Jak daroval v roce 2022 Jan Michelfeit?

Kam jsi letos daroval?

Letos jsem si vybral následující organizace:

Peníze jsem rozdělil zhruba v poměru 35% na longermistické fondy, 20% na meta organizace (výzkum HLI) a 45% na ostatní (duševní zdraví a CE).

Na StrongMinds daruji dlouhodobě, je to nejefektivnější organizace cílící na duševní zdraví, kterou znám. HLI dělá v této oblasti kvalitní výzkum a na StrongMinds mě upozornila. Letošní dialog HLI s GiveWellem na mě zapůsobil, tak je chci podpořit.

Argumenty o tom, jak můžeme ovlivnit dlouhodobější budoucnost mi přijdou přesvědčivé a taky mají v mém rozdělování místo. Letos jsem nenašel nic konkrétního, na co zacílit, tak to nechám na dvou zmíněných fondech.

A nakonec Charity Entrepreneurship – to je inkubátor pro nové efektivní organizace. Se dvěma z nich jsem měl příležitost spolupracovat a věřím, že dělají skvělou práci.

Jak vypadá tvůj rozhodovací proces?

Už na to mám takovou svoji šablonu. Zkopíruji si ji z loňska a jenom upravuji. Začnu tím, že si připomenu principy, na základě kterých chci darovat. V čem vidím největší hodnotu, jaké problémy mi přijdou nejdůležitější, nebo že záleží na tom, jak příjemce dokáže dar teď využít (“room for more funding”).

Během roku si poznamenávám zajímavé příležitosti, kam přispět. Při rozhodování si o nich potom znovu přečtu, plus mám svoje oblíbené zdroje, ke kterým se vracím každý rok. Letos mi přišly užitečné třeba:

Vypadne mi z toho delší seznam kandidátů, na které se chci podívat podrobněji. Nejvíc mě zajímá, jak organizace plánuje dar využít a co dělala za poslední rok, třeba jestli splnila svůj plán z loňska. U fondů se dívám, na které organizace přispívaly. Například EA Long-Term Future Fund mě ve srovnání s Longview Philanthropy moc nenadchnul nebo Center for Election Science mi letos přišlo málo aktivní. Naopak StrongMinds se podařilo letos expandovat svůj program zaměřený na deprese do dvou dalších zemí, přesně jak slibovali, to mi udělalo radost. Prostě důvěřuj (lidem, co hledání efektivních příležitostí věnovali mnohem víc času), ale zároveň sám prověřuj a měj vlastní názor.

Nakonec se snažím z toho vybrat do 5 organizací a rozdělit mezi ně peníze, co jsem za rok nastřádal. Snažím se od oka odhadnout, jestli je mezi možnostmi nějaký řádový rozdíl. Důležitý je pro mě pákový efekt, tj. jestli se dopad věnovaných peněz nějakým způsobem znásobí. Třeba výzkum Happier Lives Institute může skrze dialog, který vede s GiveWell, ovlivnit efektivitu nasměrování ohromného množství peněz, které přes GiveWell tečou. Nebo v případě Charity Entrepreneurship může dar pomoct nastartovat projekty, které by jinak vůbec neexistovaly, a přitáhnout další lidi a zdroje k problému, který řeší. No a taky se chci vyhnout biasu, který by nás mohl navádět držet peníze uvnitř EA ekosystému – radši dám víc na přímou pomoc.

Nakonec na výsledek dívám a upravuju tak dlouho, až jsem prostě spokojený intelektuálně i pocitově.

Proč sis vybral právě pět organizací?

Někdy se objevuje názor, že je lepší najít jednu nejlepší příležitost a tam věnovat všechny své prostředky, aby byly co nejlépe využité. Já to vidím tak, že rozdělení našich peněz je způsob, jak “hlasujeme” o tom, co nám přijde důležité. Kdybychom darovali jenom na jednu věc, úplně se ztratí informace, co jiného je pro nás důležité a jestli je to 90:10 nebo 60:40. Z hlediska jednotlivce to tak může dávat smysl, ale z hlediska celé komunity dárců mi přijde lepší udržovat si nějaké dobře vyvážené “portfolio”.

Na druhou stranu asi nemá cenu dar drolit moc. Člověk z toho sice má lepší pocit, ale trochu bych se tím vzdával odpovědnosti za svoje rozhodování. Snažím se cílit tak na 3-5 darů.

Celé to vypadá jako poměrně dlouhý proces. Kolik času ti zabere?

Asi dvě víkendová odpoledne. První rok, dva, než se mi ustálil můj proces a přečetl jsem si nějaké zdroje, to bylo víc. Ale stálo to za to, teď už je to mnohem jednodušší.

Jak přemýšlíš o darování teď versus později?

To je trochu zapeklitá otázka a taky hodně individuální podle situace a možností každého. Raději bych odkázal na články Giving now vs later a Investing to Give.

Kdybych měl vypíchnout pár myšlenek – jsou dobré argumenty, proč odložit darování na později a prostředky do té doby násobit formou investice. Jednak se tím dá dar zhodnotit o 8-10% (a složené úročení je opravdu mocné), jednak později můžeme lépe rozumět, jak peníze využít.

Na druhou stranu může mít “složené úročení” překvapivě více podob. Třeba věnovat teď na podporu organizace, jejíž dopad vyroste ještě rychleji než úročení (to byl jeden z důvodů, proč jsem předloni daroval spolku), nebo na výzkum, který znásobí efektivitu toho, co děláme.

Já jsem pro sebe dospěl k nějakému kompromisu, kdy dávám 5% hned, a zbytek investuji a chtěl bych využít v budoucnu. Když říkám “hned”, myslím tím, že si každý měsíc odkládám peníze stranou na zvláštní účet. V prosinci potom rozhodnu co s nimi, jak jsem popsal na začátku. Můžu tak využít prosincové donation matching programy, rozhoduji se jenom jednou za rok, a taky je to lepší pocit poslat větší částku najednou :). Letos jsem taky čekal, až Effektiv Spenden spustí jejich českou stránku na webu, abych dary mohl odečíst z daní.

Jak se tvoje přemýšlení o darování vyvíjelo v čase?

Byl to proces. Ze začátku jsem se snažil porozumět novým úhlům pohledu, které mi EA nabídlo. Ale přestože mi argumenty dávaly smysl, jak jsem se o tom cítil, dohánělo argumenty jenom pomalu. Měl jsem pár svých srdečních věcí, na které jsem byl zvyklý věnoval a pocitově se mi nechtělo ani měnit, ani darovat víc. Vyřešil jsem to tak, že jsem ze začátku začal jen malou část rozdělovat podle rozumu, a jak jsem si víc věci srovnával v hlavě, tahle část se rozšiřovala, až vnitřní rozpory zmizely. Stejně tak odkládat peníze stranou jsem začal v malém a až když jsem viděl, že mi neschází, postupně jsem přidával.

Chtěl bys dodat ještě něco na závěr?

Myslím, že v sobě máme zažité, že člověk by se neměl chlubit svým dárcovstvím. Pak to ale vypadá, že to není normální, a nebavíme se o tom společně. Doufám, že když o tom budeme otevřenější, budeme to umět dělat lépe a inspirujeme další.