat aktuální diskusi o nových myšlenkách a poznatcích v oblasti efektivního altruismu. Lze tu najít spoustu kvalitních článků a podnětné bývají i komentáře.

Pokud byste chtěli začít od základních myšlenek, fórum obsahuje sérii článků tvořících úvod do efektivního altruismu.

Pro hledání podle témat lze použít seznam tagů EA fóra. (Najdete zde přes 100 hesel, od 80,000 Hours až po Workplace Activism). Při výběru textů Vám může pomoci např. i karma (skóre oblíbenosti) zobrazená před každým příspěvkem.

Key Ideas – Shrnutí klíčových myšlenek se snaží se odpovědět na otázku, jak využít svoji kariéru k co největšímu dopadu, kde hledat nejlepší příležitosti a nabízí strategické rady použitelné při budování jakékoli kariéry.
Podcast – Nabízí nejrůznější témata a osobnosti efektivního altruismu a do hloubky se věnuje každému z nich.
Newsletter – Měsíčník s aktualitami z výzkumu i informacemi o akcích a nových pracovních příležitostech.
Job Board – Pravidleně aktualizované nabídky práce v oblastech s největším dopadem.

Effective Altruism Newsletter – Měsíční přehled dění ve světovém hnutí, odkazy na články a aktuální informace.
EA Groups – Čtvrtletní newsletter s informacemi z jiných EA skupin.
Odkazy na další newslettery najdete také v tomto článku

Podívejte se na pěkný seznam zajímavých doporučených videí, podcastů, článků i knih, který nedávno zveřejnila organizace Giving What We Can.