Introductory seminar

Pondělí, 7. října
WHERE
Praha, Brno, Online
LANGUAGE
Czech
Organiser

Jan Votava

Záleží vám na tom, aby byl svět lepší? 🌍 Chcete k tomu přispět a hledáte způsoby, jak to udělat nejlépe? Efektivní altruismus se snaží najít nejúčinnější způsoby, jak využít naše zdroje (čas, energii a peníze) pro zlepšení světa. Ne všechny dobročinné aktivity mají stejný dopad a některé mohou být i 100x účinnější než jiné.

Jak nad efektivitou při těchto snahách přemýšlet? Které projekty mohou mít zvlášť významný pozitivní vliv na svět? Na jaře a na podzim pravidelně pořádáme osmitýdenní seminář, kde k zodpovězení těchto otázek používáme vědecký přístup, racionalitu a aktuální odborné analýzy. Seminář jsme pro vás připravili podle vyzkoušeného programu z prestižních univerzit (Stanford, Oxford ad.).

💡 Co se dozvíte?

Netvrdíme, že máme všechny odpovědi, ale seminář vám dá podklady pro vlastní úvahy a diskuze nad tím, jak můžete mít co největší pozitivní dopad na svět. Probírat budeme například tyto otázky:

  • Které problémy se zdají být podle aktuálního výzkumu nejpalčivější a zaslouží si nejvíce pozornosti?
  • Jak mezi sebou jednotlivé problémy porovnávat a vyhodnocovat jejich prioritu podle důležitosti, řešitelnosti a zanedbanosti?
  • Které charity jsou aktuálně nejefektivnější na světě a s vašimi případnými dary mohou mít největší pozitivní dopad?
  • Jak nás mozek klame při snahách o porovnání jednotlivých příležitostí? Proč máme tendenci podceňovat rozdíl mezi záchranou 100 a 1000 životů?
  • Jak skloubit efektivitu a soucit a najít pro sebe smysluplnou a uspokojivou cestu?
  • Proč některé známé a populární projekty ve skutečnosti nefungují? Jak poznat, která řešení mají skutečný dopad?
  • Jak se rozhodnout mezi zlepšováním nebo záchranou životů různých lidí?
  • Co jsou existenční rizika pro lidstvo a proč právě tato rizika mohou být tím nejdůležitějším, čemu se věnovat?

Celý sylabus semináře naleznete zde.

🎓 Jak seminář probíhá?

Každý týden budete číst texty z různých zdrojů v angličtině. Příprava vám zabere zhruba 3 hodiny týdně. 

Budete rozděleni do menších skupin o 3 až 6 lidech, které se budou setkávat jednou týdně na hodinovou diskuzi, kde budete probírat přečtené texty pro daný týden. Diskuze samotná probíhá v češtině. 

Diskuze vám pomůže lépe pochopit a utřídit si myšlenky a také poznat zajímavé a inspirativní lidi, kteří mají stejný zájem o dobročinnost a efektivitu.  Dostanete prostor pro zpochybňování a ujasňování si svých morální hodnot.

Diskuzi bude moderovat zkušený facilitátor, který pomáhá pečovat o kvalitu diskuze a zajišťuje bezpečné a podnětné prostředí.

⏳ Kdy? Konkrétní pravidelné termíny setkávání budou domluveny podle časových možností účastníků v jednotlivých skupinách. Setkání bude celkem 8 – každý týden jedno.

🗺️ Kde? Setkání budou probáhat osobně v Praze či v Brně, nebo online. (Osobní setkávání může být i v jiném městě, pokud se zde sejde skupinka zájemců.)

🏷️ Cena: Zdarma

👉 Přihlásit se (přihlášky jsou otevřeny do naplnění kapacity)

Pokud máte jakékoli dotazy ohledně semináře, nebo i spolku jako takového, napište nám, obratem se Vám ozveme zpátky.

Těšíme se na viděnou na semináři!

Nemáte čas?

Pokud vás efektivní altruismus zajímá, ale například z časových důvodů se nemůžete semináře zúčastnit, nechte nám na sebe kontakt a my se vám ozveme s jinými příležitostmi k zapojení (události, diskuze, přednášky, projekty).

 

Chci být kontaktován/a

 

Nechcete, aby vám unikly další podobné příležitosti? O novinkách se dozvíte na našem webu, nebo na facebookových stránkách, případně se můžete přihlásit k odběru měsíčního newsletteru.

Další semináře

Chcete myšlenky rovnou aplikovat při výběru kariéry? Vedle tohoto úvodního semináře jsme připravili také kariérní seminář, který vám pomůže zamyslet se nad kariérním plánem tak, abyste maximalizovali pozitivní dopad své práce.

Jedním z nejzávažnějších existenčních rizik pro lidstvo se aktuálně zdá být riziko spojené s umělou inteligencí. V základním semináři je tomuto tématu věnován jeden týden, ale pokud se na téma chcete zaměřit více, připravili jsme celý seminář o bezpečnosti umělé inteligence

Bonus: navazující víkendová akce

Na seminář navazuje víkendovka, které se absolventi semináře mohou volitelně zúčastnit. Jde o skvělou příležitost seznámit se v příjemném prostředí i s účastníky z jiných skupin a s dalšími lidmi z České republiky, kteří se zajímají o témata probíraná v semináři.