Doporučené zdroje

Jak získat celkový přehled

Chcete si přečíst jeden základní úvodní text?
Pak doporučujeme tento standardní úvod do EA.

Chcete vědět víc?
Existuje sada základních materiálů efektivního altruismu (EA Handbook). Je sestavená tak, abyste po jejím projití získali dobrý celkový přehled: od vysvětlení klíčových principů až po jednotlivé oblasti, kterým se dnes lidé hlásící se k EA nejvíce věnují. Můžete si ji projít ve formě osmitýdenního semináře (kurzu), kde můžete o obsahu rovnou i diskutovat. Po vzoru anglické mezinárodní verze pořádáme seminář i přímo v češtině. Alternativně můžete začít na této úvodní stránce a prostudovat si základní materiály svým vlastním tempem. Na úvodní kurz lze následně navázat dalšími rozšiřujícími kurzy, zejména seminářem o EA pro pokročilé.

Preferujete četbu knih?
Představu o efektivním altruismu získáte, pokud si přečtete dvě základní: Doing Good Better od Williama MacAskilla a The Precipice od Tobyho Orda. (Oba jsou výzkumníci v Oxfordu.) Obě je možné získat i zdarma. Doing Good Better si lze přečíst i v češtině - vydalo ji Argo pod názvem Dobré úmysly nestačí.

Jak být v obraze o aktuálním vývoji

Ideálním řešením jsou newslettery. Doporučujeme tento hlavní anglický s novinkami z globálního hnutí efektivního altruismu a k tomu náš spolkový newsletter pokrývající dění v české EA komunitě. (Oba chodí měsíčně.)

Nejbohatším zdrojem, kde se každý den objevují nové kvalitní texty (ať již výzkumné či informující o nejnovějším vývoji) je EA Forum. Lze též odebírat každotýdenní newsletter s výběrem zvlášť zajímavých článků, které se zde objevily.

Skvělý je i newsletter od 80,000 Hours, který kromě aplikace EA v oblasti kariéry informuje i o nových dílech podcastu o globálních problémech a jejich řešeních.

Když mě zajímá něco specifického

Zajímá vás prospěšnost jako kritérium pro výběr kariéry (a další kariérní rozhodnutí)? Začněte na webu 80,000 Hours!

Chcete vědět, kam efektivně darovat peníze? Nejlepším výchozím zdrojem je tato stránka organizace Giving What We Can.

Vyhovuje vám specifický formát, např. video či podcast? Zajímá vás aplikace efektivního altruismu na specifický problém? Zdroje rozdělené do základních kategorií najdete níže na této stránce.

Další seznam zdrojů v nejrůznějších formátech a pro nejrůznější účely najdete zde. Nejpodrobnější rozčlenění článků podle témat poskytuje wiki na EA fóru.

Základní myšlenky efektivního altruismu

 • Nejvýznamnější weby

 • Výchozí webová stránka efektivního altruismu: effectivealtruism.org
  80,000 Hours: Bohatý zdroj, který je koncipován jako kariérní poradce pro talentované a ambiciózní mladé lidi, kteří chtějí v rámci své kariéry přispět k řešení důležitých globálních problémů. Najdete zde nejvýznamnější závěry oxfordského týmu po deseti letech výzkumu - od základních filozofických východisek až po sestavování kariérního plánu a získávání prospěšné práce, kterou chcete.
  EA Fórum - Web, na kterém probíhá diskuse o myšlenkách a projektech efektivního altruismu. Umožňuje podrobněji sledovat aktuální vývoj EA.
 •  
 • Články

 • What is effective altruism. Text kolaborativně a iterativně sestavený větším množstvím autorů. Efektivní altruismus je vysvětlen především pomocí příkladů konkrétních projektů, na kterých lidé inspirovaní tímto přístupem pracují.
 • Benjamin Todd: The world’s biggest problems and why they’re not what first comes to mind. Na jaké problémy je nejefektivnější se zaměřit.
 • Benjamin Todd: Some causes are better than others. Proč není jedno, kde a jak se snažíme pomoci.
  Helen Toner: Effective Altruism is a Question (not an ideology). EA není definován skrze názory, které v hnutí aktuálně převládají. Odpověď na to, jaká pomoc je nejefektivnější, se může s lepším poznáním proměňovat. Podstatou EA je poctivé zkoumání výchozí otázky.
 • Nick Bostrom: Crucial Considerations and Wise Philanthropy. Text upozorňuje na to, jak jednoduché je přehlédnout nějakou významnou souvislost (klíčovou úvahu) a způsobit kvůli tomu více škody než užitku.
 • Eliezer Yudkowsky: Purchase Fuzzies and Utilons Separately. Návrh, jak nakládat s rozdílem mezi dobrým pocitem z pomoci a skutečnou pomocí.
  Scott Alexander: Efficient charity: do unto others...O nutnosti srovnávat různé způsoby pomoci.
  Nate Soares: On caring. O tom, jak náš cit a intuice nejsou schopny pojmout skutečný rozsah toho, co se ve světě děje a co zasluhuje naši pozornost.
  Scott Alexander: Nobody is perfect, Everything is Commensurable. Text, který zajímavě probírá některé psychologické aspekty otázky, zda a v jaké míře pomáhat.
 • Knihy

Videa

 • Will MacAskill: What Are The Most Important Moral Problems Of Our Time? TED přednáška představuje efektivní altruismus a tři problémy, které se z hlediska kritérií rozsahu, řešitelnosti a zanedbanosti zdají zvlášť významné - zdraví v rozvojovém světě, utrpení zvířat ve velkochovech a existenční rizika.
 • Will MacAskill: Effective altruism: a research agenda. MacAskill vysvětluje koncept longtermismu a pokládá otázky, které je třeba řešit, abychom dokázali odhadovat pravděpodobné důsledky našich akcí v horizontu dlouhodobé budoucnosti.
  Owen Cotton-Barrat: Prospecting for Gold. S pomocí názorné metafory hledání zlata jsou vysvětleny tři významné principy, o kterých je dobré vědět, pokud chceme něco dělat efektivně - rozdělení s těžkým chvostem, zákon klesajících výnosů a komparativní výhoda.
 • Aleš Flídr: Úvod do efektivního altruismu. (Česky) Úvodní přednáška z mezinárodní konference EAGxPrague 2016 v podání bývalého prezidenta Harvard Effective Altruism.
 • Effective Altruism: A Better Way to Lead an Ethical Life. Diskuse s Willem MacAskillem, spoluzakladatelem hnutí efektivního altruismu, zejména o obsahu jeho knihy Doing Good Better.
 • Will MacAskill: Want to make a difference? Don't Work for a Charity. V jakých kariérních oblastech může mít altruisticky motivovaný člověk zvlášť velký pozitivní vliv?
 • Peter Singer: The why and how of effective altruism. (České titulky) TED přednáška slavného filozofa z roku 2013 zachycuje myšlenky z počátků EA.
 • Beth Barnes: Effective Altruism. Jednoduchá perspektiva, proč náš svět nefunguje dobře a proč by mohly být principy efektivního altruismu tím správným řešením.
 •  
 •  
 • Extrémní chudoba a zdraví lidí v rozvojovém světě

Články

Videa

Články

Epizody podcastu 80,000 Hours

Videa

Existenční rizika

Články

Epizody podcastu 80,000 Hours

Videa

Knihy

 • Toby Ord (2020). Precipice: Existential Risks and the Future of Humanity. Klíčová kniha komplexně zachycující nejaktuálnější stav myšlení a poznání v problematice existenčních rizik.
 • Nick Bostrom (2014). Superintelligence: Paths, Dangers, Strategies. Základní a komplexní dílo pro uvažování o tom, co se stane, až bude v rámci vývoje umělé inteligence překročena lidská úroveň. Právě publikaci této knihy je možné považovat za mezník, po kterém se problém vzniku superinteligence stal přijímaným tématem v akademických a intelektuálních diskusích. Vyšel i český překlad.
 • Max Tegmark (2017). Life 3.0: Being Human in the Age of Artificial Intelligence. Budoucnost podle známého fyzika a kosmologa z MIT.
 • Nick Bostrom, Milan Cirkovic (2008). Global Catastrophic Risks. Sborník textů k různým faktorům, které by mohly způsobit globální katastrofu nebo dokonce definitivní vyhynutí lidstva.

Meta aktivity

EA a politika

 • Jess Whittlestone: Improving institutional decision-making. Analýza možnosti, že zvlášť užitečnou oblastí pro další práci je zlepšování (politických) institucí, které mohou mít významný vliv na řešení celé řady jiných problémů.
 • Jess Whittlestone: Improving institutional decision-making. (Video) Stejné téma od stejné autorky, ale se zdůrazněním jiných částí problematiky.
 • Jason Matheny: Effective Altruism in Government. (Tehdejší) ředitel americké vládní agentury IARPA popisuje, jakým způsobem mohou mít lidé inspirovaní efektivním altruismem významný pozitivní vliv skrze práci ve státních institucích.
 •  
 • Výzkum globálních priorit

 • Roman Duda: Building effective altruism. Analýza možnosti, že zvlášť užitečnou oblastí pro další práci je budování hnutí, díky kterému se pak větší počet altruisticky motivovaných lidí začne věnovat zvlášť důležitým problémům.
 • Owen Cotton-Barratt: How valuable is movement growth? S pomocí matematického modelu je vysvětleno, proč a za jakých okolností může být zaměření se na růst hnutí efektivnější než samotná přímá práce.
 • Nick Beckstead: EA community building. Význam hnutí efektivního altruismu očima člověka, který spolurozhoduje o grantech v této oblasti.