Ikigai: 4 ingredience naplňující práce

Věděli jste, že člověk průměrně prací stráví 80 tisíc hodin života? Výběr kariéry je tedy jedno z nejdůležitějších rozhodnutí, jaká v životě uděláme a zaslouží si tedy důkladnou úvahu. Bohužel, často výběr práce končí tím, že si otevřeme portál s pracovními nabídkami a hlásíme se na pozice, které nám zkrátka padnou do oka. Existují přitom mnohem lepší způsoby, jak k výběru kariéry přistupovat. 

 

Ikigai: 4 ingredience naplňující práce

Kritérií pro výběr správné pracovní nabídky je spousta, ale obecně jsou nejdůležitější čtyři: 

🎉 Dělat něco, co nás baví

💪 Dělat něco, v čem jsme dobří

💰 Dostat za to dostatečné finanční ohodnocení

🌍 Dělat něco, co svět potřebuje

Pokud najdeme práci, která dostatečně splňuje všechna tato kritéria, našli jsme něco, čemu se japonsky říká Ikigai. V překladu to znamená něco jako “důvod k životu” nebo také “smysl života”.

Co se stane, když jedna z těchto ingrediencí chybí? 

😥 Když nás práce nebaví

Pokud dostáváme dobře zaplaceno, děláme na něčem důležitém a jsme v tom dobří, nestává se často, že by nás něco takového nezačalo i bavit. Cal Newport ve své knize “Tak dobří, že vás nepřehlédnou” tvrdí, že pokud jste v něčem skutečně dobří, naučíte se mít práci rádi a nadšení je doprovodným jevem mistrovství. Tvrdí, že obecná rada, ať jdete za tím, pro co máte vášeň, je chybná.

📉 Když v práci nejsme dobří

Pokud práci máte rádi, dostáváte zaplaceno, je to něco důležitého, ale nejste v tom dobří, zřejmě v této práci nebudete mít příliš velký dopad a budete neustále frustrovaní, že děláte něco, na co zkrátka nemáte talent. Dovenosti se dají získat, ale každý máme přirozené vlohy na něco jiného. Je snazší se rozvíjet v dovednostech, které jsou nám přirozené.

💸 Když nedostáváme dostatečně zaplaceno

Co když práce splňuje všechna kritéria, ale nedostáváme za ni zaplaceno? Pak se jedná o dobrovolnictví. Používat svůj talent pro něco důležitého je ušlechtilé, ale často dlouhodobě špatně udržitelné. Dnes si povídáme o kariéře, takže ideálně hledáme tak dobrý fit, že za naši práci dosteneme i dostatečnou finanční odměnu.

❤️‍🩹 Když nám chybí vyšší smysl

Co když máme práci rádi, jsme v ní dobří, dostáváme dobře zplaceno, ale postrádáme v ní vyšší smysl? To byl přesně můj osobní případ. Jako podnikatel jsem spoluzaložil úspěšnou aplikaci na správu osobních financí, která získala stovky tisíc aktivních uživatelů a mnohá ocenění v Česku i ve světě. Svoboda podnikání, úspěchy, různorodost a náplň práce mě výrazně uspokojovaly, takže mě práce opravdu bavila. Vzhledem k úspěchům aplikace si troufám říct, že jsem se naučil být ve své práci poměrně dobrý. Finančně jsme si nevedli špatně a navíc jsme měli vyhlídku na budoucí zpeněžení při prodeji firmy. 

Dělali jsme ale něco, co svět potřebuje? Myslím, že ano. Dělali jsme různé průzkumy mezi uživateli a dodnes si pamatuji například jeden pár z Izraele, který se díky naší aplikaci dostal z dluhů a začal spořit na svatbu. Takové příklady mě hřály u srdce, ale postupně jsem si začal uvědomovat, že pokud mám nějaký talent, možná ho můžu využít pro řešení mnohem důležitějších problémů a mít tak mnohem větší pozitivní dopad na svět. Postupem času mě to začalo hlodat natolik, že jsem se ve 31 letech rozhodl pro změnu kariérní dráhy.

Pokud je pro vás maximalizace osobního pozitivního dopadu na svět stejně důležitá jako pro mě, doporučuji přečíst si samostatný článek o tom, jak toho dosáhnout.

 

Návod na vlastní Ikigai

Pokud se vám hned nechce do tvorby vlastního kariérního plánu, možná vám zatím postačí vlastní verze Ikigai, o kterém jsme mluvili výše. Zkuste přijít na to, co pro vás představuje každý z kruhů.

🎉 Co vás baví: co vás naví dnes? Co vás bavilo v minulosti? Jaké momenty a činnosti si nejvíc uživáte? Dělejte si o tom deníček, kde budete tyto věci zachycovat v průběhu času. Nezapomeňte ovšem, že tato část je paradoxně nejméně důležitá, protože vášeň přichází s mistrovstvím a smyslem.

💪 V čem jste dobří: sami se zamyslete jaké jsou vaše silné stránky. Poté se ptejte kolegů a lidí kolem sebe, co považují za vaše silné stránky. Následně hledejte společné jmenovatele. 

💰 Finanční ohodnocení: jak pro vás vypadá pohodlný životní standard? Bez kterých věcí se neobjedete? Co dokážete oželet? Toto vám dá hrubou představu o tom, jak vysoké finanční ohodnocení potřebujete.

🌍 Co svět potřebuje: podívejte se na seznam nejpalčivějších problémů od 80,000 Hours. Poté si představte, že právě teď máte 80. narozeniny. Jste zdraví a spokojení. Kolem vás jsou vaši blízcí. Vzpomínáte na svůj život a jste hrdí na práci, kterou jste v životě odvedli. Proč? Co to bylo za práci? Čeho jste dosáhli? 

Následně se mezi těmito čtyřmi kritérii snažte najít překryv. Pokud se vám to podaří, možná máte kandidáta na své osobní Ikigai.

 

Kariérní seminář

Pokud se chcete do hloubky zamyslet, jaká kariéra je vhodná právě pro vás, přihlaste se do našeho kariérního semináře zdarma. Seminář se zaměřuje především na hledání kariéry s maximálním pozitivním dopadem na svět. Více se dozvíte zde:

 

Zjistit více

 

Další nástroje, které vám mohou pomoci