Milí příznivci efektivního altruismu,

s radostí s Vámi sdílím náš červencový newsletter, který je plný novinek a zajímavých příležitostí. Těší mě, že se rozjíždí mnoho projektů, kterým se budeme věnovat v druhé polovině roku. Pokud Vás některý projekt zaujme a chtěli byste se zapojit, určitě se nám ozvěte!

S přáním slunných dní,
Irena Kotíková
Předsedkyně Spolku pro efektivní altruismus

Novinky

Oznámení o možnosti pracovního zapojení do Community Building Grantu 2021-2022
Většina placené práce pro spolek je v posledních letech financovaná z Community Building Grantu od Centre for Effective Altruism. V září budeme podávat přihlášku na další rok financování. Otevíráme výběrové řízení, kdo bude do grantu zahrnut. Spolek informuje o možnosti zapojení a píše grant, který následně schvaluje, a o pozicích rozhoduje, CEA.

  • Grant je na 12 měsíců přibližně od října 2021 do září 2022 s potenciálem pro prodloužení na další rok, nebo převedení na jiné financování.
  • Otevírají se 2-3 pracovní pozice. Přihlášky přijímáme do poloviny srpna. Je možné se přihlásit i na zkrácený úvazek. Několik z minulých příjemců odchází z tohoto grantu na jiné projekty a pozice, tím je letos obzvláště jednoduché této příležitosti využít.
  • Jádrem práce je starost o to, aby česká EA komunita dlouhodobě vzkvétala.

Přihlásit se můžete zde.

Otevíráme přihlášky na EA Víkendovku
Letos proběhne již čtvrtý ročník Víkendovky, každoročního setkání velké části českých příznivců efektivního altruismu. Po covidové pauze s radostí oznamujeme, že letošní ročník začne v pátek 10. září večer a skončí v neděli 12. září po obědě. A jako obvykle bude doba mezi tím plná pečlivě připraveného programu obsahujícího přednášky, workshopy, vymýšlení ambiciózních plánů, diskuzí atd. Více informací najdete zde. Přihlásit se můžete již teď.

Postupujeme v projektu EA workshopy a spolupráce
Tento projekt, podpořený EA Infrastructure Fund, má za cíl představit různým organizacím či jedincům myšlenky efektivního altruismu a pomoci jim se strategicky zamýšlet nad co nejefektivnější intervencemi. Toho chceme dosáhnout organizací workshopů, kterých se zúčastní lidé z hodnotově spřízněných organizací a díky kterým si ujasní jejich strategii.
Znáte nějakou organizaci, která souzní s hodnotami efektivního altruismu a ráda by prošla takovým workshopem? Máte kontakt na zajímavé lidi, kteří by se zapojili do designování workshopu a pomohli nám ho vytvořit? Chcete se jinak zapojit nebo se dozvědět o projektu více? Pokud ano, kontaktuje koordinátorku projektu Terezii Kosíkovou (kosikova.terezie@gmail.com).

Bylo oznámeno datum vydání knih Nad propastí a Dobré úmysly nestačí
Nakladatelství Argo oznámilo termín vydání publikací Nad propastí (The Precipice) a Dobré úmysly nestačí (Doing Good Better) a to pro obě publikace 30. září 2021. Členové spolku pracovali na odborné obsahové korektuře a napsali úvod k oběma knihám.

Menší novinky:

  • Na začátku července skončil první český seminář o EA. Jednalo se o osmitýdenní intenzivní kurz, který obsáhnul základní koncepty efektivního pomáhání. Další iterace semináře proběhne na začátku října 2021.
  • Od července do srpna nastupují do spolku tři lidé na stáž. Zaměřují se především na přípravu podzimních akcí.

Foto: EA chata, Výlet do železných hor, červen 2021

Tipy ze zahraničí

  • 80 000 Hours vytvořili bezplatný 8 týdenní kurz, který Vám pomůže vytvořit plán při hledání kariéry s co nejlepším dopadem na svět.
  • 2.srpna 2021 začíná mezinárodní osmitýdenní online Introductory EA Program. Je obdobou našeho semináře, ale v mezinárodní podobě. Ideální pro všechny, kterým se nechce čekat do začátku října na české provedení.
  • Přihlašte se na Weekly EA Forum email digest, je to dobrý způsob, jak se z EA Fora dozvědět jen to nejlepší. Tento týdenní newsletter Vám v podstatě na zlatém podnosu naservíruje opravdu jen to nejdůležitější, co se na EA Foru stalo za poslední týden. Příklad newsletteru.
  • Také tam můžete najít In-Depth program a Precipice Reading group, nebo se koukněte do seznamu všech programů.
  • Iniciativa EA Anywhere slaví první narozeniny.

Výběr z probíhajících projektů

Seznamte se – Tomáš Gavenčiak

Tomáš je dlouholetý aktivní člen spolku a bývalý radní. Rozhodli jsme se ho zeptat na několik otázek.

Co tě přivedlo k EA?
Zájem o to, jak můžu přispět ke zlepšení světa (ať už to znamená cokoliv), vědecký mindset a všudypřítomná zvědavost v EA obecně, u nás zajímavé projekty a komunita, která se jim aktivně věnuje.

Čemu se ve spolku věnuješ?
Snažím se podporovat projekty v oblasti AI a existenčních rizik mentoringem a organizováním akcí a sám na nich pracuji. Též se věnuji aplikované racionalitě, užitečným mindsetům a jejich učení.

Čemu se věnuješ mimo EA?
Computer science a AI teoreticky i prakticky, zážitkové pedagogice, pár řemeslům a volnočasoěvě aplikované filozofii.

Co tě na tvé práci baví nejvíce?
Průnik hluboké fascinace problémem a nadhledu nad oblastí – které otázky by mohly pomoci nejvíce ke vzdáleným cílům za horizontem?

Jaké jsou tvé oblíbené netechnické knihy?
Bohaté, zručně a nápaditě vystavěné světy s kouskem poezie či vhledu: Rothfuss, Gaiman, Adams, Sapkowski, ale i „racionalistická fikce“ jakon HPMoR, Mother of Learning a „hard“ sci-fi – Egan, Lem, … Knihy, které inspirují vizí, čím vším bychom ještě mohli být jako jednotlivci i jako civilizace.