Jak si vybrat práci s pozitivním dopadem na svět

Věděli jste, že člověk průměrně prací stráví 80 tisíc hodin života? Výběr kariéry je tedy jedno z nejdůležitějších rozhodnutí, jaká v životě uděláme a zaslouží si důkladnou úvahu. Pokud vám záleží na tom, aby vaše práce měla smysl a co největší pozitivní dopad na svět, tento článek je pro vás.

Možná jste slyšeli o konceptu Ikigai, který lidem pomáhá s výběrem naplňující práce na základě čtyř kritérii: 

🎉 Dělat něco, co nás baví

💪 Dělat něco, v čem jsme dobří

💰 Dostat za to dostatečné finanční ohodnocení

🌍 Dělat něco, co svět potřebuje

V tomto článku se zaměříme na poslední a pro mnohé z nás nejdůležitější bod.

 

❤️‍🩹 Když nám chybí vyšší smysl

Co když máme práci rádi, jsme v ní dobří, dostáváme dobře zaplaceno, ale postrádáme v ní vyšší smysl? To byl přesně můj osobní případ. Jako podnikatel jsem spoluzaložil úspěšnou aplikaci na správu osobních financí, která získala stovky tisíc aktivních uživatelů a mnohá ocenění v Česku i ve světě. Svoboda podnikání, úspěchy, různorodost a náplň práce mě výrazně uspokojovaly, takže mě práce opravdu bavila. Vzhledem k úspěchům aplikace si troufám říct, že jsem se naučil být ve své práci poměrně dobrý. Finančně jsme si nevedli špatně a navíc jsme měli vyhlídku na budoucí zpeněžení při prodeji firmy. 

Dělali jsme ale něco, co svět potřebuje? Myslím, že ano. Dělali jsme různé průzkumy mezi uživateli a dodnes si pamatuji například jeden pár z Izraele, který se díky naší aplikaci dostal z dluhů a začal spořit na svatbu. Takové příklady mě hřály u srdce, ale postupně jsem si začal uvědomovat, že pokud mám nějaký talent, možná ho můžu využít pro řešení mnohem důležitějších problémů a mít tak mnohem větší pozitivní dopad na svět. Postupem času mě to začalo hlodat natolik, že jsem se ve 31 letech rozhodl pro změnu kariérní dráhy.

 

🌍 Maximalizace osobního dopadu na svět

Není nutné pracovat do roztrhání těla, abychom zvýšili svůj dopad. Stačí vybírat správně, čemu se věnovat v rámci času, který si pro to určíme. Hledáme tedy maximální dopad za využití našich zdrojů, kterými jsou v tomto případě náš čas a energie.

Jak velký rozdíl v dopadu na svět můžeme mít skrze výběr zaměstnání? Řekněme, že se místo změny práce rozhodnete darovat na charitu. Rozdíl v efektivnosti charit může být klidně stonásobný. Pokud bychom darovali 10 000 Kč na velice efektivní charitu, dokáže ve světě udělat stejné množství dobra jako méně efektivní charita, které bychom dali 1 000 000 Kč. To už je podstatný rozdíl. 

Ještě větší dopad než darováním na charitu ale můžeme často mít volbou zaměstnání. Pokud byste se rozhodli pro jednu z charit popsaných výše pracovat, kterou byste si vybrali, pokud chcete mít co největší pozitivní dopad?

Základ pro maximalizaci dopadu je výběr významného problému, k jehož řešení prací budeme přispívat. 

📊 Které problémy jsou nejdůležitější?

Pokud se zaměříme na ty nejvýznamnější problémy, můžeme mít daleko větší pozitivní dopad. Jak tedy problémy prioritizovat? Porovnat je můžeme podle jejich důležitosti, řešitelnosti a zanedbanosti. Více se dozvíte v tomto miničlánku.

 

🎯 Jak najít co nejlepší řešení?

Když už máme vybraný problém, je potřeba najít to nejlepší řešení. Jak na to? Pojďme si dát příklad. 

Na nasledujícím grafu porovnáváme různé intervence, které měly za cíl zvýšit školní docházku v různých zemích. U každé intervence sledujeme, kolik dodatečných let vzdělání přinese na každých darovaných $100 USD:

 • Přímé platby za školní docházku pro dívky v Mexiku
 • Prospěchová stipendia pro dívky v Keni
 • Školní uniformy zdarma v Keni

Z grafu se zdá, že školní uniformy zdarma jsou efektivní, protože přinesou několikanásobně více dodatečných let vzdělání za stejnou částku. Pojďme ale graf rozšířit.

Výzkumníci zjistili, že na Madagaskaru je velice slabé povědomí o benefitech vzdělávání a to nejsnazší, co se dá udělat, je informovat rodiče o tom, proč by děti měly chodit do školy a jak velké díky tomu budou mít v dospělosti příjmy. Za stejnou částku je toto řešení tak efektivní, že intervence z předchozího grafu jsou svým dopadem zanedbatelné. 

Kdybychom zůstali u prvních tří intervencí a darovali peníze charitě, která rozdává školní uniformy v Keni zdarma, přišli bychom o všechen benefit intervence na Madagaskaru, která je více než 27x lepší než druhá nejlepší alternativa! Více si můžete přečíst v této studii. V ekonomii se tomuto jevu říká náklady obětované příležitosti

Podobně můžeme pohlížet na svůj dopad i při výběru zaměstnání. 

 

🔍 Která povolání mají největší dopad?

Seznam nejdůležitějších povolání dle aktuálního výzkumu najdete na webu 80,000 Hours zde. Mezi aktuálně nejdůležitější povolání patří například výzkum v oblasti závažných globálních problémů nebo získání expertizy v nových klíčových technologiích jako AI či bioinženýrství.

Mimo to můžete dělat různé další činnosti v organizacích s vysokým dopadem. Tyto činnosti mohou být například vedení nebo operativa.

Mimo přímý dopad existuje také koncept “earn to give”, tedy vydělávat za účelem darování. Ve zkratce to znamená, že si člověk najde práci, kde vydělává vysoké částky, které potom může darovat na efektivní charitu. Pro někoho to může být vůbec nejlepší cesta k maximálnímu osobnímu dopadu. Pokud vás tato cesta zajímá, doporučuji přečíst si některý z našich článků o efektivním darování. Také se můžete podívat na stránky Giving What We Can, kde si můžete nastudovat nejefektivnější charity na světě nebo si třeba spočítat, jak bohatí jste v porovnání se zbytkem světové populace. Výsledek vás možná překvapí.

Pokud žádná z uvedených možností není váš šálek kávy nebo si nejste jisti, která cesta je nejlepší pro vás, nevadí. Svůj dopad můžete významně zvýšit, když si nastavíte správný kariérní plán.

 

🗺️ Udělejte si kariérní plán

80,000 Hours vypracovali robustní systém pro tvorbu vlastního kariérního plánu. Pokud ho projdete, postupně si vyjasníte:

 • Jaká kritéria jsou pro vás osobně důležitá pro naplňující kariéru.
 • V jaké fázi kariéry se nacházíte (objevování, budování kariérního kapitálu, využívání nasbíraných zkušeností).
 • Jaký kariérní kapitál už máte a na sbírání jakého typu kariérního kapitálu byste se měli dále zaměřit.
 • Pro které významné světové problémy jsou pro vás nejdůležitější a jste pro ně dobrý fit.
 • Které dlouhodobé kariérní cesty pro vás připadají v úvahu.
 • Nastavíte si plán A, plán B a plán Z pro další kroky ve vaší kariéře.
 • Objevíte hlavní nejistoty, které stále máte.
 • Naplánujete si konkrétní akční kroky.

Celého průvodce si můžete projít online zdarma sami zde. Na základě průvodce si můžete postupně vyplňovat tuto šablonu, kde váš kariérní plán vznikne.

 

Kariérní seminář zdarma

Při tvorbě plánu je nejlepší, když můžete sdílet zkušenosti a dostávat zpětnou vazbu. Vytvořili jsme proto seminář zdarma, kde se účastníci rozdělí do skupin a během osmi týdnů bude každý přemýšlet o svém plánu pomocí otázek v průvodci výše. K dispozici budete mít zkušeného facilitátora a skupinu podobně naladěných účastníků, kteří si navzájem při tvorbě plánu pomáhají.

Přihlášky jsou otevřené do 24.9.2023

Find out more

 

Další nástroje, které vám mohou pomoci