Novinky ze spolku, pozvánky na konference a EA akce 

Milí členové a příznivci Spolku pro efektivní altruismus,

EAGx konference je za námi. V Praze se sešlo kolem 413 efektivních altruistů ze 45 zemí, součástí byl nabitý career fair, přednášky, workshopy, office hours s různými výzkumníky, řečníky či zástupci organizací a řada skvělého doprovodného programu. 

Úvodní přednášku o největších výzvách v efektivním altruismu měl Dr. Owen Cotton-Barratt z Future of Humanity Institute v Oxfordu. Jeho přednášku na podobné téma si můžete pustit zde.

Od půlky srpna těšit na přítomnost většího množství výzkumníků v Praze. Klademe si za cíl vytvořit v tu dobu spoustu prostoru pro hluboké konverzace a sdílení myšlenek. Následovat bude vlna workshopů, z nichž nejvýznamnější budou další běhy CFARů, kurzů racionality dostupných jen u nás a v Kalifornii, které jsou pro mě i mnohé další skvělou transformující zkušeností. Pokud se budete chtít účastnit nebo nasát skvělou dobrovolnickou atmosféru během akce, zarezervujte si v září místo v kalendáři.

S přáním nabíjejícího začátku léta,
Hana Kalivodová,
hana.kalivodova@efektivni-altruismus.cz | Calendly
Předsedkyně Spolku pro efektivní altruismus

The Precipice v češtině – Nad Propastí 

Minulý týden přišly z tiskárny čerstvé výtisky dlouho očekávaného českého vydání The Precipice. Naleznete je na pultech všech větších knihkupectví. Pokud vás existenční rizika zajímají, můžete přijít na některou z diskuzí. Jedna proběhne ve Skautském institutu 8.června a jedna v rámci Světa knihy 11. června. Obě bude moderovat nakladatel edice Crossover Oldřich Vágner a v panelu usednou výzkumníci bezpečnosti umělé inteligence Jan Kulveit a Tomáš Gavenčiak, ředitel centra umělé inteligence O2 Czech Republic, organizátor Prague AI Safety Meetups, Jan Romportl a předsedkyně Spolku pro Efektivní Altruismus, Hana Kalivodová.

Pracovní příležitosti

V posledních měsících získala financování řada efektivně altruistických projektů v okolí spolku a hledají posily. Hlásíme, že je teď vhodná doba změnit práci a začít dělat na projektech s velkým pozitivním dopadem, je z čeho vybírat! 

Moderátoři EA Fora položili otázku “Who wants to be hired?” a “Who is hiring?”, kde se můžete dočíst kdo shání nebo naopak nabízí svou aktuální kapacitu. Další shrnutí pracovních příležitostí najdete na job boardu 80,000 Hours. Pokud zatím tápete jak uplatnit EA principy ve svém profesním životě, pročtěte si od 80,000 Hours: Jak plánovat kariéru a podle čeho se rozhodovat

Veškeré příležitosti poblíž spolku si můžete prohlédnout a vyfiltrovat ZDE.
Vypichujeme následující:

Confido
V minulém měsíci vzniknul nový projekt Confido, který už byl prezentovaný na EAG London a EAGxPrague. Za cíl si klade zlepšení globální epistemiky a rozhodování pomocí prognostických nástrojů. Bude učit pravděpodobnostnímu myšlení a komunikaci o nejistotě vytvářením interaktivních uživatelsky přívětivých nástrojů, vzdělávacích programů a materiálů. Na projektu pracuje Blanka Havlíčková, Filip Štědroňský a Václav Končický. Shání k sobě software inženýra (javascript, python, UX). 

HAAISS

Human-aligned Summer School byla posunuta na srpnový termín 4-7.8. a přihlášky jsou již otevřeny!
Konference je určena především PhD studentům, výzkumníkům umělé inteligence mimo akademii či talentovaným studentům, kteří se chtějí naučit nové přístupy a frameworky. Pokud chcete s touto významnou událostí pomoci, můžete se přihlásit Hance. Hledáme lidi, co by vybrali našim řečníkům ze zahraničí krásná Airbnb, vyzvedli je z letiště nebo třeba pomáhali s promítací technikou a estetikou prostoru.

Příležitosti pro studenty 

Effective Thesis 

blíží se čas odevzdávání zadání diplomových prací, přemýšleli jste nad tím, jak to udělat aby vaše diplomka byla efektivní a neskončila v šuplíku? Pokud hledáte téma své práce, koukněte sem. Získáte inspiraci jaká témata jsou důležitá, kde sehnat koaching pro psaní práce, nebo finanční podporu. Přihlasite se k ET newsletteru, který si můžete nastavit přesně podle vašeho studijního zaměření. 

Internshipy 

Spolek nabízí letní stáže – cílem CZEA je podniknout smysluplné kroky ke vzdělanější společnosti, která má schopné lidi na správných místech. Stážisté budou pomáhat s širokou škálou úkolů od analýzy dat po optimalizaci akcí. Přihlašovat se můžete zde.

EA Internshipy ze zahraničí – shrnutí možností pro letní internshipy ve světě najdete na tomto linku na EA Foru

Interní spolkový newsletter

Co se vlastně děje uvnitř spolku? Co řešíme a na co se připravujeme?
Pokud Vás zajímají tyhle otázky, přihlaste se do měsíčního interního newsletteru a už Vám nic neuteče. Nebo se koukněte do naší Kroniky, nebo si v Kronice poslechněte zvukovou stopu Páji a Hanky, které v pár větách shrnují to nejdůležitější.

Pozvánky na konference a programy  

Efektovně altruistické globální konference jsou určeny pro jak pro členy komunity, kteří již mají solidní znalosti efektivního altruismu, jiné pro aspirující členy, kteří by rádi navázali nové kontakty, diskutovali o nápadech, rozvíjeli své dovednosti nebo se posunuli do nových rolí. 

EAG konference

EAGx konference 

 • EAGxAustralia 8.-10.7. (deadline 24.6)
 • EAGxSingapore 3.-4.9. (přihlášky zatím uzavřené)
 • EAGxBerlin 16.-18.9. (přihlášky zatím uzavřené, pokud chcete být informování o otevření, přihlaste se zde
 • EAGxRotterdam (October / November) 
 • EAGxLatinAmerica (November / December)
 • EAGxIndia (January 2023)
 • EAGxNordics (Spring 2023)

EA ECon – Retreat pro ekonomy všech akademických úrovní. 4-5. července2022 poblíž Oxfordu. Více v linkovaném postu na EA foru.

Konference Kritické myšlení – 8.6. 2022 proběhne pod taktovkou KriMyš a GrowJobu osmý ročník konference Kritické myšlení. Lukáš Hána bude mluvit o efektivním altruismu a naleznete zde i stánek s možností koupit si nově vydanou publikace Nad propastí (v originále The Precipice). 

Další způsoby jak se dozvědět o EA více 

Pozvánky na večerní akce

 • Meeting with Valeria Ermilova – 7.6. 19 h, Epistea+ online. S Velerií o ruské racionalistické komunitě, kterou spoluzaložila. 
 • Debata o Nad propastí ve Skautském institutu – 8.7. 19 h, Skautský institut. T. Gavenčiak, H. Kalivodová a J. Romportl budou diskutovat o existenčních rizicích a jejich mitigaci. 
 • Debata o Nad propastí (Svět knihy) – 11.6. 11 h, Výstaviště Holešovice, Autorský sál – venkovní plocha. Debata proběhne v rámci “Novinky v edici crosover”. Více zde, fb event.  
 • ThinkDeep: Heuristiky. Kdy je používat a kdy zatratit? – 13.6. 19 h, Epistea Space. Panelová diskuze s tematikoku rozhodování pomocí heuristik. 
 • Habit Refinement Meetup – 28.6 19 h, online + Epistea. Krátké setkání k diskusi a zdokonalování návyků, každé poslední úterý v měsíci. (28.6., 26.7., 30.8., 27.9.)

Doporučujeme přidat si jedním kliknutím spolkový kalendář, kde najdete vždy aktuální informace. Pokud nepoužíváte Google kalendář, instrukce k prolinkování kalendáře výše vyhledáte pod “subscribe to calendar [platforma]”. Sdílejte, lajkujte akce na fb (pokud tam jste), aby se o nich dozvědělo více zajímavých lidí. 

Seznate se – Kuba Sechter 

Jak ses dostal k EA?
Měl jsem delší dobu určitý pocit nenaplnění a že bych mohl mít na svět větší pozitivní dopad. Po letech zkušeností ze startupového světa jsem měl i dojem, že mám co nabídnout. O EA jsem měl povědomí od kamaráda, ale dlouho jsem otálel, protože mi nebylo jasné, jak se vlastně můžu zapojit. Nakonec jsem vyplnil kontaktní formulář na webu. Ozvala se mi Terka Kosíková a dala si se mnou takovou intro-procházku se psem 🙂 Pozvala mě do semináře, který se mi zdál ze začátku trochu jako overkill. Hledal jsem spíš rychlé intro a místo toho jsem dostal několikatýdenní bootcamp. Nakonec jsem byl ale ze semináře nadšený! V dalším běhu jsem už dělal facilitátora pro svoji děčínskou skupinku.

Na jakých projektech pracuješ?
V EA je hodně chytrých lidí, co objevuje mimořádné příležitosti pro impact. Mám ale pocit, že tu chybí lidé, co by se těch příležitostí chopili a rozjížděli vlastní projekty. Dal jsem si tedy za cíl přivést do EA víc podnikavců, kteří mají ambice vést vlastní projekt/startup a víc než na výdělku jim záleží na pozitivním dopadu na svět. Aktuálně pracuji na workshopu, kde takovým lidem chceme dát rychlé intro do EA (takové, jaké jsem hledal na začátku já) a zároveň jim formou hry ukážeme, jak se budují EA startupy. Následně je pozveme do komunity, kde s nimi chceme dále pracovat.

Čemu se věnuješ mimo EA?
Mám svůj fintechový startup, který mi zabírá většinu času. Mimo to jsem konečně dotáhnul hlavní část rekonstrukce bytu, takže mám volnější ruce. Jinak se věnuju ženě, psovi a deskovkám.

Co tě na tvé práci baví nejvíc?
Experimentování. Baví mě hrabat se v produktu a objevovat prostor pro zlepšování skrze data, rozhovory s uživateli a volnou kreativitu. Když pak dobře dopadne A/B test a je vidět reálná změna v chování uživatelů, je to pocit k nezaplacení.

Jakou roli v tvém životě hraje pocit štěstí?
Beru to jako zodpovědnost vůči lidem, co z objektivních důvodů šťastní být nemůžou. Mám pro štěstí všechny předpoklady a pokud bych přesto šťastný nebyl, přijde mi to nefér vůči lidem, které ve štěstí brzdí zdravotní stav, ekonomická situace, válka nebo jiná tragédie.